TOŽBE

Ivan Zidar šprical prvo od treh sojenj

Objavljeno 19. oktober 2012 10.26 | Posodobljeno 19. oktober 2012 10.26 | Piše: Boštjan Celec

Bivši gradbeni baron je odsotnost na sodišču obrazložil z zamenjavo odvetnika.

Prišli so le Žagar, Zarnikova in Meze; prvi je priznal, druga dva pa ne (foto: Igor Mali).

LJUBLJANA – V to, da bo nekdanji gradbeni baron iz SCT Ivan Zidar včeraj prikorakal na začetek nove sodne avanture, ki ga je doletela, je tako ali tako verjel le malokdo. Nekateri so slišali, da ima nekaj dni pred svojim 74. rojstnim dnevom bojda znova zdravstvene težave, drugi pa, da je spet v svojem drugem domu, torej katerem od slovenskih zdravilišč.

Eden že priznal

V sodno palačo ga res ni bilo, a s tretjim izgovorom. V torek je namreč preklical pooblastilo svojemu odvetniku Zoranu Hartmanu, z novim zagovornikom Milanom Krstičem pa morata še izostriti taktiko obrambe, preden se bosta lahko soočila s tožilskimi očitki.

Vložena je tudi obtožba zaradi domnevno sporne preprodaje zazidljive parcele oziroma nekdanjega počitniškega doma SCT v Fiesi.

Zidarja, pet soobtožencev in pravno osebo tožilstvo preganja zaradi domnevno spornih posvetovalnih poslov med SCT in družbo Big Trading. Specializirani tožilci so obtožbo vložili marca, preganjajo pa nekdaj prvega moža propadlega SCT, njegovega namestnika Aleksandra Mezeta, direktorja operativne izvedbe nizkih gradenj pri SCT Boruta Willenparta, Alena Žagarja iz SCT Primorska ter Leonarda F. Peklarja in Ireno Zarnik iz družbe Socius, obtožena je tudi družba Big Trading.

Na predobravnavnem naroku pred ljubljansko okrožno kazensko sodnico Alenko Gregorc Puš pa ni manjkal le Zidar, bilo ni niti Willenparta in Peklarja, opravičila sta se zaradi službene zadržanosti.

Da bi se izrekli o krivdi in v primeru priznanja iztržili nižje kazni, so tako na zatožno klop sedli le Meze, Žagar in Zarnikova ter se soočili s trditvijo, da so zagrešili kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic bodisi pomoči pri tem, Zarnikova pa še ponarejanje listin. V letih 2003 in 2004 – tako organi pregona – sta Meze in Zidar z domnevno spornimi svetovalnimi posli pridobila veliko premoženjsko korist, ko je SCT nakazal denar za svetovanja družbi Big Trading, čeprav jih ta sploh ni opravila.

Za Žagarja, ki ga zastopa odvetnik Franci Matoz, se je sojenje končalo, še preden se je sploh začelo. Že konec septembra je s tožilstvom podpisal sporazum o priznanju krivde ter se dogovoril za pogojno zaporno kazen leto in mesec dni zapora s preizkusno dobo dveh let. Zanj bodo tako sklicali le še en narok, v katerem bodo odločili o višini kazni.

Vse skupaj se je nadaljevalo in končalo z vse bolj pogosto folkloro na naših sodiščih, saj so odvetniki zahtevali izločitev nekaterih dokazov, ki bojda pomenijo kršitev človekovih pravic, obramba pa bi rada izločila tudi sodnico Gregorc Puševo. Sojenje je zato prestavljeno za nedoločen čas.

Tretji dom sodišče

Medtem ko Zidar čaka na pravnomočnost sodbe v Čisti lopati, s katero so ga na ljubljanskem okrožnem sodišču obsodili na leto in pol zapora, ima aktualna še tri vabila za ta hram pravice.

Poleg zgodbe o SCT in Big Tradingu, na katero ga torej včeraj ni bilo, sta namreč tam zanj kot obtoženca razpisana še dva predobravnavna naroka. Prvi bo 9. novembra, in sicer v tako imenovani zadevi Fiesa. Tožilstvo je vložilo obtožbo zaradi domnevno sporne preprodaje gradbeno zazidljive parcele oziroma nekdanjega počitniškega doma SCT v Fiesi, poleg Zidarja sta se v obtožbi znašla še Stanislav Černe iz podjetja SCT Primorska in Jože Andrejašič, direktor podjetja Adriaing.

Za 26. novembra pa je sklican narok v neposredni obtožbi, vloženi decembra 2010 zaradi zlorabe položaja ali pravic, več kaznivih dejanj ponarejanja listin in nadaljevanega kaznivega dejanja pranja denarja. Po tej obtožbi so Zidar, Jože Prostor, Andrej Kranjc, Danica Mušič in Andrej Feguš družbo SCT med letoma 2004 in 2007 oškodovali za 3,1 milijona evrov. SCT je nakazoval plačila za fiktivne svetovalne posle na račune različnih slamnatih podjetij, ki sta jih po svetu odpirala dva izmed obtožencev, denar pa so si menda pozneje razdelili. V tej zadevi je Kranjcu sodišče zamrznilo premoženje oziroma razpolaganje z nepremičninami, sklep pa velja do 21. decembra.

Pa to – vsaj kar se tiče Zidarja in njegovih prihodov na ljubljansko okrožno sodišče – še ni vse. Še ena obtožba je bila že vložena, dve zadevi pa sta še vedno v svetu preiskovalnih dejanj.

Deli s prijatelji