SODBA

Iskali posiljevalca, našli pa konopljo

Objavljeno 14. oktober 2015 23.28 | Posodobljeno 14. oktober 2015 23.29 | Piše: N. Č. C.

Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo Marku Bamburaču.

KRŠKO, LJUBLJANA – Oktobra pred štirimi leti so policisti javnosti predstavili osupljivo novico o najdbi najsodobnejšega in verjetno enega največjih laboratorijev za gojenje konoplje v Sloveniji, v katerem je raslo 1500 sadik. Elektrika, potrebna za hitro in uspešno rast tako imenovane trave, je bila speljana mimo uradnega števca. Nikomur se niti sanjalo ne bi, kaj se dogaja v hiši ob najprometnejši cesti v Krškem, če ne bi Avstrijka, ki je nekaj časa v njej bivala, stegnila jezika. Tu je namreč živela s prijateljem Thomasom Hillerjem in dokler ni začel preurejati hiše v laboratorij konoplje, je bilo vse v najlepšem redu.

Ne želijo ga izročiti

Potem so se začeli prepiri, sledili so pretepi in za nameček je Hiller svojo prijateljico posilil. Pobegnila je v Avstrijo in prijavila posilstvo. Prek Interpola je bila o tem obveščena slovenska policija. Pridobili so odredbo za hišno preiskavo, policisti so vstopili in osupnili. O posiljevalcu ne duha ne sluha, ta jo je pobrisal v Avstrijo, ki ga ne želi izročiti Sloveniji, namesto njega pa so policisti odkrili laboratorij za gojenje konoplje in Budimirja Stojadinoviča, Srba, ki živi v Avstriji. Povedal je, da je on zgolj zalivalec opojne travice. Naslednji, ki so ga v roke prijeli policisti, je bil Robert Zupančič iz Ljubljane, lastnik omenjene hiše v Krškem. Očitali so mu, da je vedel za kriminalno dejavnost v njej, saj je verjetno privolil v preureditev hiše. Oba so obsodili, Zupančiča na pogojno zaporno kazen, Stojadinoviča pa so poslali v zapor in mu nato dodali še nekaj mesecev, ker je lagal na sodišču in ščitil sodelavce.

Stojadinoviča je v zaporu kot »bratranec« obiskoval Marko Bamburač in kmalu se je izkazalo, da ima tudi on prste vmes. Na krškem sodišču so ga obsodili na dve leti in štiri mesece zapora, po pritožbi na višje sodišče so mu dodali še eno leto. Zdaj je piko na i postavilo vrhovno sodišče, kamor se je Bamburač zaradi domnevnega kršenja človekovih pravic pritožil. In zmagal, bi lahko rekli. Vrhovno sodišče je sodbo razveljavilo in jo vrnilo v vnovično sojenje v Krško.

Dokazi pridobljeni nezakonito?

Obramba je prepričana, da je šlo za nezakonite postopke in nezakonito pridobljene dokaze, zato naj bi vse to zdaj izločili iz postopka. Obramba trdi, da iz odredbe o hišni preiskavi ne izhaja, da so bili v času njene izdaje podani utemeljeni razlogi za sum, da je Zupančič storil kaznivo dejanje, ki se mu očita. Pobuda za izdajo odredbe naj bi bila operativna informacija avstrijskega Interpola, nanašala naj bi se na avstrijske državljane in ne na Roberta Zupančiča. So pa ob preiskavi omenjenega posilstva oziroma ob vstopu v hišo tam dejansko odkrili enega največjih in najsodobnejših laboratorijev za gojenje konoplje v državi in prišli na sled laborantom.

»Dejstvo je, da po vstopu policistov v hišo ni bilo več nobenega dvoma o obstoju utemeljenih razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, vendar pred tem teh razlogov ni bilo, zato je bila hišna preiskava nezakonita,« meni zagovornik.

Policiji očita tudi, da Zupančiča ni poučila o pravicah do odvetnika in da je v postopku storila več napak. Kot eden ključnih dokazov v tem postopku se pojavlja tudi biološka sled, ki ustreza Bamburačevem DNK-profilu. Obramba se sprašuje, kako je bila Bamburaču odvzeta biološka sled, ki se je znašla v policijski evidenci, saj v zapisniku o preiskavi tega podatka ni.

Če bo sodišče upoštevalo predloge obrambe, v spisu ne bo ostalo nič in Bamburač bo lahko svobodno zadihal.

Deli s prijatelji