AKCIJA

Gorenjski policisti ujeli nategune

Objavljeno 06. september 2012 10.06 | Posodobljeno 06. september 2012 10.06 | Piše: Uroš Praš

Vodilni v podjetju naj bi pobral tudi denar partnerjev.

Matjaž Skube (levo). Foto: arhiv

KRANJ, KOPER, CELJE, NOVA GORICA – Včeraj so gorenjski kriminalisti s pomočjo kolegov s koprske, celjske in novogoriške policijske uprave izvedli devet hišnih preiskav na območju Gorenjske (pet v okolici Žirovnice, Bleda in Jesenic), Ljubljane, Celja, Kopra in Nove Gorice ter zasegli dokaze okrog suma poslovne goljufije po 228. členu kazenskega zakonika. Fizične osebe so v imenu poslovnega subjekta (po naših podatkih gre za podjetje Asista z Bleda) posameznikom ponujale različne finančne produkte (vlaganje denarja v vrednostne papirje), za katere se je izkazalo, da sploh ne obstajajo. Žrtve so jim tako v nakupe fiktivnih vrednostnih papirjev zaupale približno 800.000 evrov. Kriminalisti so v hišnih preiskavah, ki so potekale od šeste ure zjutraj, zasegli več nosilcev elektronskih podatkov in poslovnih listin, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem postopku. Operativne aktivnosti kriminalistov še vedno potekajo, včeraj pa je v njih sodelovalo okoli 35 kriminalistov in policistov. 

Na črnem seznamu

Kaj pravi 228. člen KZ

– Kdor pri opravljanju gospodarske dejavnosti pri sklenitvi ali izvajanju pogodbe ali posla preslepi drugega s prikazovanjem, da bodo obveznosti izpolnjene, ali s prikrivanjem, da obveznosti ne bodo ali ne bodo mogle biti izpolnjene, zaradi delne ali celotne neizpolnitve obveznosti pa si pridobi premoženjsko korist ali nastane za stranko ali koga drugega premoženjska škoda, se kaznuje z zaporom do petih let. 
– Če je zaradi dejanja iz prejšnjega odstavka pridobljena velika premoženjska korist ali nastala velika premoženjska škoda, se storilec kaznuje z zaporom od enega do desetih let. 
– Če je zaradi dejanja iz prvega odstavka tega člena pridobljena majhna premoženjska korist ali nastala majhna premoženjska škoda, se storilec kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta. 

Sedem osumljencev bremenijo, da so od konca leta 2010 privabili k sodelovanju približno 20 oškodovancev, ki so posamezno vložili od nekaj tisoč evrov do nekaj deset tisoč evrov za nakup vrednostnih papirjev, ki naj bi jih izdala podjetja in banke v tujini. Šlo naj bi za Banque Royale, ki je v rokah avstrijsko-nemškega lastnika, sedež pa so pred časom iz Nemčije predstavili v Španijo, ter prav tako Empresa Minera A. G., ki jo imajo v lasti Nemci in naj bi vlagali denar v odprtje rudnikov v Južni Ameriki. Zanimivo je, da se je na enem od forumov pojavila informacija, da Banque Royale Ltd. sploh ni banka, ampak navaden d. o. o., in Matjaž Skube bi moral kot imetnik licence za trženje vzajemnih skladov točno vedeti, kaj pomeni Banque Royale Ltd., da to ni dejanska banka, da nima nikakršne bonitete. Prav tako avtor trdi, da je prav Skube tudi partner v Empresi Minera A. G, ki je na črnem seznamu švicarske agencije za trg vrednostnih papirjev, lastnik Emprese pa naj bi bila tudi ravno ta banka Banque Royale ltd. 

Asista v likvidaciji 

Ko smo po spletu iskali podatke o podjetju Asista, ki je imelo sedež na Bledu, a ga je banka zaplenila, smo ugotovili, da so se vlagatelji že leta 2010 pritoževali, da sredstev niso nikdar videli, njihovi predstavniki pa naj bi se naokrog vozili z dragimi avtomobili, si nabavili jadrnico (lani so jo morali prodati) in živeli na veliki nogi. Na koncu so podjetje 24. februarja 2011 spravili na kant in v prisilno likvidacijo ter v stečaj. Dodajmo, da so podjetje za finančno svetovanje leta 1991 ustanovili: Matjaž Skube, Dejan Kilar, Klemen KošmrlIztok Pergarec, Matjaž Mahkovec in Andreja Koritnik Žafran ter Marko Česnik, včeraj pa so obiskali vse omenjene razen Košmrla. Zraven njih naj bi preiskovalci opravili informativni razgovor še s finančnico Tatjano Kosec. Da v Asisti nekaj škriplje, je bilo čutiti že pred dobrima dvema letoma, ko je vse posle prevzel v svoje roke Matjaž Skube, ki naj bi denar vložil oziroma predal v plemenitenje sumljivemu finančnemu strokovnjaku iz okolice Kranja, ki že leta živi in dela v Švici. Ne samo, da je Skube vlagal denar v Švico, tja naj bi po naših zanesljivih informacijah dal tudi vložke svojih prej omenjenih partnerjev, ki so ostali brez vsega.

Deli s prijatelji