OBTOŽBE

Gorazd zaradi poskusa umora sina že pred četrtega sodnika

Objavljeno 02. julij 2012 23.05 | Posodobljeno 02. julij 2012 23.06 | Piše: Primož Škerl

Sodnica se je s kazensko ovadbo zoper obtoženega sama izločila.

Gorazd Bombek.

CELJE – Gorazd Bombek, 53-letni Celjan, bo še enkrat globoko vdihnil in se kmalu znova napotil v poslopje celjskega sodišča, kjer bo poslušal 12 let stare obtožbe o poskusu umora takrat še mladoletnega sina Darka. Vse od marca 2000, ko sta se v domači hiši spoprijela s starejšim sinom – Gorazd je končal z razbito ustnico, Darko pa z modricami – tožilstvo neuspešno dokazuje, da je oče poskušal sina spraviti s sveta. Niti Bombek doslej ni bil uspešen v prepričevanju senata, da je šlo zgolj za očetovsko lekcijo, in še to v samoobrambi, ter da je bil njegov odnos do Darka, kot sam pravi, precej drugačen od tistega, kar mu v obtožnici tvezijo tožilci.

Sodniške menjave

Bombka je sodnik Milko Škoberne v prvem sojenju za šest let poslal za zapahe. Izpustili so ga zaradi procesnih napak, a je na zaporniški žimnici že prebil 15 mesecev. Primer je nato prevzel sodnik Miran Jazbinšek, ko pa je postal predsednik celjskega okrožnega sodišča, je kazenski spis nasledila Marjana Topolovec Dolinšek. Maja 2009 mu je prisodila dve leti in deset mesecev zapora, že konec istega leta so višji sodniki sojenje razveljavili, ker ni bilo pošteno, javnost pa je bila po nepotrebnem izključena.

Zdaj mu bo sodila Mojca Turinek, toda Bombek je že napovedal, da ga v sredo na zatožni klopi ne bo. Še vedno je v bolniškem staležu in ne misli tvegati novega živčnega in srčnega kolapsa, kot se mu je pripetil na zadnji obravnavi, ki jo je februarja končal v reševalnem vozilu. Konec prejšnjega leta je namreč doživel infarkt, po operaciji in rehabilitaciji so zdravniki odredili počitek in izogibanje stresnim položajem. Toda izvedenec Branko Mežnar je zapisal, da je Bombek kljub vsemu sposoben spremljati obravnavo, zato se predsednica senata takrat ni menila za opozorila odvetnika Edmunda Rebca, da utegne obtoženi končati s črnim pokrivalom prek glave.

Zastarele obtožbe

Ljudje, ki so sodelovali v preiskavi in postopkih na sodišču, zdaj opozarjajo, da vse skupaj traja že odločno predolgo. Bombkov primer bi morali končati v dveh ali treh letih, obtoženi bi se zatem lahko mentalno oddaljil od nekdanje družine in zaživel normalno, tako pa dogodke nenehno podoživlja, kar mu povečuje notranjo napetost. Pod vprašaj postavljajo tudi prožnost tožilstva, ki mu preostane le še vztrajanje pri poskusu umora, druge obtožbe so že zastarale. In ne nazadnje – v sojenju se razkrivajo nekoliko drugačna dejstva kot na začetku. Bo sodba vseeno enaka?

Na osnovi nadzorstvene pritožbe, ki jo je Bombek podal sodišču, o čemer smo aprila v Slovenskih novicah tudi pripravili zapis, si je zdaj nakopal še ovadbo sodnice Marjane Topolovec Dolinšek. Njegovo povezovanje pripravljenosti in volje do spolnih aktivnosti z datumi njenih glavnih obravnav se ji zdi skrajno neprimerno in žaljivo. A s tem se je sodnica sama izločila iz postopka, kar je Bombek s svojim odvetnikom prej večkrat zaman poskušal. Povedal je, da je tudi prejšnja sodnica razpisovala poletne obravnave, zato si ni mogel urediti dopusta, potem pa je sojenje odpadlo.

Deli s prijatelji