KRITIČNO

Gašperja povozil čoln,
 na operacijo še kar čaka

Objavljeno 27. avgust 2012 09.13 | Posodobljeno 26. avgust 2012 21.42 | Piše: Sebastijan Ozmec

Potapljanje v Grčiji se je za Gašperja Kristana končalo nesrečno.

Foto: S. N.

IOANNINA – Med potapljanjem na dih, priljubljenim konjičkom 33-letnega kondicijskega trenerja slovenske smučarske reprezentance Gašperja Kristana, se je zgodila huda nesreča. Gašperja je s svojim čolnom huje ranil italijanski državljan, ki je vozil prehitro in preblizu obale grškega otoka Lefkas (Lefkada), povrhu pa spregledal potapljačevo bojo. Trenutno je v kritičnem stanju v bolnišnici v mestu Ioannina, kot kaže, pa se bo Italijan zaradi dobrih prijateljskih vezi izmaknil roki pravice.

Gašperjeva previdnost zaman

Med potapljanjem, četudi tistim na dih, brez jeklenke, se vedno lahko zgodi kaj nepredvidljivega. Niti Gašperjeva izjemna pazljivost ni bila dovolj, da bi se izognil nesreči, ki ga je med dopustovanjem na grškem otoku Lefkas, natančneje v vasici Dessimi, skorajda stala življenje.

Po naporni zimski sezoni se je Gašper odpravil na zasluženi oddih v Grčijo, ki slovi po čistem morju in toplem vremenu, podobno kot Hrvaška, le da je bolj poceni. Kot veliko ljudi se tudi Gašper ni zgolj lenobno predajal sončnim žarkom na plaži, prosti čas je preživljal aktivno, ukvarjal se je tudi s priljubljenim hobijem, potapljanjem na dih, pri katerem se potapljač brez jeklenke, zgolj z zrakom v pljučih, potopi v globino, povprečno do okoli 30 metrov, bolj izkušeni pa dosegajo tudi do 100 metrov. Kot športni profesionalec je imel Gašper vso potrebno opremo, tudi zaščitno. Ko se je podal v vodo, je na gladini za seboj vedno pustil mednarodno bojo, ki označuje kraj potopa, da bi zanj vedeli vsi morebitni mimovozeči vozniki gliserjev in čolnov.

Niti mednarodna boja pa ni dovolj, če je voznik čolna brezbrižen ali morebiti celo pijan. Kaj se je zgodilo, da italijanski voznik čolna ni opazil boje, za zdaj še ni znano, saj policijska preiskava vedno poteka. Znano je le, da se je Kristan iz globine 15 metrov vračal na površje, da bi zajel zrak, ko ga je pokosil propeler čolna, ki je vozil prehitro in tudi preblizu obale.

Poškodbe, ki jih je potapljač dobil, so izjemno resne; propeler mu je med drugim poškodoval hrbtenico in medenico, mu zlomil več reber ter odtrgal več kosov mesa in kože. Hudo ranjenega Slovenca so reševalci oživljali že na kraju nesreče, nato pa so ga odpeljali v bolnišnico v Ionnino. Tam je tudi zdaj, ko pišemo ta prispevek, saj se ga zdravniki ne upajo premikati, s tem bi mu namreč lahko usodno poškodovali hrbtenico. Dokler se ne bodo odločili kako, kdaj in kje bo potekala operacija, mora ležati povsem pri miru.

Prijatelj lastnika kampa

Sorodniki in prijatelji poškodovanega Gašperja se lahko samo čudijo, kako deluje grška policija, in se sprašujejo, ali v tej državi sploh veljajo kakšni zakoni. Policisti so nevarnega Italijana privedli na policijsko postajo, ga zaslišali in kmalu izpustili, da se je lahko po kampu Santa Mavra brezskrbno sprehajal v posmeh Slovenčevim sorodnikom in prijateljem. Čeprav je skorajda ubil človeka, ga to pretirano ni prizadelo, saj naj bi se še naprej mirno predajal tipičnim počitniškim dejavnostim.

Kot se je izkazalo, se mu ni bilo treba pretirano vznemirjati, saj je v avtokampu dolgoletni gost in tako tudi dober prijatelj lastnika kampa Nikosa Sklavenitis, ki nesrečo zagovarja z besedami, da se to pač zgodi, hkrati pa naj bi bil tudi dober znanec načelnika lokalne policijske postaje Spirosa Tzouganopolusa. Tudi zato ne preseneča, da Gašperjeva družina na začetku ni mogla priti niti do navadnega policijskega zapisnika o nesreči, dobila ga je šele po posredovanju slovenskega veleposlaništva v Atenah. Na konec policijske preiskave bodo čakali vsaj tri mesece, jim je sporočil lokalni policijski šef, saj mu takšen rok preiskave dovoljuje tudi zakonodaja. Ker Italijanu niso izdali odločbe, da ne sme zapustiti Grčije, lahko predvidevamo, da jo bo ucvrl domov takoj, ko bo končal dopust.

Prevoz domov ali operacija v Grčiji?

Gašperjeva partnerica je najprej hotela, da bi ga prepeljali v Slovenijo, kjer bi ga operirali naši strokovnjaki. Usklajevanje in dogovarjanje je nekaj časa potekalo, ko pa je poslala vso zdravstveno dokumentacijo uradnemu smučarskemu zdravniku in travmatologu v UKC dr. Anžetu Kristanu, se je ta odločil, da je bolje, da Gašperja zaradi slabega zdravstvenega stanja operirajo v Grčiji, saj bi bil lahko prevoz usoden za njegovo hrbtenico.

Partnerica, družina in njegovi prijatelji zdaj v Grčiji urejajo vse potrebno, da bi ga lahko s helikopterjem odpeljali v drugo bolnišnico, kjer bi ga operirali, v bolnišnici v Ioannini namreč niso dovolj usposobljeni, da bi izvedli tako zahteven poseg. Kje in kdaj ga bodo operirali, nihče ne ve, saj pogovori še vedno potekajo, izvedeli pa smo, da so med drugim v stiku z najboljšim grškim nevrokirurgom, ki ga bo najverjetneje operiral in poskrbel, da se bo lahko ponovno postavil na noge.

Tik pred zaključkom redakcije smo priklicali tudi Gašperjevo sestro, ki je postregla z zadnjimi informacijami: »Ni še dokončne odločitve! Opcij je še vedno ogromno. Za operacijo bi namreč bil potreben poseben tim vrhunsko usposobljenih kirurgov, tega pa tu v Ioannini ni. Kot pa vseeno kaže, naj bi Gašperja že v tem tednu prepeljali v Ljubljano.«

Veleposlaništvo pomaga

Da svojcem pomagajo pri logistiki, so nam potrdili tudi na zunanjem ministrstvu: »Veleposlaništvo RS v Atenah nudi ustrezno konzularno zaščito slovenskemu državljanu in njegovim svojcem. Z njimi vzdržujemo redno komunikacijo, prav tako smo na zvezi z zdravstvenim osebjem, z grško policijo, odvetnikom idr. Trenutno je zdravstveno stanje poškodovanega v nesreči na otoku Lefkas stabilno, več od navedenega pa zaradi varovanja osebnih podatkov in spoštovanja zasebnosti MZZ ne more posredovati.« Za operacijo bi bil potreben poseben tim vrhunsko usposobljenih kirurgov, tega pa tu v Ioannini ni.

 

Deli s prijatelji