PO TRAGEDIJI V ŠENTILJU

Gasilci ogorčeni: Reševali pse in glodavce, laži in podtikanja pa bolijo

Objavljeno 16. maj 2014 09.00 | Posodobljeno 16. maj 2014 09.00 | Piše: D. P.

Glasna je bila polemika, ali bi lastnica preživela, če bi smeli posredovati člani PGD Paloma Sladki Vrh. V bran gasilcem, ki so sodelovali v intervenciji, je stopil vodja Andrej Kmetič.

Nesrečni Matildi niso mogli pomagati. Foto: Mia Media

ŠENTILJ, VRANJI VRH – Pred dnevi smo poročali o požaru, ki je zajel stanovanjsko hišo na Vranjem Vrhu pri Šentilju. V njem umrla 75-letna lastnica, ob njej pa tudi nekaj živali. Pri reševanju so pomagala tri gasilska društva. Ob tem so se pojavile kritike na račun dela gasilcev. Glasna je bila tudi polemika, ali bi lastnica preživela, če bi smeli posredovati člani PGD Paloma Sladki Vrh. V bran gasilcem, ki so sodelovali v intervenciji, je stopil vodja Andrej Kmetič.

Mrtvi glodavci in krava

»Po prihodu na kraj intervencije smo videli, da je ogenj že v celoti zajel ostrešje stavbe. Vodja intervencije razdeli objekt na dva sektorja (stanovanjski objekt in gospodarski objekt s pomožnim lesenim objektom). Izvedba klasičnega tridelnega notranjega in zunanjega napada. Napadalca notranjega napada v sektorju 1 najdeta, v povsem zadimljenem in vročem prostoru, mrtvo osebo (lastnico objekta). Tik ob njej sta bila dva večja poginula psa. Druga napadalna skupina je kasneje v sosednjem prostoru našla še več poginulih živali (dva psa, štiri mačke in več glodavcev). Vse je bilo potrebno iznesti iz ogroženega objekta. Uspelo nam je rešiti tri mačke. V hlevu sta notranja napadalca našla poginulo, približno 600 kilogramov težko, kravo molznico. Žival je bila popolnoma ožgana. Poginilo je tudi večje število pernatih živali.«

Dva kilometra do hidranta

»Iz prirejenih boksov nam je uspelo rešiti 12 večjih prestrašenih psov. Nekaj se jih je razbežalo v okolico. Vse je kasneje prevzel azil iz Maribora. V stanovanjskem in v gospodarskem poslopju, kakor tudi v okolici, je bil velik nered, kar je še otežilo naše delo. Poleg gašenja smo gasilci pomagali še pogrebni službi (iznos mrtve osebe s kraja dogodka), Azilu Maribor (odvoz psov) in veterinarski službi pri odvozu mrtvih živali. Posebej zahtevno je bilo izvleči poginulo kravo iz hleva (tehnično reševanje). Po omejitvi požara smo sproti preiskovali prostore in gasili z razpršilnimi kratkimi curki vode. Hidrantno omrežje ni bilo dostopno oziroma je bilo v okvari, zato smo vodo iskali tudi do dva kilometra proč. Teren je bil težko dostopen in popolnoma razmočen. Zaradi zahtevnosti dela sta bili dodatno aktivirani še sosednji društvi (PGD Jarenina in Jakobski Dol). Kljub težkim razmeram smo vseskozi timsko požrtvovalno uspešno delovali. Kraj intervencije sta društvi PGD Ceršak in Šentilj zapustili ob 14.30 (izvajanje požarne straže). Svoje delo smo prisotni gasilci opravili strokovno in požrtvovalno in zato sem osebno zelo pretresen in šokiran zaradi namernih ponižujočih lažnih izjav v medijih. S tem se vsem prostovoljnim operativnim gasilcem, ki žrtvujemo svoja življenja in nesebično nudimo pomoč prebivalcem, dela velika krivica.«

Ob travmah do terapevtske pomoči

»Požarna varnost v Občini Šentilj je zagotovljena. Izjave posameznikov vodstva izključenega društva PGD Paloma Sladki Vrh so nepoštene in nekorektne do ostalih treh društev občinskega poveljstva Šentilj. Vse kritike našega dela javno sprašujem, kako naj vam še zaupamo, da ne boste zapustili v ognju sotovariša, prostovoljnega operativca, ki nesebično pomaga drugim. Raje, kot da obtožujete vse povprek, nam podajte pozitivno energijo, da bomo lažje prestali vse te stresne situacije in posledice, ki jih prinesejo tako zahtevne intervencije. Ob vseh teh travmah, ki smo jih prisotni prostovoljni gasilci preživeli, bi se nam še kako v teh dneh prilegla kakšna strokovna terapevtska pomoč.«

Deli s prijatelji