IZ SODNE DVORANE

Gorše vsakršno krivdo zlorabe položaja zanika

Objavljeno 18. december 2013 21.00 | Posodobljeno 18. december 2013 21.00 | Piše: Iztok Umer
Ključne besede: Brane Gorše

Začeli soditi četverici, obtoženi več kaznivih dejanj.

Ljubljansko okrožno sodišče je stečajnega upravitelja Braneta Goršeta spoznalo za krivega.

KOPER – »Pri opravljanju nalog stečajnega upravitelja v vodnogospodarskem podjetju Hidro nisem storil nobenega kaznivega dejanja, nisem kršil nobene zakonske norme in nisem zavajal upnikov in potencialnih kupcev premoženja Hidro v stečaju,« je svoj poldrugo uro trajajoč zagovor na včerajšnji glavni obravnavi na okrožnem sodišču začel prvoobtoženi 53-letni Ljubljančan Brane Gorše, ki mu po obtožnici specializiranega tožilstva očitajo kazniva dejanja poslovne goljufije, zlorabe uradnega položaja in pranja denarja. Poleg njega so na zatožno klop sedli še Goršetova 53-letna žena Barbara, 47-letni Vlado Petek z Vrhnike in 36-letni Ljubljančan Rudolf Trček, ki jim obtožnica očita pomoč pri kaznivih dejanjih zlorabe uradnega položaja in pranju denarja.

Višja državna tožilka Barbara Milič Rožman je le povzela glavne očitke iz obtožnice, po njenem branju se je na vprašanje predsednika senata Julijana Glavine, ali so kakšni ugovori pravne narave na obtožnico, odzval Goršetov zagovornik Mitja Jelenič Novak, ki je tožilki očital, da spretno izkorišča nekoliko slabše poznavanje kazenskega sodišča postopkov stečaja podjetja, da navaja pravno zavajajoča dejstva. To je tožilki dvignilo pritisk in je odvetniku očitala, da se obnaša žaljivo do nje in sodišča. Jelenič Novak je nadaljeval, da je eno od očitanih dejanj že zastaralo, vprašal se je, kako bi lahko obtoženi prali denar v obdobju, ko niso imeli nobene protipravne premoženjske koristi, in da bo obramba v sodnem postopku dokazala, da prvoobtoženi ni zavajal nobenih upnikov in potencialnih kupcev premoženja Hidra v stečaju. Dodal je še, da je absurdno, da se postopek vodi proti stečajnemu upravitelju, ki je pri svojem delu dosegel več kot večina stečajnih upraviteljev v stečajnih postopkih v Sloveniji.

V poldrugi uri zagovora je Gorše kot diplomirani pravnik seciral vsak očitek iz obtožnice. Dejal je, da ob imenovanju stečajni upravitelj ne dobi statusa uradne osebe, temveč je le izvrševalec in izvajalec odločitev stečajnega senata in nima nobenega vpliva pri prodaji pravne osebe. Zato zavrača vse očitke o zlorabi uradnega položaja, prav tako je zavrnil vse očitke za kazniva dejanja poslovne goljufije in pranja denarja.

Dve priznali

Glavna obravnava proti obtoženim se je začela potem, ko so vsi štirje na predobravnavnem naroku zavrnili priznanje krivde za očitana kazniva dejanja. Na predobravnavnem naroku pa sta krivdo priznali obtoženi Stajka Skrbinšek in Polona Kuhar, ki sta bili po sporazumu z državnim tožilstvom obsojeni na dve leti zaporne kazni, Skrbinškovi so odmerili še 30.000 evrov, Kuharjevi pa 20.000 evrov denarne kazni. Sodnik Glavina je tudi soglašal s predlogom, da bosta obe dosojeno zaporno kazen odslužili z družbenokoristnim delom, ker sta se odpovedali pravici do pritožbe, je izrečena sodba postala pravnomočna. 

15. 12. 2014 Vlado Petek oproščen vseh obtožb

»Sam sem od začetka postopka nenehno ponavljal, da sem v predmetni zadevi nedolžen in da pravzaprav sploh nisem vedel za kaj gre v celotni zadevi. Tekom celotnega postopka je bila osebno prizadeta moja družina, trpel je tudi moj ugled in čustva, predvsem pa je trpel moj poslovni ugled, ki ga imam na področju nepremičninskega posredovanja. Menim, da sem eden najbolj cenjenih strokovnjakov na področju nepremičninskega posredovanja, s poslom se ukvarjam že 20 let, saj sem v vseh teh letih, neštetokrat za različne medije, komentiral stanje nepremičninskega trga v Sloveniji.

Dne 09.12.2014 je celotna zadeva dobila epilog na Višjem sodišču v Kopru. Pri višjem sodišču v Kopru sem uspel s pritožbo na moj obsodilni del (eno leto zapora zaradi pranja denarja). Višje sodišče v Kopru je spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča v Kopru in me spoznalo za nedolžnega, ter me tako oprostilo vseh obtožb in tudi naložili vračilo vseh stroškov, ki sem jih imel s sojenjem ter tako po nepotrebnem obremenilo proračun RS. Vsled navedenega razmišljam tudi o odškodninski tožbi proti državi, saj se mi je zgodila nepopravljiva osebna in poslovna škoda.«

SVET RE d.o.o.
Vlado Petek

Deli s prijatelji