ŽUPAN NA SODIŠČU

Inšpektor Mikek: »Prejemam neustrezno plačo«

Objavljeno 14. maj 2014 15.27 | Posodobljeno 14. maj 2014 15.31 | Piše: Špela Ankele

Občine že plačale vrtoglavih 200.000 evrov.

KRANJ – Pred sodnico je stopil škofjeloški župan Miha Ješe. Obtožnica mu očita, da je storil kaznivi dejanji zlorabe položaja in še, da ni izpolnil odločbe, ki jo je izreklo delovno in socialno sodišče. Župan Ješe je bil na predobravnavnem naroku odločen: »Z očitanimi dejanji nimam absolutno ničesar, zato zanikam krivdo.« Sojenje se bo začelo konec junija.

Županu Ješetu tožilstvo očita, da je leta 2012 nezakonito uvedel disciplinski postopek zoper Viktorja Mikeka, zaposlenega v medobčinskem inšpektoratu. Poleg tega obtožnica pod vprašaj postavlja tudi reorganizacijo občinske uprave oziroma premeščanje vodje inšpektorata. Županu Škofje Loke obtožnica očita še, da po pravnomočni sodni odločbi delavca ni pozval na vrnitev na delovno mesto. Vse očitke je obramba že ostro zavrnila.

Zgodba, zaradi katere se je na zatožni klopi znašel župan Škofje Loke, ima že dolgo brado in je tesno povezana z medobčinskim inšpektoratom. Ta je, po večletnih dogovarjanjih četverice občin z loškega območja, zaživel leta 2008. Vodil ga je Viktor Mikek, ki so ga že leta 2010 trajno premestili na delovno mesto inšpektorja. Mikek se je na sklep o premestitvi pritožil, zadeva je romala na delovno in socialno sodišče, ki je pritožbi ugodilo in ugotovilo, da je Viktor Mikek še vedno vodja medobčinskega inšpektorata, hkrati pa občinam naložilo plačilo vodstvenega dodatka. Ker je okrajno sodišče v Škofji Loki nato razsodilo, da občine niso upoštevale sodbe delovnega sodišča, so jim naložili plačilo 200.000 evrov kazni. To, ne ravno zanemarljivo denarno kazen so občine, vključene v medobčinski inšpektorat, minuli mesec že plačale.

Ukinili medobčinski inšpektorat

Ob tem pa ne sme ostati spregledano dejstvo, da so na Loškem sredi leta 2012 ukinili medobčinski inšpektorat. »Predlog za ukinitev medobčinskega inšpektorata je bil takrat izveden po hitrem postopku in brez analize. Glavni razlog za to je bilo varčevanje, toda medobčinski inšpektorat je, s sredstvi ministrstva in napisanimi globami, kril stroške delovanja. Prepričan sem, da so inšpektorat ukinili zaradi osebnih zamer, kajti vsakodnevno sem dobival prošnje, naj poskrbimo za prekinitve posameznih postopkov. Hoteli so delati po domače, jaz pa sem delal skladno z zakonom,« je včeraj pojasnil Viktor Mikek. Potrdil je, da je še vedno zaposlen na položaju vodje inšpektorata, čeprav ta občinski organ že dve leti ne obstaja več. Na naše vprašanje, kaj dela in kolikšno plačo prejema, pa je dejal: »Delam podobno kot prej, a brez pravnega akta. Prejemam neustrezno plačo.«

Po dostopnih podatkih je Viktor Mikek trenutno v postopku odpovedi delovnega razmerja iz poslovnih razlogov – o tem, ali ga bodo odpustili ali bo še naprej zaposlen na škofjeloški občini, bo delovno sodišče predvidoma odločilo še ta mesec.

Deli s prijatelji