BRUTALNI KRVNIK

Gostilničarja zabodel, nato še trikrat ustrelil

Objavljeno 02. april 2014 10.22 | Posodobljeno 02. april 2014 10.23 | Piše: Aleš Andlovič

Nekdanjemu policistu Milanu Volgemutu začeli soditi, ker se je upiral aretaciji.

Morilec menda ni zabrisal vseh sledi grozljivega zločina.

PTUJ – Milan Volgemut. Ime in priimek, ki sta le domačinom v majhni vasi Zabovci (občina Markovci) in redkim Ptujčanom razkrila, da gre za upokojenega policista, ki pa naj bi v zadnjem času (pre)pogosto prihajal navzkriž z zakonom. Ne le krivolov, celo umor znanega ptujskega gostilničarja Branka Franca Klinca so mu naprtili njegovi nekdanji sodelavci. Včeraj sta ime in priimek dobila tudi realno podobo. V spremstvu treh pravosodnih policistov so iz mariborskega zapora v ptujsko hišo pravice pripeljali 51-letnega upokojenca. Možakar suhe postave, mrkega pogleda in s športno kapo na glavi si je najprej ogledal okolico, nato pa opazil fotografa, ki je nanj prežal nedaleč od kombija, ter si z mapo pokril obraz.

Toda obtoženemu za razvpiti umor priljubljenega gostilničarja na ptujsko sodišče (še) ni bilo treba zaradi grozovitega umora, temveč zaradi stare in veliko manj hude zadeve – preprečitev uradnega dejanja uradni osebi. Gre za delikt, za katerega je zagroženo do pet let zapora. Zgodba sega v minulo leto, ko so policisti na domu Milana Volgemuta v Zabovcih opravljali hišno preiskavo. Že dlje je namreč obstajal sum, da je možakar, ki je nekoč nosil modro uniformo, krivolovec. Pet policistov je sredi februarja lani potrkalo na družinsko hišo Volgemutovih v Zabovcih, majhnem kraju nedaleč od Ptuja. Ker ni nihče odprl vrat, so policisti kljub vsemu opravili hišno preiskavo, a sumili, da je Milan Volgemut v hiši. In ga našli na podstrešju hiše.

So ga v priporu nabunkali?

Aretaciji se je upiral, pri tem pa naj bi celo fizično napadel dva policista. Enega naj bi z roko poskušal udariti, a ga je za roko prijel drugi policist, nato so vsi trije padli po tleh. Policisti so med hišno preiskavo našli štiri lovske puške, več kot tisoč nabojev, več daljnogledov, nožev, dve radijski zvezi in 18 čeljusti srnjadi. »Izrekam se za nedolžnega. Ne priznavam krivde,« je sodnici Marjani Kosi pod nos pomolil možakar, visoke in krhke postave. Ker je moral Volgemut na sodišču sneti kapo, je razkril svojo plešavost srednjih let, na glavi pa je imel zalepljen obliž. Zakaj ga je imel, ni pojasnil, a iz dobro obveščenih virov je slišati, da menda možakarju v priporu ni posuto z rožicami. Zaradi svoje konfliktnosti naj bi se pogosto zapletal v različne spore s preostalimi sojetniki, zaradi česar naj bi tu in tam tudi čutil trdoto pesti drugih pripornikov.

Eden od policistov, ki ju je Milan Volgemut napadel na podstrešju, je včeraj na sodišču priglasil premoženjskopravni zahtevek: »Grozil mi je, da se mi bo maščeval. Ker je bil znan krivolovec in imam doma štiri pse, sem se čutil ogroženega. Višina zahtevka? Tisoč evrov.« Drugi varuh javnega reda in miru se je zahtevku odrekel, češ da mu obtoženi ni grozil in ni čutil strahu.

Da gre zares, je obtoženemu ves čas preobravnavnega naroka poskušala razložiti tudi sodnica Marjana Kosi, a kot da je ne bi jemal resno, jo je Volgemut ves čas prekinjal. Naposled ji je vendarle prekipelo in je dejala: »Ste poslušali, kar sem vam povedala, preden ste mi padli v besedo?« Sicer je možakar venomer poudarjal, da bi ga moral zastopati odvetnik, a da ta ni prišel iz nerazumljivega razloga.

Da ima Milan Volgemut, ki ga Ptujčani poznajo kot posebneža posebne vrste, težave pri pribavi zagovornika, čivkajo že ptički na veji. Tako smo izvedeli, da naj bi ga na sojenju za umor zastopal mladi odvetnik. Mladenič, sicer sin znanega ptujskega odvetnika, naj bi bil edini, ki naj bi neobremenjeno zastopal njegove pravice na sojenju za najhujše kaznivo dejanje. Izvedeli smo še, da se bo Milan Volgemut pred sodniki za umor gostilničarja Branka Franca Klinca zagovarjal prihodnjo sredo, 9. aprila, ko se bo pred sodnico Biserko Rojic izrekel, ali priznava krivdo ali ne.

Med bolniško menda šel na lov

In kdo je Milan Volgemut? Pred dolgimi leti je delal kot vzdrževalec v lokalnem podjetju, dokler se ni odločil, da se bo izšolal kot policist. Uniformo je nosil vse do leta 2008, ko se je na policiji zapletel v disciplinski postopek. Medtem ko je bil na bolniškem dopustu, ga je nekdo vodstvu policije prijavil, da ga je opazil na lovu. Sledila je izredna odpoved delovnega razmerja, s katero pa se Volgemut nikakor ni želel sprijazniti. Odločil se je za tožbo na delovnem sodišču in zmagal. Po pravnomočnosti sodbe se je smel vrniti v službo, a ne v staro delovno okolje na Ptuju, temveč so ga prerazporedili na delovno mesto policista kriminalista na Policijsko postajo Maribor II. A ni dolgo zdržal v službi. Že dan zatem, ko je izpolnil pogoje, se je namesto nadaljnjega dela v policiji odločil za upokojitev.

Franca Branka Klinca so našli mrtvega v njegovi gostilni Deta sredi Ptuja v začetku decembra lani. Po opravljeni obdukciji naj bi se izkazalo, da gostilničar ni bil samo žrtev napada s strelnim orožjem. Še preden je morilec nanj streljal, naj bi ga zabodel. Šele nato naj bi ga trikrat ustrelil, od tega najmanj dvakrat neposredno v glavo. Okoliščine vse bolj nakazujejo, da je bil Klinc žrtev profesionalnega morilca ali vsaj poznavalca izvrševanja tovrstnih dejanj. In Volgemut je kot nekdanji varuh reda in miru imel predznanje, da bi lahko zabrisal sledi kaznivega dejanja. Toda forenzika ga je odkrila, na kraju umora naj bi našli tudi njegov DNK. 

Deli s prijatelji