POSILJEVALSKA DROGA

Izpoved: Zadeto od podtaknjene droge jo je rešil fant

Objavljeno 23. september 2014 14.32 | Posodobljeno 23. september 2014 14.32 | Piše: Aleksander Brudar

Zabava na Metelkovi se je za 21-letno študentko končala na ljubljanski urgenci.

Ko je 21-letnica v soboto zjutraj prišla iz lokala, se je zgrudila na tla. Foto: Igor Mali

LJUBLJANA – Po ljubljanskih nočnih lokalih in klubih se v zadnjem času potikajo posamezniki, ki jim ni cilj sprostitev in zabava, ampak le iskanje pravega trenutka, da v kozarec svojih žrtev podtaknejo drogo GBH, bolj znano kot posiljevalska droga. »Očitno se po Metelkovi sprehaja čedalje več idiotov, ki podtikajo v pijačo GHB. Ker smo besni do konca (včeraj se je zadeva spet ponovila), se zna čudno slišati, ampak takole gre: obiskovalci, prosim bodite pozorni na svojo pijačo, pazite tudi na svoje prijatelje,« so v soboto popoldne prek svoje strani na facebooku opozorili predstavniki kluba Gala Hala na Metelkovi v Ljubljani.

Dobrih dvanajst ur pred tem se je pred lokalom kar naenkrat zgrudila 21-letna študentka. Tiste noči, kolikor se je spomni, ne bo zlahka pozabila, saj je, kot je prepričana, žrtev droge GHB.

»S fantom sva se prišla zabavat v lokal, in to še pred polnočjo,« pravi sogovornica, ki se ni želela izpostavljati z imenom. S fantom sta pila pivo in spominja se, kako je zadnjo steklenico večkrat odložila na bližnji oder. Ravno takrat ji je očitno nekdo izmed obiskovalcev vanjo vsul drogo, saj se je, ko sta šla pred lokal na cigareto, zgrudila in padla na tla. »Potem pa se ničesar več ne spominjam. Samo tega, da sem se zbudila na urgenci,« pravi študentka in zatrjuje, da je spila tri pive oziroma da nikakor ni bila pijana, da ne jemlje drog in ne kadi niti trave. »Na urgenci sem slišala, da se nekaj pogovarjajo, da so me klicali, ampak jim nisem mogla odgovoriti. Še fant me je nekaj spraševal, a storiti nisem mogla ničesar. Le stisnila sem mu roko. Bila sem zelo omotična, kar naj bi bil tudi učinek GHB,« nadaljuje dekle, ki je fantu, kot ji je pozneje povedal, govorila »smešne stvari«.

Takoj posumili na GHB

Seveda so ji zdravniki takoj odvzeli kri in preverili, kaj je vzrok za njeno zdravstveno stanje, a, kot nadaljuje sogovornica, niso našli nobenih sledi kakršnekoli droge, razen alkohola. Zdravnik ji je povedal, da je šlo po vsej verjetnosti za drogo GHB, a največji problem je, da ta zelo hitro izgine iz telesa in se je v krvi ne da najti. Poleg tega tisti, ki jo izdelujejo, tudi spreminjajo njegovo kemično sestavo, tako da jo je zelo težko izslediti. Droga GHB naj ne bi bila samo glavno orožje posiljevalcev, ki z njo dosežejo, da se jih žrtev ne spominja, ampak tudi tistih posameznikov, ki se želijo, po domače rečeno, zadeti in doseči podoben učinek, kot da bi se napili. »Policist mu alkohola, pa četudi je videti, da je pijan, ne more dokazati,« še pravi dekle.

Na srečo se je pri njej vse dobro izteklo, saj droga ni pustila hujših posledic. Toliko bolj grozljivo si je predstavljati, kaj bi se ji lahko zgodilo, če ob njej ne bi bilo fanta in bi padla v roke posiljevalca. Zato vsem drugim svetuje, naj v nočne lokale ne hodijo sami, tudi na stranišče, pravi, naj gredo v dvoje. »Pijačo imejte vedno pri sebi in je ne puščajte brez nadzora. Prav tako ne hodite sami na žure,« še opozarja študentka, ki je pozneje izvedela, da naj bi se tistega jutra pred lokalom zgrudil še en fant, ki pa pomoči ni iskal. Ali je bil za to kriv GHB ali pa prevelika količina alkohola, ni znano.

