ISKALNA AKCIJA

Ivo je ostal v grabnu, ki so ga zasuli plazovi

Objavljeno 15. april 2013 11.10 | Posodobljeno 15. april 2013 11.12 | Piše: Aleksander Brudar

Iskalna akcija za 64-letnim Ljubljančanom v Kamniško-Savinjskih Alpah je prekinjena.

Iz helikopterja se lepo vidijo plazovine (foto: Damijan Kočar, Boštjan Griljc).

KAMNIŠKA BISTRICA – Minuli konec tedna so s soncem obsijane slovenske gore, kjer ponekod še vedno vztraja debela snežna odeja, planince in turne smučarje kar vlekle medse. A kljub lepoti v sebi skrivajo številne pasti, ki so lahko kaj hitro usodne za njihove obiskovalce, predvsem zdaj, ko je zaradi taljenja snega velika nevarnost snežnih plazov. Žrtev takšne pasti je, vse kaže, 64-letni Ljubljančan, po naših podatkih Ivo Nemec, ki se je s turnimi smučmi v soboto zjutraj iz Kamniške Bistrice čez Kotliški greben odpravil do bivaka pod Skuto in se do večera ni vrnil domov.

image 
Kot je povedal Miš, domnevajo, da so na fotografiji sledi smuči pogrešanega, in točno tam, kjer se nehajo, je graben (foto: Damijan Kočar, Boštjan Griljc). 

Še isti večer se je začela reševalna akcija, v kateri je sodelovalo 19 gorskih reševalcev. Okoli desetih zvečer so v zgornjem delu doline Kamniške Bistrice, imenovanem Konec, našli avto pogrešanega planinca. »Glede na informacije od sina smo dejansko dobili točen podatek, kam se je gospod odpravil. Nevarnejšega območja na tem koncu zdaj ne bi mogel najti,« je razložil predsednik društva GRS Kamnik Franc Miš. Dodal je, da je v noči na soboto in v soboto dopoldne v teh koncih zapadlo do okoli pet centimetrov sodre, na to pa se je prijelo še več centimetrov svežega snega. »Kot bi bil sneg na ležajih. Nikoli ne veš, kdaj se to odpelje. Ni bilo sprijeto s podlago,« razmere na tamkajšnjem območju opiše sogovornik. Reševalci tako, da ne bi ogrožali še svojih življenj, na plaz niso šli. Zato so v soboto zvečer aktivirali helikopter in ta je v nočnem poletu preletel ves teren ter potrdil domneve reševalcev, da je pogrešani ostal v Kotliškem grabnu. Ob tem so razmišljali še o eni verjetnosti, in sicer pobočje Žmavcarjev. »S preletom helikopterja je bilo potrjeno, da so na obeh teh lokacijah sproženi sveži plazovi,« pove Miš in doda, da je nad tem grabnom kar 800 metrov stene.


Emila plaz vzel pred dvema mesecema

Pred natanko dvema mesecema je bil snežni plaz pod Kamniškim dedcem usoden za 34-letnega Emila Jermana. 15. februarja so gorski reševalci njegovo truplo po dvodnevnem iskanju našli okoli pol enajstih dopoldne malo naprej od Klina, ki je od doline Kamniške Bistrice oddaljen dobro uro hoda. Dobili smo točen podatek, kam se je gospod odpravil. Nevarnejšega območja na tem koncu zdaj ne bi mogel najti.

Reševali so ga že četrtič

Naslednji dan, v nedeljo, reševalci prav tako niso stali križem rok, a razmere na terenu še vedno niso bile toliko varne, da bi se na plaz odpravili sami. V zrak so spet poslali helikopter in ponovno pregledali teren. Potrdilo se je samo tisto, kar je bilo mogoče videti že dan prej. »Domnevamo, da je ostal pod plazom. Začasno smo akcijo prekinili in pri tem bo, glede na vremenske razmere, ostalo dva, tri ali štiri dni. Snega je toliko, da se bo še plazilo, prenevarno je, da bi šli noter v greben,« opozarja prvi mož kamniških gorskih reševalcev. Glede na to, da je Nemec, kot je povedal Miš, avtomobil zapustil okoli pol devetih zjutraj in da je bil njegov zadnji signal med deveto in deseto uro popoldne, obstaja velika verjetnost, da ga je plaz zasul že dopoldne.

»Če bi bili mi v soboto že popoldne tam, bi bili prepozni,« pravi Miš in dodaja, da obstajajo primeri, ko so planinca izpod plazu živega izvlekli v 45 minutah. Kot smo izvedeli, naj bi bili reševalci Ljubljančana v preteklosti reševali že trikrat. Nazadnje prav v grabnu, kjer ga je v soboto po vsej verjetnosti zasul plaz. Po Miševih besedah je Nemec zelo veliko hodil v hribe, »a če bi bil izkušen, bi šel kjer koli drugje, samo tja ne, kamor je šel. Vsaj na nedeljo bi počakal.«

Glede na izkušnje reševalci dvomijo, da bo sreča tudi tokrat na možakarjevi strani. Miš ob tem vse ljubitelje gora opozarja, da druga stopnja nevarnosti plazov na petstopenjski lestvici ne pomeni, da so razmere v hribih zato varne. »Je varna za nekoga, ki zna izbirati terene. Marsikdo bo danes iz hribov prišel v dolino srečno, pri čemer se bo tam gibal v istih razmerah, a bo izbral pravilne poti. Vedno je treba upoštevati razmere mikrolokacije, med samo turo večkrat preveriti, kakšne so te razmere. Oceniti in obrniti, če zadeva ni stoodstotna,« sklene Miš.


Ne prezrite lokalnih značilnosti

Gorniki, ki so vajeni pohajanja po visokogorjih v tem času in razmerah z mero povečane previdnosti, se na zadnje poročilo o splošni nevarnosti plazov, ki je bilo objavljeno v petek, niso posebno zanašali. V njem je bilo zapisano, da je nevarnost plazov zmerna oziroma po petstopenjski evropski lestvici druge stopnje, kar naj bi pomenilo, da se spontanih obsežnejših plazov ne pričakuje med koncem tedna, možni so le manjši osipi s strmih prisojnih pobočij sredi dneva in popoldne. Plaz se lahko sproži le v primeru večje dodatne obremenitve snežne odeje na strmejših pobočjih na mestih z napihanim snegom. Toda na turi je treba v tem času upoštevati podrobnosti, povezane z lokalnimi značilnostmi, saj je lahko poročilo varljivo prav zaradi posploševanja. Na predelu Kamniško-Savinjskih Alp, kjer je potekala iskalna akcija za pogrešanim Ljubljančanom, je v tem času in na tej višini možno spontano plazenje talnih plazov mokrega snega, čeprav je snežna odeja precej uležana, zaradi konfiguracije terena pa se višje lahko naleti tudi na zamete in opasti.

B. F.

 

Deli s prijatelji