NEUSLIŠANA LJUBEZEN

Jasmina umrla na strašen način: 18-krat jo je zabodel v hrbet

Objavljeno 04. april 2016 23.49 | Posodobljeno 04. april 2016 23.49 | Piše: Boštjan Celec

Pravnomočna je najvišja kazen, ki so jo lani izrekla slovenska sodišča. Matjaž Debeljak iz Brunšvika, morilec 23-letne Trčkove, bo zaprt 26 let.

Opravičil se je njenim staršem in svoji družini, ker ji je naredil sramoto. Foto: Tadej Regent

MARIBOR – Najstrožja kazen, ki so jo v letu 2015 izrekla slovenska kazenska sodišča, je bila 26 let zapora s sodbo mariborskega okrožnega sodišča, doletela je 31-letnega Matjaža Debeljaka iz Brunšvika. Za umor mu je sicer pretilo najvišjih možnih 30 let zapora, nekoliko milosti pa sta mu prinesli olajševalni okoliščini, priznanje krivde in dotedanja nekaznovanost. Čeprav je bil v sodni dvorani precej molčeč, niti na vprašanja svoje odvetnice Mojce Veljkovič ni hotel odgovarjati, pa se je pozneje strinjal z njo, da se pritožita glede edine stvari, zaradi katere se po priznanju sploh smeta, to je na višino kazni. Vendar pa, tako Veljkovičeva, »zadeva je pravnomočna, višje sodišče je potrdilo 26 let, na tej zadevi ne delamo več ničesar«.

Našteli 41 vbodov

Sprva sicer ni bilo videti, da se bo Debeljak zlahka vdal v usodo, saj je celo spodbijal obtožbo, a je zunajrazpravni senat sodnikov njegovo pritožbo gladko zavrnil. Prostost so mu odvzeli 19. junija lani dopoldne, od grozljivega odkritja v gostinskem lokalu Veseli Škotje v Zlatoličju so tedaj minile šele štiri ure. Toda preiskovalci zločinov so že vedeli, zakaj prihajajo v podjetje, kjer je Debeljak delal kot varilec, saj so jim gostje, ki so prejšnji večer zadnji zapuščali lokal, vedeli povedati, da je 23-letna natakarica Jasmina Trčko iz Stražgonjce v njem ostala sama z moškim, ki jim ga je predstavila kot prijatelja iz Brunšvika. »Vem, zakaj ste prišli,« je kriminalistom bojda rekel 31-letnik ter se mirno pustil aretirati.

Čeprav o podrobnostih zločina, ki ga je zagrešil, ni hotel nikoli govoriti, pred preiskovalnim sodnikom je dejal le, da se ničesar niti ne spominja, je preiskava pokazala, da je Jasmino doletela grozljiva smrt. Kot je na predobravnavnem naroku povedala okrožna sodnica Andreja Lukeš, so mu organi pregona očitali kaznivo dejanje umora »na zahrbten in brutalen način. Ko mu je obrnila hrbet, jo je 18-krat zabodel v predel hrbta.« Med obdukcijo so našteli kar 41 vbodov. Po mnenju izvedencev sta minili skoraj dve uri, preden je Jasmina zaradi številnih notranjih in zunanjih krvavitev umrla.

Prosil za milejšo kazen

Mlada študentka je najverjetneje morala umreti zaradi ljubosumja oziroma neuslišane ljubezni, Debeljak naj bi se zaljubil v njo, ona pa je že imela fanta in ni najverjetneje niti slutila, kakšna čustva goji do nje redni obiskovalec lokala, v katerem je delala.

Podrobnosti o tem, kaj se je v resnici dogajalo 18. junija zvečer, torej niso znane, toda Jasmina je v lokalu ostala sama z Debeljakom in že zaklenila vhodna vrata za goste ter na pult pripravila svojo torbico, da bi odšla domov. Mrtvo je zjutraj našel lastnik lokala Robert Plazar, ki je bil sprva presenečen, ko je na parkirišču zagledal njen avto, vrata za osebje pa so bila odklenjena. In čeprav tedaj še ni pomislil na najhujše, je ob vstopu v lokal onemel, natakarica je namreč mrtva ležala ob točilnem pultu na strani za goste.

Zločin je šokiral tudi vse, ki so poznali morilca, čeprav so v Brunšviku vedeli povedati, da je bil Matjaž bolj samotarski tip človeka. Nekaj časa naj bi igral nogomet za domači klub, pozneje pa postal sodnik. Sprva naj bi ga zanimala elektronika, izučil se je za peka, nato pa se kot varilec zaposlil v enem od mariborskih podjetij.

Na sodišču se je pokesal: »Opravičujem se njenim staršem, opravičil bi se tudi svoji družini, ker sem ji naredil sramoto. Prosil bi tudi za milejšo kazen, ker nisem bil še nikoli obsojen.«

Toda tožilec Simon Grahornik je menil, da je upoštevaje težo kaznivega dejanja, okrutnost, sodno prakso, dotedanjo nekaznovanost in priznanje krivde primerna kazen 26 let zapora. Z njim se je strinjala tudi sodnica Lukeševa, po njenem namreč ni mogoče spregledati grozovitosti dejanja in tega, da je žrtev napadel na način, da se ni mogla braniti. Odvetnica Veljkovičeva je po okrožni sodbi sicer dejala, da se bosta s klientom še posvetovala, ali se bosta pritožila na višino kazni. In sta se, a zaman, saj je obveljala sodba okrožnega sodišča.

Deli s prijatelji