ZAPEL JE

Fuzbaler Lalić izdaja stavničarske pajdaše

Objavljeno 26. april 2012 18.41 | Posodobljeno 26. april 2012 18.41 | Piše: Boštjan Celec

Eden od ciganov, nekdanji nogometaš Dino Lalić, je v Italiji priznal krivdo.

Takole je Lalić po predaji v Italiji skrival svoj obraz.

CREMONA, LJUBLJANA – Nekoč solidni nogometni vratar, v resnici pa običajen prevarant, 38-letni Kranjčan Dino Lalić, imenovani Čelavi, je začel znova izdajati svoje pajdaše. Taktiko tako imenovanega namakanja drugih, ki mu je že prinesla nekaj milosti na Hrvaškem v aferi Offside, nadaljuje v aferi Zadnja stava, ki se je začela razpletati v Italiji.

Začelo se je
v Bochumu

Jasno je, da žogobrcarji zaradi bajnih zaslužkov na športnih stavah niso imuni proti temu, da stavijo proti svojemu moštvu, ali so plačani, da to izgubi, potem pa zelo slabo odigrajo tekmo ali si celo zabijejo avtogol. Kajpak so potrebni tudi ljudje iz ozadja, ki jih k temu napeljujejo, in potem vsi skupaj obračajo težke denarje.

Govorice o prirejanju izidov tekem zaradi stav so se tudi pri nas pojavile že pred več kot desetletjem, a kaj, ko so kriminalisti odgovarjali, da morajo grešnike dobiti na delu, ko se dogovarjajo za umazan posel, kar pa je preklemano težko.

Kanadski raziskovalni novinar Declan Hill je avtor knjige The Fix, v kateri je opisal delovanje mafijskih združb, ki so prirejale nogometne rezultate. V začetku leta 2009 je napovedal, da bo prav Slovenija eno od bojišč za prirejanje rezultatov.

Da je res tako, je že nekaj mesecev pozneje razkril preiskovalni urad iz nemškega Bochuma. V velenogometno afero je bilo vpletenih več evropskih držav, tudi Slovenija, hrvaški urad za boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji pa je sprožil akcijo Offside, s katero je stopil na prste združbi, ki se je ukvarjala s prirejanjem izidov nogometnih tekem v tej državi. Vrh kriminalne organizacije, v katerem sta bila tudi nekdanji vratar Maribora in soboške Mure Lalić ter nekdanji obrambni igralec lendavske Nafte Admir Suljić, je priznal krivdo.

Slovani so bili cigani

Pred enim tednom pa se je Lalić predal tudi italijanskim policistom, ki v Zadnji stavi iščejo še enega nekdanjega slovenskega žogobrcarja, prav 31-letnega v Slovenj Gradcu rojenega Suljića z vzdevkom Mišek. Italijansko tožilstvo ju bremeni, da sta bila tako imenovana slovanska veja azijske mafijske združbe (imenovana Cigani), ki jo je vodil Singapurčan Eng Tan Seet in ki je bojda veliko časa preživel v Sloveniji, kjer se je počutil varnega. Med aretiranimi v Zadnji stavi je sicer kar nekaj znanih italijanskih nogometnih imen, celo nekdanja reprezentanta Giuseppe Signori in Cristiano Doni.

Osumljeni so prirejanja nogometnih rezultatov v prid skupin nepoštenih spletnih stavcev. Pod lupo preiskovalcev so se znašle tekme prve in druge italijanske lige, vsaka tekma jim je prinašala od 0,5 do 1,5 milijona evrov bruto dobička. Lalić in Suljić sta domnevno pomagala pri režiranju šestih tekem italijanske druge lige. Lalić je že na prvem zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom v Cremoni izdal, s kom je bil v zvezi z nameščanjem tekem v stiku v Italiji.

Skesanca Lalić in Suljić sta bila lani zaradi vpletenosti v prirejanje izidov na Hrvaškem obsojena na leto dni zapora, skupaj s Hrvatom Vinkom Šakom sta morala plačati tudi milijon evrov kazni, zasegli pa so jima tudi stanovanji, ki sta si ju kupila v Poreču.

Služili z Nafto

Čeprav je tožilski urad v Bochumu objavil poročilo o prirejanju na sedmih tekmah slovenskega državnega prvenstva, je bilo spornih zagotovo še več, toda slovenski preiskovalci so v akciji Žoga zbrali dokaze le o dveh. Po mnenju policistov in tožilcev so bili gledalci na dvobojih med ptujsko Dravo in Nafto, ki se je aprila 2009 končala z zmago Ptujčanov s 4 : 1, in med Koprom in Nafto, v kateri so mesec dni pozneje slavili Koprčani s 3:0, naivni, če so menili, da je bilo v 90 minutah dogajanja na igrišču vse pošteno.

Tožilstvo je medtem že vložilo obtožbo proti nekdanjima igralcema Nafte Erdžanu Bečiriju in Srbu Dušanu Bogdanoviću. Zaslužila sta, ker sta igrala tako, kot jima je naročila stavniška mafija, od katere sta se v Žogi med obtoženimi znašla 36-letni Nemec s hrvaškimi koreninami Mario Cvrtak in 40-letni Mariborčan Dragan Mihelič. Slednja sta bila sicer že obsojena na nemškem sodišču v Bochumu. Na zatožno klop mariborskega okrožnega sodišča bodo najtežje dobili Bogdanovića, saj se po nekaterih informacijah skriva v daljni Indoneziji.

A če bi Lalić in Suljić zažvrgolela tudi o Žogi, bi zagotovo izvedeli marsikaj zanimivega in novega.

Deli s prijatelji