»Zdaj še v lokalu nisi več varen,« zaključuje sogovornica.

Kombinacija
 z alkoholom

Na PU Ljubljana so potrdili, da so bili policisti v noči na soboto obveščeni o nezavestni 21-letnici, ki so jo zaradi slabega počutja z reševalnim vozilom okoli 1.30 odpeljali v UKC Ljubljana. Pojasnili so, da od bolnišnice za zdaj niso prejeli rezultatov analiz, ki bi potrjevali prisotnost prepovedanih drog oz. sestavin, ki so značilne za prepovedane droge, ter da bodo okoliščine še preverili. Na PU Ljubljana so letos obravnavali pet primerov predoziranja z GHB (lani 17), realno stanje predoziranih oseb pa je po navedbah policije težko določiti, saj gre v večini primerov za kombinacijo alkohola in GHB. »Treba se je zavedati, da je večinoma odvisno od časa, ki mine vmes, ko nekdo zaužije GHB in alkohol ter pride v bolnišnico, ali bo krvna slika še pokazala prisotnost droge v telesu,« dodajajo na PU Ljubljana. Policija vsem, ki bi imeli konkretne informacije v zvezi s prepovedanimi drogami, priporoča, naj te posredujejo policiji prek anonimnega telefona 080 1200. Obiskovalcem vseh lokalov pa svetujejo, da imajo pijačo – v kozarcu, pločevinki... – vseskozi pod nadzorom.

 

Zbudila se je v postelji neznanca

Andrej Sevšek iz kluba Gala Hala pravi, da se podobne zgodbe ne dogajajo samo na Metelkovi, ampak tudi v drugih lokalih po Ljubljani, a s to razliko, da tovrstne probleme »pometajo pod preprogo«, saj se bojijo za ugled. »Na Metelkovi vsi klubi delujemo z DrogArtom, hodimo na seminarje in opozarjamo obiskovalce, da se to dogaja,« pravi Sevšek in spomni na podobno zgodbo iz drugega lokala, ki se je zgodila konec avgusta. Neko dekle se je zjutraj zbudilo v postelji nekega moškega na njegovem domu, pri čemer pa ni vedelo, kako je tja sploh prišlo. Lahko bi bila tudi žrtev posiljevalske droge, a kljub prijavi na policijo ta do konkretnega zaključka ni prišla. Na policiji nam primera niso mogli potrditi, so pa zatrdili, da preverijo vse navedbe, ki so dane ob prijavi.

 

GHB lahko povzroči komo

Poleg droge GHB se na črnem trgu pojavljata tudi njegova analoga: GBL in 1,4-BD, pravijo na PU Ljubljana in dodajajo, da v manjših odmerkih GHB in njegovi derivati delujejo stimulativno in evforično, v večjih pa na centralni živčni sistem delujejo depresivno in lahko povzročijo začasno globoko spanje (komo). Prav zaradi teh učinkov je GHB v medijih najbolj pogosto predstavljen kot droga za posilstvo (t. i. date-rape drug). Je sicer tekočina brez barve, vonja in skoraj brez okusa. Po zaužitju se učinek pokaže po 15 minutah in običajno traja od šest do 10 ur.

Vodja Centra za zastrupitve Interne klinike UKC Ljubljana Miran Brvar je povedal, da so lani zabeležili 31 primerov zastrupitve z drogo GHB, letos pa že več kot 20. Žrtev, ki so ji drogo podtaknili, običajno izgubi zavest, počasi in plitvo diha, lahko tudi bruha.

Dobi lahko pljučnico ali epileptične krče. Do zdaj so na UKC Ljubljana imeli več primerov, ko se je z drogo GHB istočasno zastrupilo štiri ali pet ljudi, ki so jo popili nenamerno, nekateri pa jo vzamejo tudi zavestno, z namenom, da občutijo evforijo ali da jih pomiri. Po Brvarjevih besedah so to večinoma moški, stari med 25 in 30 leti.

 

Deli s prijatelji