PRELOŽENA OBRAVNAVA

Hilda Tovšak ima psihične težave, obravnava preložena

Objavljeno 12. junij 2013 13.56 | Posodobljeno 12. junij 2013 13.56 | Piše: STA, A. L.

Tožilca skrbi, da bi prišlo do »podajanja kljuke med izvedenci« in da Tovšakova poskuša zavlačevati sodni postopek.

Hilda Tovšak bi se rada pogodila.

CELJE – Celjsko okrožno sodišče je današnjo obravnavo zoper nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak zaradi domnevnega oškodovanja Rimskih term preložilo. Zagovornik Tovšakove po uradni dolžnosti Igor Inkret je preložitev predlagal zaradi slabega zdravstvenega stanja obdolženke. Obravnave razpisane za naslednji teden pa za zdaj niso preklicane.

Faks v okvari

Predsednica senata Romana Gradič je odredila, da Tovšakovo ponovno pregleda izvedenec psihiatrične stroke, potem pa se bo odločila o usodi razpisanih obravnav do konca tega meseca. Inkret je tudi dejal, da naj bi uprava zaporov posredovala zdravniško spričevalo v sodni spis, vendar spričevala v spisu še ni. Zagovornik je spričevalo zahteval prek faksa, vendar so mu iz zaporov na Igu sporočili, da je faks v okvari, zato je Inkret spričevalo zahteval po elektronski pošti.

Premalo časa

Pojasnil je še, da je prejšnji teden na sodišče naslovil prošnjo za preklic vseh obravnav v tem mesecu, ker zaradi obsežnosti zadeve ni mogoče pripraviti učinkovite obrambe. Sodišče njegovi prošnji ni ugodilo. Gradičevi je zato danes pojasnil, da je zagovornik Tovšakove postal 28. maja, zato ni imel dovolj časa, da bi se pripravil na obrambo. Obtožnica namreč vsebuje 57 strani, 24 map je vloženih v sodni spis, poleg tega pa je odprtih veliko pravnih vprašanj.

Po oceni Inkreta je tožilstvo imelo dve leti časa, da se pripravi na sojenje. Sam je imel 15 dni časa, zato meni, da ni v enakovrednem položaju kot tožilstvo. Prav ta enakovrednost je po mnenju Inkreta ključna za pošteno sojenje.

Na terapiji

Na vprašanje sodnice, kdaj je bila zdravniško pregledana, je Tovšakova, ki v zaporih na Igu prestaja zaporno kazen v zadevi Čista lopata, odgovorila, da je bila pri zdravniku v ponedeljek in da ima terapijo. Dejala je, da se zdravi zaradi psihičnih težav in da je že bila tri- do štirikrat pri zdravniku v zaporu. Sodnici je pojasnila, da se fizično in psihično slabo počuti tudi danes.

Zavlačevanja postopka

Tožilec Stanislav Pintar je spomnil, da je Tovšakovo že pregledala izvedenka psihiatrične stroke, ki je ugotovila, da je duševna stiska obdolženke glede na okoliščine normalen pojav. Pintarja skrbi, da bi prišlo do »podajanja kljuke med izvedenci« in da Tovšakova poskuša zavlačevati sodni postopek, zato predloga obrambe za preložitev obravnav ni podprl.

Krivde ni priznala

Tovšakova krivde za oškodovanje Rimskih term na škodo EU na aprilskem predobravnavnem naroku ni priznala, saj meni, da vse navedbe iz obtožnice niso točne in da je tožilec med pogajanji predlagal previsoko kazen.

Tožilec v omenjenem kaznivem dejanju Tovšakovi očita, da je tedanjega direktorja Rimskih term Maksa Brečka, ki je avgusta lani umrl, napeljala, da sta skupaj na podlagi ponarejene dokumentacije vložila zahtevo na gospodarsko ministrstvo za pridobitev 3,5 milijona evrov. Ta sredstva sta pridobila in porabila. Poleg tega jo obtožnica bremeni, da je del terjatev iz tega posla, ki pa sploh niso obstajale, prodala faktoring družbi Prvi faktor za 1,4 milijona evrov.

Vrniti morajo 3,5 milijona evrov

Specializirano državno tožilstvo je obtožnico vložilo oktobra lani, Vegrad pa je sodeloval pri prenovi Rimskih term, ki so bile zaprte od oktobra 1991 in so konec marca 2011 sprejele prve goste.

Med obdolženimi v primeru oškodovanja Rimskih term na škodo EU je bila tudi družba Rimske terme v stečaju, ki je priznala krivdo in bo tako morala vrniti v državni proračun 3,5 milijona evrov protipremoženjske koristi. Nekdanji odgovorni nadzornik gradbišča Rimske terme Karel Bogatin je prav tako priznal krivdo oziroma je priznal kaznivo dejanje goljufije. Bogatinu je bila izrečena 16-mesečna zaporna kazen, vendar mu v zapor ne bo treba, ker bo v dveh letih opravil 970 ur družbenokoristnega dela.

Nekdanji vodja gradbene operative Vegrada Marjan Volmajer, ki je obtožen pomoči pri goljufiji, pa je bil obsojen na šest mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta.

Deli s prijatelji