TRAGIČNO

Iz vrtinca Vipave še živ, na bregu je umrl

Objavljeno 07. februar 2017 09.39 | Posodobljeno 07. februar 2017 09.37 | Piše: Aleksander Brudar

Kajakaša Tineta Premrla vrtinec potegnil pod rečno gladino.

VIPAVA – Vipava, te dni zaradi obilice vode deroča reka z brzicami, je bila v nedeljo zgodaj popoldne usodna za 34-letnega kajakaša Tineta Premrla. Kot vse kaže, je bil za Vipavca usoden vrtinec, ki se je razvil ob prvi zapornici na reki, nekaj sto metrov naprej od nadvoza vipavske hitre ceste čez reko, ki mu domačini rečejo tudi pod Zemonom.

Startala na izviru

Vse skupaj se je začelo odvijati nekaj po poldnevu, ko sta se Premrl in njegov 28-letni prijatelj iz Zgornjega Posočja ob izviru Vipave v kajakih spustila po reki. Sprva je vse potekalo po načrtih, dokler nista dvajset minut pred eno priveslala do prve zapornice, kjer se, kot so zapisali na PU Nova Gorica, raven struge zniža za približno dva metra. Najprej je zapornico prevozil 28-letnik, in to brez večjih težav. Tako je pot nadaljeval naprej po reki navzdol, in ko se je ozrl, prijatelja naenkrat ni več videl. Premrla je takrat, ko je zapeljal čez zapornico, vrtinec deroče reke prevrnil in potisnil pod vodo, kjer ga je ta zadrževala več minut. Prijatelj, ki je zaradi dogodka v šoku, se je s kajakom seveda takoj vrnil proti zapornici. Nesrečni Tine se je na vsak način poskušal rešiti iz objema vode. Najprej je poskušal z manevrom obrata, ker mu ni uspelo, se je odpel iz kajaka in poskušal izplavati. »Medtem ga je poskušal rešiti njegov prijatelj, in sicer tako, da mu je večkrat vrgel rešilno vrv, že po prvem poskusu pa je 34-letnika potegnilo v vodno tvorbo oziroma vrtinec, prav tako se zaradi naporov pri premagovanju močnih vodnih vrtincev na prijemanje rešilne vrvi ni mogel več osredotočiti,« dramo pod Zemonom opisujejo na novogoriški policijski upravi. Po nekaj minutah se je Tinetu le uspelo iztrgati vodnemu vrtincu, nato ga je prijatelj navezal na reševalno vrv in približno po 300 metrih izvlekel na kopno še živega ter ga poskušal ohraniti pri življenju. Na kraj dogajanja, ki je zaradi visoke vode težko dostopen (do tja vodi le makadamska pot), so kmalu prišli reševalci iz ZD Ajdovščina in še naprej oživljali 34-letnega kajakaša, a mu niso mogli več pomagati, tako da je nesrečnež umrl. »Policisti so tujo krivdo izključili in bodo o dogodku obvestili pristojno Okrožno državno tožilstvo v Novi Gorici,« so še sporočili s PU Nova Gorica.

Izkušen kajakaš

Dobri poznavalci spustov po brzicah rek so nam povedali, da je šlo najverjetneje za splet različnih okoliščin, ki jih je težko predvideti. Povedali so nam, da so pri visokih vodostajih rek umetne zajezitve zelo nevarne zaradi vrtincev, »podobno kot pri nesreči na Blanci«. Takšna nesreča se, kot še pravijo, kaj lahko zgodi zelo dobrim kajakašem. Na vprašanje, ali se ni v takšnih vremenskih razmerah in ob visokih vodostajih nevarno spustiti po reki navzdol, pa odgovarjajo, da najbolj vztrajni to počnejo vse leto.

Tine Premrl je vsekakor bil izkušen, opravil je tudi vodniški izpit in bil pred leti zaposlen v bovškem podjetju Top rafting, kjer med drugim ponujajo organizirane spuste po reki Soči. Direktor podjetja Peter Flajs nam je povedal, da je bil Tine, s katerim je bil vse do tragičnega dogodka redno v stikih, športnik tako po srcu kot po duši. Pravi, da se je z njim večkrat slišal in da so se veliko družili, saj je vsako leto za dlje z ženo prišel v Bovec. Skupaj so šli veslat ali pa so se odpravili v hribe. »Bil je zelo v redu človek,« se spominja Tineta in nadaljuje, da je velikokrat spekel čevapčiče in s seboj kot Vipavec prinesel vino ter kako lepo so se imeli. »Bil mi je kot brat,« še pravi.

Zapustil dva otroka

Na žalostno nedeljsko dogajanje ob Vipavi so včeraj spominjale svečke, ki jih je družina 34-letnega kajakaša prižgala v njegov spomin. Tam smo srečali tudi njegove domače, a se zaradi pretresenosti ob dogodku z nami niso mogli pogovarjati. Še huje je, da sta dva otročka, stara dve in štiri leta, ostala brez očeta.

»Zlat človek je bil. Že res, da je življenje nepredvidljivo, ampak česa takega res nisem pričakoval,« je bil ob novici o Tinetovi smrti šokiran predsednik Združenja predstavnikov agrarne skupnosti Slovenije Damjan Pobega. Premrl je namreč tri leta tam opravljal funkcijo sekretarja. »Bil je sekretar združenja. Skrbel je za organizacijske stvari,« je pojasnil Pobega. Tine je trenutno opravljal delo gozdarskega inšpektorja na novogoriški enoti. Pred tem je okoli pet let delal na oddelku za gozdno tehniko in ekonomiko na Gozdarskem inštitutu Slovenije. Vodja omenjenega oddelka Nika Krajnc se je nekdanjega sodelavca spominjala kot zelo aktivnega, in sicer tako na strokovnem kot športnem področju. »Pokrival je področje zasebnih lastnikov gozdov, rabo lesa v zasebne namene in povezovanje lastnikov gozdov,« nam je povedala in dodala, da je bil zelo aktiven v zvezi agrarnih skupnosti. »Njegova smrt je velika izguba za inštitut in celo gozdarstvo. Izgubili smo prodornega mladega raziskovalca in strokovnjaka.« 

Deli s prijatelji