PONOVNA SODBA

Iz aresta šele pri 107 letih?

Objavljeno 20. november 2017 20.27 | Posodobljeno 20. november 2017 20.27 | Piše: Boštjan Celec

Ivan Grobin še ne ve, kako dolgo bo sedel. Morilca obsodili na 20 let, a sodba je padla.

Enega od najstarejših slovenskih jetnikov bodo znova posadili na zatožno klop. FOTO: Dejan Javornik

MARIBOR – Kdo ve, ali si lahko Mariborčan Ivan Grobin sploh kaj oddahne, čeprav je izvedel, da so višji sodniki po nedavni seji zanj razveljavili prvostopenjsko sodbo, po kateri bi moral v zaporu trohneti vse do 107. leta svojega življenja. Ker pa je sodba padla le zaradi manjše nezakonitosti, mu bodo na okrožnem sodišču znova sodili in skoraj zagotovo bo še enkrat spoznan za krivega umora.

Ni bil podučen o svojih pravicah

Zločin je 87-letnik zagrešil 28. januarja, v enem od stanovanj na Trgu Dušana Kvedra je s pištolo z enim strelom v zatilje zahrbtno ustrelil 70-letno partnerico Ano Rambaher. Nato je sicer poskušal soditi tudi sebi, a je preživel.

Tako se je starec poleti zagovarjal pred velikim senatom mariborskega okrožnega sodišča pod predsedovanjem sodnice Tanje Rot, ki je Grobina kot naklepnega in popolnoma prištevnega morilca obsodil na 20 let zapora: »Ana je izrekla veliko žaljivk in me preklinjala z vsemi živalmi. Rekla je: 'Ubila te bom in požrla te bom.' Zaradi tega je prišlo do dejanja. Slep sem, bila je tema, svoje orožje sem sprožil v prazno črnino. Ker pa je ona utihnila, sem vedel, da je prizadeta, zato sem se odločil in dal šus v glavo samemu sebi.«

Ana mi je rekla: 'Ubila te bom in požrla te bom.'

Sodba pa torej na višjem sodišču ni dočakala pravnomočnosti, po uspešni pritožbi njegovega odvetnika Tomaža Žigerja je padla zaradi procesne napake, razveljavljena je, spis je vrnjen prvostopenjskemu sodišču, na katerem se bo moral z Grobinovim primerom spoprijeti spremenjeni senat.

Na prvem okrožnem sojenju se namreč člani senata niso izločili iz postopka, čeprav so se seznanili z nedovoljenim dokazom. Kot pričo so namreč povabili policistko Mojco K., ki se je po umoru pogovarjala z Grobinom (trdila sicer je, da ni šlo za zaslišanje, temveč za ugotavljanje prvih podatkov na kraju kaznivega dejanja). O tem je že v predkazenskem postopku sestavila uradni zaznamek, ki pa ga je tožilec izločil iz spisa, saj Grobin pred kramljanjem s policistko ni bil poučen, da ni dolžan ničesar izjaviti in odgovarjati na vprašanja ter da ni dolžan izpovedati zoper sebe ali svoje bližnje ali priznati krivde.

Ker torej Grobin ni dobil zakonitega pravnega pouka, sodišče na tak dokaz ne sme opreti sodbe, okrožni senat pa je zaslišal policistko ter izvedel stvari, ki jih ne bi smel.
Na ponovljenem sojenju bo Grobin verjetno znova ponovil svojo zgodbo, novi senat pa bo za protiutež prisluhnil tudi besedam dveh hčerk umorjene Rambaherjeve. Ti sta ga opisali kot grobijana, ki je njuno mater nenehno zaničeval, nenehno mu je morala streči od zadaj in spredaj, sklepali pa sta, da jo je umoril potem, ko ji je bilo končno vsega dovolj in mu je rekla, da če ne bo odšel on iz stanovanja, se bo odselila ona. Morilca bosta zaradi izgube bližnjega v svetu pravde tožili za 30.000 evrov odškodnine. 

Niti videl niti slišal

Ko je sodnica Rotova nagovorila Grobina (ta se spopada s kožnim rakom), ji je odvrnil, da je ne sliši, obtožbe pa ni prebral, ker je skoraj slep in ima na obeh očeh sivo mreno. »Vidim na primer vas kot žensko, ne morem pa oceniti vaše starosti. Tako motno vidim.« Ali je torej sploh sposoben za sojenje, je bilo vprašanje sodnemu izvedencu za psihiatrijo Mladenu Vrabiču. Ta je po pregledu Grobinove zdravstvene dokumentacije sklenil: »Ni razloga, da ne bi bil sposoben.«

 

Deli s prijatelji