ZASLIŠANJE

Inšpektorica pri Maxicomu našla kup fiktivnih poslov

Objavljeno 06. september 2013 00.20 | Posodobljeno 06. september 2013 00.25 | Piše: Mitja Felc

Zlatan Kudić še vedno vztraja, da ni utajeval davkov in pral denarja.

Zlatan Kudić. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Sojenje Zlatanu Kudiću, lastniku propadlega podjetja Maxicom, ki je največji davčni dolžnik med podjetji in nesojeni lastnik gradu Podvin, se je včeraj nadaljevalo z zaslišanjem davčne inšpektorice, ki je pod drobnogled vzela nekatere račune podjetja v letih 2007 in 2008.

Sporni gradbeni posli in DDV

Kot se spominja davčna inšpektorica, je pregled opravila po uradni dolžnosti, naletela pa je na kup sumljivih računov, za katere je ugotovila, da storitve sploh niso bile opravljene, nekaj pa je tudi takšnih, pri katerih se je porajal kup dvomov o pravilnih podatkih v računovodskih in davčnih evidencah, a ni imela dovolj dokazov, da bi jih podprla.

Podrobnosti se je še toliko težje spominjala, saj se obtožnica specializiranega državnega tožilstva davčne utaje in pranja denarja nanaša zgolj na december 2008. Gre za očitek davčne utaje za 345.908 evrov, kolikor je država izplačala podjetju Maxicom, tudi za obnovitvena dela na gradu Podvin, čeprav ni bilo upravičeno do vračila presežka DDV.

Inšpektorica davčne uprave je okrožni sodnici Dejani Fekonja med drugim pojasnila, da se je v omenjenih poslih povezovalo več podjetij, stičišče pa je bil Maxicom. Skupni imenovalec so bili še visoki zneski za opravljene storitve in gradbeni posli. Ker je pregledala daljše obdobje, se decembru 2008 ni posebno posvečala, je pa na podlagi knjige o prejetih in izdanih računih običajno zahtevala le nekaj računov ter jih še podrobneje pregledala.

Po nekaj vprašanjih sodnice, tožilca Jožeta Kozine iz specializiranega tožilstva in zagovornice Branke Zobec Hrastar je besedo dobil še obtoženi Kudić. Ta je sodišče prepričeval, da je inšpektorici ob obisku na sedežu podjetja izročil več zahtevanih računov, in se čudil, da se tega ne spominja. Inšpektorica je pojasnila, da je bila večkrat na obisku, od tega pa je, če ne drugega, minilo že več let. Še bolj pa je bil presenečen, ko je priča dejala, da se ne spominja, ali je bil takrat obtoženi sploh navzoč na sedežu podjetja. Začudeno je pogledal, zakrilil z rokami in navrgel: »Mene se ne spomnite?«

Kudić zanikal krivdo, pajdaš pa priznal

Zlatan Kudić konec maja na predobravnavnem naroku ni priznal krivde. Se je pa za takšen korak odločil njegov domnevni pomočnik Adnan Kantarević, ki je imel na vesti pomoč pri kaznivem dejanju pranja denarja. V zameno za priznanje krivde je dobil kazen deset mesecev zapora, ki pa se izvrši v obliki tako imenovanega vikend zapora, in stransko denarno kazen 15.000 evrov. Kozina je še predlagal, naj se Kantareviću odvzame protipravno pridobljena premoženjska korist, in sicer 193.990 evrov, ki jih je dvignil z računa svojega podjetja v Avstriji in jih s tem opral. Povedal je še, da je relativno nizko kazen (Kudiću je ponudil dve leti vikend zapora) za oba predlagal, ker meni, da sta bila le podaljšani roki ljudi iz ozadja.

Davkarija ni ravnala skrbno

Tožilec Jože Kozina je že pred časom opozoril, da tega kaznivega dejanja in tudi tistih, ki so še v predkazenskem postopku, sploh ne bi bilo, če bi davčni organ opravil svoje delo z ustrezno skrbnostjo in preveril davčne izračune. Davčni organ je namreč skupaj izplačal presežek DDV v višini dobrih pet milijonov evrov. Preiskava o tem še poteka.

 

Deli s prijatelji