PONAREJEN

Hotel unovčiti ček za pol milijarde evrov

Objavljeno 25. februar 2012 13.30 | Posodobljeno 25. februar 2012 13.30 | Piše: Boštjan Fon

Francoski upokojenec je na banko prišel s ponarejenim čekom za 500,000.000 evrov.

Daniel Jean Claude Pedeboscq (foto: Boštjan Fon).

KRANJ – Na sodniji se še naprej trudijo razplesti vozle okoli lanskega primera poskusa unovčevanja čeka z velikansko vsoto na Gorenjski banki. »Za razjasnitev dejanskega stanja je treba neposredno zaslišati oba navzoča na sestanku na banki oktobra lani, saj je bančna uslužbenka v zaslišanju vedno uporabljala množino,« je ob koncu pričanja Milene Preželj iz Gorenjske banke sklenila odvetnica Vlasta Županc iz odvetniške pisarne Čeferin, ki se trudi dokazati, da je upokojenec Daniel Jean Claude Pedeboscq iz Francije le žrtev nesporazuma, ne pa prevarant, ki je lani hotel s kompanjoni, menda so vsi neke vrste finančni strokovnjaki, priti do nekaj denarja.

Za takšne vsote se ne uporabljajo čeki

Če bi kateri podalpski domorodec na lotu zadel samo odstotek zapisane vsote na čeku, ki je bil ponarejen, bi bil skupaj z ožjo žlahto preskrbljen daleč v prihodnosti. Šlo je namreč za debele pol milijarde evrov. Petsto milijonov evrov oziroma, zapisano s številko, 500,000.000 evrov je bilo na lističu banke Barclays. Uslužbenka banke Prežljeva je med pričanjem pojasnila, da se za take vrste vsot praviloma ne uporabljajo čeki, še potovalni gredo počasi v pozabo. Prek telefaksa, in ne bančne mreže swift, kmalu po obisku gospodov, ki so želeli bajno vsoto, 20 milijončkov pa bi se takoj prenakazalo na bančni račun Abanke v Ljubljano, kjer je Pedeboscq prej že odprl še en račun, so na Gorejsko banko prejeli tudi lažno potrdilo banke o pristnosti čeka.

Še vedno verjame, da je upravičen do zneska

»Ne moreš biti kaznovan ali obtožen, če si upravičen do zneska, ki je na čeku,« še vedno trdi upokojenec, ki mora doma shajati z za Francijo uborno pokojnino 1500 evrov, kljub temu pa se trudi vlagati v neko letalsko družbo Salena, ki bi rada odprla letalsko progo Luxembourg–Kinšasa, menda pa se je v Italiji registrirana letalska družba kot vlagateljica hotela zriniti kar v našo Adrio Airways, še preden bi se proti Afriki podalo prvo njihovo letalo, ki ga podjetje tako in tako sploh nima. Kakšne finančne akrobacije se je šla družba, v kateri je Pedeboscq, njim naj bi Gorenjsko banko priporočil kar naš evroposlanec Jelko Kacin, še vedno ni jasno, je pa v tej zmedi, ki se je skuhala, mogoče najti neuradne informacije in podatke, od nekdanjih romunskih agentov bivše tajne službe Securitate do izraelskega Mosada, celo Pedeboscqova žena je Izraelka, ki naj bi bila nekdanja članica neke izraelske agencije s prikritim delovanjem.

Za slovenske razmere je vsota nerazumljiva, mednarodno pa naj bi bile take vsote s tega problematičnega čeka kar normalne, je bilo slišati iz pisma nekega nekdanjega ambasadorja EU in člana nekega inštituta za nekakšno mednarodno sodelovanje Paula Trana Van Tinha, od koder našemu sodišču še sporočajo, da se je Francoz udeleževal mnogih projektov v Vietnamu pa za vodo je skrbel po Afriki in Latinski Ameriki je pomagal ter da je predan vsem projektom, ki jih je v preteklosti izvajal. Zanimivo, uradnih žigov na tem dopisu naše sodišče med pregledovanjem ni opazilo oziroma so bili nerazpoznavni.

Glavna obravnava se je preložila na začetek aprila, ko se bodo na sodišče morali pomujati tudi gospodje, ki so bili s Pedeboscqom na banki v Kranju v času, ko se je nameraval unovčiti listič za pol milijarde evrov. Sodišče je Francozu pojasnilo, da če se ne bo prikazal, bo proti njemu odrejen pripor, ostal pa bo tudi brez 201.000 evrov varščine. Po odhodu iz sodne dvorane je Pedeboscq dejal, da po tej izkušnji pri nas niti najmanj ne kani vlagati v posle, hkrati pa je poudaril, da je marsikateri bankir večja baraba kot tisti, ki jih je v treh mesecih srečal v našem priporu.

Deli s prijatelji