NI KRIVA OBTOŽB

Ginekologinja oproščena obtožb

Objavljeno 03. september 2014 12.29 | Posodobljeno 03. september 2014 12.29 | Piše: N. Č. C.

Zdenkica Stričevič ni samovoljno opravila sterilizacije, je potrdilo sodišče, zagovornica ginekologinje pa je dodala: »Sodišče je pri oškodovanki zaznalo tudi premoženjski motiv.«

Zdenkica Stričevič. Foto: Nada Černič Cvetanovski

LJUBLJANA, KRŠKO – Pritožbeno sodišče je pritrdilo sodbi prvostopenjskega sodišča in brežiško ginekologinjo Zdenkico Stričevič oprostilo očitkov, da je tridesetletni pacientki samovoljno opravila sterilizacijo. Postopek je pokazal, da je pacientka ob rojstvu tretjega otroka, ko je bilo treba opraviti carski rez, ginekologinjo prosila, ali lahko ob tem opravi še sterilizacijo. Pacientka je podpisala soglasje za poseg, zato je sodišče ugotovilo, da ni bilo nobenega naklepa, da bi zdravnica hotela poškodovati pacientko, kar so ji očitali. Tridesetletna mati, ki je prišla rodit tretjega otroka, je namreč dve leti po medicinskem posegu ovadila zdravnico, da ji je ta brez njene vednosti opravila sterilizacijo. Ženska je trdila, da je pred carskim rezom dobila v podpis dva obrazca: z enim podpisom naj bi potrdila strinjanje s carskim rezom, z drugim pa privolila v anestezijo. Kot je dejala, sama obrazcev ni prebrala, in tudi nihče ji ni povedal, da gre za sterilizacijo, zato je oboje podpisala. Dejala je, da je šele pozneje izvedela, da so ji opravili sterilizacijo. Sodišče njenemu zagovoru ni verjelo, saj se je izkazalo, da je sama prosila za sterilizacijo in podpisala soglasje, to pa je bilo navedeno tudi v odpustnem pismu, ki ga je prinesla iz bolnišnice. Oškodovanka je o svoji odločitvi govorila tudi tretjim osebam in argumentirala, zakaj se je odločila za tak poseg, nenavadno je še, da se je za ovadbo odločila šele po dveh letih. »Sodišče je pri oškodovanki zaznalo tudi premoženjski motiv,« je pojasnila zagovornica Stričevičeve Marija Vrisk.

Sodišče pa je pri potrditvi oprostilne sodbe, ki je pravnomočna, ugotovilo, da so bili glede opravljene sterilizacije kršeni predpisi, saj bi morala pacientkino prošnjo za sterilizacijo obravnavati komisija, saj je bila takrat stara šele trideset let. Vendar gre pri tem le za nespoštovanje oziroma kršitev predpisov oziroma zakona o zdravstvenih ukrepih pri svobodnem odločanju o rojstvu otrok, ki ima znake prekrška. Sam zakon pa je po mnenju zagovornice Vriskove že preživet.

Deli s prijatelji