PATOLOG O DVEH UDARCIH

FOTO: Znana gostilničarka umrla pod stopnicami, oči uprte v sina Joška

Objavljeno 02. julij 2017 10.50 | Posodobljeno 02. julij 2017 10.53 | Piše: Aleš Andlovič

Smrt Veronike Berk pred višjimi sodniki.

Joško Klinc je na grob prinesel aranžma z napisom: »Moji zlati mami v slovo. Tvoj sin.«

MARIBOR – Poltretje leto je minilo od smrti priljubljene gostilničarke Veronike Berk (prej Klinc) s Pohorja, ki jo je v smrt pahnil njen priljubljeni sin Joško Klinc. Prvostopenjsko sodišče je 42-letnika obsodilo na leto zapora, a sta se pritožila tako tožilstvo kot njegov zagovornik, odvetnik Silvo Godič. Primer je končal pred višjimi sodniki, kjer pa se je zapletlo. Višja tožilka namreč zahteva, da se obtoženemu kazen zviša, medtem ko bi zagovornik kazen za klienta znižal, najraje na ničlo.

»Padec Veronike Berk ni bil samo naključje. Bila sta dva udarca, je ugotovil izvedenec patolog, to pa je smiselno potrdilo mnenje iz Nacionalnega forenzičnega laboratorija,« je v razglasitvi sodbe novembra lani pojasnjevala sodnica Tanja Rot. Zatem pa Joška Klinca okrivila, da je kriv za smrt svoje mame, in mu izrekla – za mnoge prenizko – kazen enega leta zapora. Tožilec Darko Simonič je bil po razglasitvi sodbe jezen kot ris, saj je obtoženemu že tako in tako pogledal skozi prste pri kvalifikaciji kaznivega dejanja in s tem zagroženi zaporni kazni. Tako so sprva kriminalisti razmišljali, da bi ga ovadili zaradi uboja ali umora. A so si premislili in spisali ovadbo zaradi povzročitve posebno hude poškodbe s smrtnim izidom, za kar je predpisana kazen zapora od treh do 15 let.

Pozneje je tožilec Simonič obtožbo še omilil in Jošku Klincu očital, da je dejanje storil na mah, kar je zagroženo kazen vrglo v okvir med šestimi meseci in petimi leti zapora. Na koncu je sodišču predlagal tri leta zapora, a ga sodnica Tanja Rot ni uslišala. Zato pa je višja tožilka na pritožbeni seji poudarila argumente, ki jih je Simonič zastopal že na prvostopenjskem sodišču, in predlagala zvišanje kazni na tri leta zapora. Povsem v drugo stran pa želi odvetnik Silvo Godič, ki je poudaril, da ni dokazov o tem, da bi obtoženi mater dvakrat udaril v obraz. »V dvomu je treba obtoženega oprostiti,« je višje sodnike spomnil Godič in nadaljeval: »Meja med malomarnostjo in nekrivdo je zelo tanka.« Za konec pa še opozoril, da bi moral o poškodbah nesrečne gostilničarke soditi kateri drug izvedenec, in ne patolog, kot je bilo v tem primeru.

Na potezi višji sodniki

Višjim sodnikom je odvetnik Godič predlagal, naj kazen, ki je bila Klincu izrečena na sodišču prve stopnje (eno leto zapora), bistveno znižajo ali pa se celo odločijo za oprostilno sodbo. Ta bi v javnosti dvignila obilico prahu. Na potezi so višji sodniki, na razpolago pa imajo več rešitev: sodbo lahko potrdijo, kazen obtoženemu zvišajo ali znižajo, obtoženega oprostijo ali celo sodbo razveljavijo in primer vrnejo na začetek na prvostopenjsko sodišče. Izid je pričakovati po sodnih počitnicah konec avgusta ali septembra.

Družinska tragedija je sorodnike, prijatelje in znance nadvse uspešne družine Klinc, ki je na Pohorju upravljala gostišče Veronika, pretresla decembra 2015. Za mnoge pa bo ostal nepozaben prizor s pogreba Veronike Berk. Pogrebci so jo na zadnji poti pospremili na pokopališču v Hočah, kjer se je z nekajminutno zamudo pojavil Joško. Toda ni bil sam. V spremstvu četverice postavnih varnostnikov se je postavil v ozadje zbrane množice in mirno spremljal ceremonijo. Šokiral je še nekaj dni pozneje, ko je na grob prinesel aranžma z napisom: »Moji zlati mami v slovo. Tvoj sin.« Poznavalci razmer v hiši Klinčevih menijo, da to ni bila le poza, ampak je sinu zares žal za mamino smrt. Ne nazadnje je to pokazal že takoj po njenem padcu po stopnicah, ko je bil prvi, ki jo je začel oživljati. 

Deli s prijatelji