GROZLJIVO

Goriški detomorilki vsega osem mesecev

Objavljeno 18. marec 2013 12.41 | Posodobljeno 18. marec 2013 12.42 | Piše: Iztok Umer

Barbaro S. so pogojno obsodili na osem mesecev zapora s preizkusno dobo treh let.

Otrok se je rodil živ, mama je njegovo trupelce v črni vrečki vrgla v smeti. Foto: Igor Mali

NOVA GORICA – Pred skoraj dvema letoma, 5. maja 2011, so v enem od zabojnikov za odpadke v Ulici Gradnikove brigade sredi Nove Gorice našli črno vrečko, v katero je bilo zavito trupelce novorojenčka. Nedavno so obtoženo detomora, 31-letno domačinko Barbaro S., obsodili na osem mesecev pogojnega zapora s preizkusno dobo treh let. Sodba še ni pravnomočna, saj se je nanjo že pritožila obtoženkina zagovornica, zadevo bo zdaj obravnavalo višje sodišče v Kopru.

Zaupala ginekologinji

Detomor je takrat seveda pretresel novogoriško javnost in po objavi vso Slovenijo, ki se je spraševala, kakšna stiska je gnala mamo v dejanje, ki na žalost pri nas in na tujem ni tako redko. O detomoru je policiste obvestila ginekologinja v porodnišnici splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru; pri njej se je oglasila takrat 29-letna domačinka in ji povedala, da je rodila v svojem stanovanju v Ulici Gradnikove brigade, zaupala ji je tudi, kako se je znebila novorojenčka.

Po obvestilu je stekla široka akcija preverjanja resničnosti prijavljenega dogodka. Ugotovili so, da je bila noseča in da se ji je iztekel rok nosečnosti, zato je bila naročena na sprejem v porodnišnico. Ker se zjutraj ni oglasila, so iz porodnišnice najprej obvestili center za socialno delo, nekaj pred 11. uro pa je Barbara prišla k svoji ginekologinji in ji zaupala grozljivo zgodbo.

Ni vzbujala pozornosti

Policisti in kriminalisti so komunalnemu podjetju naročili, naj prenehajo prazniti zabojnike z gospodinjskimi odpadki v Cankarjevi ulici in Ulici Gradnikove brigade. Ker so odpadke iz Cankarjeve ulice že odpeljali na odlagališče v Stari Gori, se je ena skupina policistov in kriminalistov lotila brskanja tam, druga pa je začela pregledovati zabojnike, ki jih komunalci še niso izpraznili.

Po približno petih urah so nekaj pred 18. uro v zabojniku našli črno vrečko s trupelcem novorojenčka. Preiskovalni sodnik je odredil obdukcijo trupelca na inštitutu za sodno medicino. Kmalu je direktor inštituta Jože Balažic izjavil, da je bil novorojenček rojen živ in da ga je mati kmalu po porodu zadušila.

Po teh ugotovitvah sta sledili ovadba in pozneje obtožnica proti Barbari. Sosedje so tistega nesrečnega maja vedeli povedati, da ženska že ima enega otroka, s katerim so jo videvali med sprehodi po okolici. Mlada mamica ni nikoli vzbujala posebne pozornosti, bila je ena od mnogih. Sosedje so povedali še, da so nesrečno porodnico iz šempetrske bolnišnice poslali na idrijsko psihiatrijo.

Slovenski kazenski zakonik o detomorih govori: »Mati, ki vzame življenje svojemu otroku med porodom ali takoj po porodu, dokler je še pod njegovim vplivom, se kaznuje z zaporom do treh let.«

Medtem ko strokovnjaki zatrjujejo, da je osem mesecev pogojnega zapora primerna kazen, saj zaradi morebitne poporodne depresije višja ne bi bila primerna, drugi pravijo, da bi morala biti ostrejša. Morda bi bilo dobro ravnati po zgledu iz tujine, kjer so poskrbeli za t. i. anonimne zibke: te so navadno v bolnišnicah, tja pa lahko (depresivne) matere prinesejo novorojenčke, za katere nočejo ali ne (z)morejo skrbeti.

Deli s prijatelji