PREOBRAT

Gaberc potunkal Voduška

Objavljeno 02. oktober 2013 14.17 | Posodobljeno 02. oktober 2013 14.18 | Piše: Primož Škerl

Stanislav Gaberc je priznal in se izmazal s pogojno kaznijo.

CELJE – »Tožilka ima prav. Krivdo sem prostovoljno priznal in kazen v celoti sprejemam.« Tako skesano se je včeraj odzval na izrečeno pogojno kazen 61-letni Velenjčan Stanko Gaberc, ki se je nenadejano znašel v središču pozornosti. Na celjsko sodišče bi namreč moral priti tudi Vladimir Vodušek, da bi se izrekel o morebitnem priznanju krivde za izsiljevanje. Odmevna zadeva se je lanskega julija končala z aretacijo na Trojanah, kjer so kriminalisti planili na televizijskega novinarja v hipu, ko je zaplaval v nastavljeno past in iztegnil roko v vrečo z denarjem, misleč, da so v njej cekini, ki mu jih je namenil direktor zreškega Uniorja Gorazd Korošec. Ta se je znašel v neprijetnem položaju, saj je Vodušek od njega nameraval izvleči 360.000 evrov, da ne bi na manjši komercialni televiziji razvezal jezika in razkril podatkov o nečednih poslih takrat še močne poslovne skupine.

Kako bo na nove okoliščine zdaj reagiral Vladimir Vodušek?

Narok za Voduška so preklical že dan prej, kar navadno lahko pomeni dvoje – da je zbolel ali da se je odločil za pogajanja s tožilstvom. Njegov odvetnik Boštjan Penko nam je pojasnil, da sta bila zelo presenečena nad odločitvijo skesanega Gaberca. »Takoj ko sem izvedel za njegovo priznanje, sem poklical tožilstvo in z njihovim soglasjem so preložili narok. Znašli smo se v povsem drugačnem položaju in preučiti moramo, kako zdaj sestaviti učinkovito obrambo. Ne izključujem pogajanj, Voduška pa bodo na sodišče znova poklicali predvidoma v mesecu dni.«

Štirinajst mesecev pogojnega zapora s preizkusno dobo treh let je kar mila kazen, zato je razumljivo, da so bila pogajanja s tožilko Simono Kuzman Razgoršek tako uspešna. Celo toliko, da sta se včeraj obe strani vzdržali podajanja dokaznih predlogov, ki bi vplivali na odmero kazni. »Veseli me, da so vlogo Stanislava Gaberca ugotovili drugače kot na začetku,« je poudaril njegov zagovornik Boris Kanduti, ki je sporazum s tožilstvom podpisal že 18. septembra. Po njegovem mnenju je bil zdaj brezposelni nekdanji velenjski podjetnik stranska figura, ki je sodelovala zgolj na začetku igre, na njen potek pa ni imela vpliva. »Pričakoval je zgolj minimalno plačilo. Gre za 2000 evrov, ki bi mu jih moral izročiti Vodušek. Gaberc je v slabem socialnem položaju, živi od dobrih 200 evrov invalidnine.« Naposled so Gaberca oprostili tudi plačila sodnih stroškov.

Tožilstvo kljub vsemu ni obšlo dejstva, da gre v vsej zgodbi za neposreden naklep in za veliko premoženjsko korist, čeravno Kuzman Razgorškova priznava, da bi si obtoženi pridobil le manjši del, da ni aktivno sodeloval pri vseh izvršitvenih fazah in da je ostalo pri poskusu. Kako se bo v sodni dvorani na nov položaj na pravni šahovnici odzval Vodušek, bo po vsej verjetnosti znano še ta mesec. Ne gre prezreti, da sta si z Gabercem že lahko od znotraj ogledovala celjske zapore, saj sta oba ždela v priporu, in po vsej verjetnosti ju tja ne vleče več. Doslej je televizijec zatrjeval, da ni šlo za izsiljevanje, temveč povsem običajne posle. Aretacijo na Trojanah je celo primerjal z mafijskim napadom in zatrdil, da bi takrat gotovo uporabil pištolo, če bi jo imel pri sebi, saj je mislil, da ga bodo ubili ... 

Deli s prijatelji