HUDE POŠKODBE GLAVE

FOTO: Zaspal za volanom in 8-letnici ubil očeta

Objavljeno 13. maj 2016 12.40 | Posodobljeno 13. maj 2016 12.44 | Piše: Aleksander Brudar

Jemal uspavalo in pil alkohol, družini pokojnega znanstvenika se ni niti opravičil.

Ukleščeni clio. Foto: PGD Ljubljana

LJUBLJANA – »Oči! oči!« so se usodnega 17. februarja 2012 okoli desete ure dopoldne, po spominu voznika osebnega avtomobila, slišali kriki osemletnice izpod zveriženega renault clia, ki ga je vozil takrat 36-letni Tomaž Koprivnjak, mladi znanstvenik, ki je močno sled zapustil tudi v tujem raziskovalnem okolju. Pogled na prizorišče nesreče, ki se je zgodila na mostu v Mednem, ki prečka železniško progo, je bil zares grozljiv. Lep zimski dan, kot se je spominjala priča, ki je vozila za usodnim tovornjakom, se je v trenutku ovil v črnino, saj je Koprivnjak zaradi hudih poškodb glave čez tri dni umrl v ljubljanskem kliničnem centru. V nesreči je bila poškodovana tudi njegova osemletna hči, a ji je na srečo smrti uspelo ubežati. Brez hujših poškodb pa jo je odnesel povzročitelj, danes 74-letni Karel Kregar, ki pa ga je ljubljansko okrožno sodišče šele po več kot štirih letih od grozljivega trčenja obsodilo na pet let zapora.

Že na prvem zdravniškem pregledu po nesreči je zdravnik pri obtoženem ocenil »lahko« stopnjo vinjenosti (večer pred nesrečo je, kot je Kregar povedal v preiskavi, spil »precej piv«, nič pa na dan dogodka), in glede na to, da je deloval apatično, utrujeno ter depresivno, je postavil sum na vpliv psihoaktivnih snovi. To so laboratorijske preiskave krvi in urina tudi potrdile. V krvi je imel v času nesreče najmanj 0,74 mg/l zolpidema, kar je že toksična količina, in najmanj 0,58 g/kg alkohola.

Psihoaktivna snov zolpidem je ena izmed sestavin uspavala sanval, ki ga je, kot je povedala sodnica, »čezmerno užival«. Prav kombinacija sanvala in alkohola je pri Kregarju povzročila, da je v tistem trenutku, ko je med vožnjo s citroënom C5 proti Medvodam zapeljal na nasprotni vozni pas, po katerem je pripeljal tovornjak z vlačilcem (ta je Kregarjev avtomobil oplazil, začel drseti v levo na nasprotno vozišče, v tovornjak pa je nato trčil Koprivnjak), zaspal, kar pomeni, da je bil neprišteven.

Tempirana bomba

A to dejstvo ga ni razbremenilo, ampak še bolj obremenilo, saj se je, kot je povedala sodnica, ob uživanju sanvala in alkohola »zavedal, da lahko med vožnjo zaspi in povzroči prometno nesrečo, pa je lahkomiselno mislil, da se ne bo zgodila«. Da alkohol in zdravilo ne gresta skupaj, sta ga po besedah sodnice vsakič opozorili tako njegova zdravnica kot farmacevtka, ki mu je izdala zdravilo. Posebno opozorilo je vsakič zagledal na škatlici tablet sanval.

Glede na to, da je v zagovoru po besedah sodnice povedal, da je bila v tistem tednu to zanj ena izmed rutinskih voženj, je bil Kregar »tempirana bomba na cesti in samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj takega zgodilo«. »Zgodilo se je sredi belega dne, ko ljudje nič hudega sluteč vozijo po opravkih ali gredo na izlete,« je povedala in ocenila, da je kazen petih let zapora od maksimalno zagroženih osmih let primerna. Med oteževalne okoliščine je sodišče štelo to, da je bilo ogroženo življenje osemletnice ter da se, kar je izpostavil pooblaščenec oškodovanke Marko Cuk, družini pokojnega ni opravičil.

Obtoženega na sodišče ni bilo, je pa zato zagovornica Magda Vraničar menila, da bi bilo treba njenega klienta oprostiti vseh obtožb. Opozorila je, da je tožilstvo kar petkrat spremenilo obtožnico in da nobena od »številnih sprememb opisa in kvalifikacije kaznivega dejanja« obtoženemu ni bila dokazana. Glede sanvala, ki ga je Kregar zaradi nespečnosti jemal polnih deset let pred nesrečo, je povedala, da je bilo med sojenjem dokazano, da obtoženi ni vedel, da sanval vsebuje prepovedano drogo zolpidem. »Takšna zdravila so zelo nevarna, saj ne zdravijo, ampak zastrupljajo.«

Tričlanski sodni senat je delno ugodil premoženjskopravnemu zahtevku, ki ga je vložila oškodovanka. Slednja je od zavarovalnice že prejela 17.000 evrov, sodišče ji je prisodilo še 13.000 evrov. Menilo je, da je za duševne bolečine ob izgubi očeta skupnih 30.000 evrov primerna odškodnina. Za preostalih 47.000 evrov in 1133 evrov mesečne rente do dopolnjenega 26. leta Koprivnjakove hčerke pa je sodišče slednjo napotilo na pot pravde. 

Deli s prijatelji