DOLGI PRSTI

FOTO: V Prešernovem teatru ovadba za blagajničarko

Objavljeno 21. februar 2017 14.36 | Posodobljeno 21. februar 2017 14.36 | Piše: Špela Ankele

Ni znano, za koliko naj bi že nekdanja blagajničarka oškodovala gledališče.

Direktorica kranjskega gledališča Mirjam Drnovšček je potrdila, da so bile pri delu blagajničarke ugotovljene nepravilnosti. Foto Špela Ankele

KRANJ – V začetku tega meseca je Prešernovo gledališče Kranj objavilo razpis. Vanj so zapisali, da vse do 11. februarja iščejo strokovnega delavca, ki bi opravljal vsa dela v gledališki blagajni, in zraven navedli še pogoje, ki bi jih novi sodelavec moral izpolnjevati. To, seveda, ne bi bilo nič nenavadnega, če se ne bi v ozadju skrivala še ena zgodba.

Razpis v 
tednu kulture

Taka, o kateri se je po gledaliških kuloarjih menda govorilo že nekaj časa, preostale dobro obveščene Kranjčane pa so govorice o tem, zakaj naj bi iz gledališča odšla blagajničarka, dosegle šele v dneh, ko se je rok za prijavo na razpis že iztekal. Kot smo pričakovali, so bili v Prešernovem gledališču Kranj ob naših novinarskih vprašanjih zelo redkobesedni. So nam pa potrdili, da so pri delu blagajničarke, ki je obiskovalcem gledaliških in abonmajskih predstav prodajala vstopnice, ugotovili nepravilnosti.

Mirjam Drnovšček, direktorica Prešernovega gledališča Kranj, nam je na osem vprašanj odgovorila v zgolj nekaj stavkih. Njen odgovor objavljamo v celoti: »Pri delu blagajničarke, ki je bila v Prešernovem gledališču Kranj zaposlena od 15. 2. 2012, so bile ugotovljene nepravilnosti, zaradi katerih je bil 31. 1. 2017 sklenjen sporazum o prenehanju delovnega razmerja in o povrnitvi ugotovljene škode. Nov razpis za blagajničarko je bil objavljen 3. 2. 2017. Ovadba zaradi razlogov za sum, da je bilo storjeno tudi kaznivo dejanje, še ni podana, je pa v postopku priprave, zato o vseh ostalih okoliščinah še ne moremo podati informacij.«

Čeprav smo ji znova zastavili nekaj vprašanj, odgovorov ni bilo. Zanimalo nas je, koliko časa in na kakšen način naj bi (zdaj že nekdanja) blagajničarka delala nepravilnosti. Prav tako ni bilo odgovora na vprašanje, ali naj bi goljufala pri prodaji vstopnic. Brez odgovora je ostalo tudi vprašanje o okvirni višini škode, ki naj bi jo povzročila Prešernovemu gledališču Kranj, kjer program financirata Mestna občina Kranj in ministrstvo za kulturo. Prav tako ne vemo, zakaj so se v gledališču raziskovanja domnevnih nepravilnosti in pisanja kazenske ovadbe lotili kar sami in zakaj o sumu kaznivega dejanja niso obvestili policistov.

So nam pa tisti, ki so o dogajanju za največjo kranjsko gledališko zaveso zelo dobro obveščeni, namignili, da utegne biti raziskovanje sumljivih blagajniških poslov zelo zapleteno in dolgotrajno. Ravno v tej luči gre razumeti redkobesednost vodstva gledališča ob prvih novinarskih vprašanjih o tej nič kaj kulturni temi, ki ob letošnjem kulturnem prazniku močno pretresa kranjsko gledališko srenjo.

S samokolnico po blagajno

V zadnjih letih je Prešernovo gledališče Kranj že nekajkrat zašlo na strani, ki jih zapolnjuje črna kronika. Tako se je v osrednjem kranjskem gledališkem hramu nenavaden vlom zgodil pred skoraj štirimi leti, in to tik pred zaključkom tedna slovenske drame. Takrat sta storilca v gledališče nameraval vstopiti skozi kletno okno. Ker jima ni uspelo, sta se v mogočno stavbo sredi mesta povabila kar skozi okno, ki sta ga razbila tik ob glavnih vratih. Brskala sta po prostoru, kjer prodajajo vstopnice, in nasilno odprla vrata, ki vodijo na balkon gledališke dvorane. Preiskala sta tudi pisarne uslužbencev, od koder sta odnesla 750 evrov, z rovarjenjem, vlamljanjem vrat in razbijanjem oken pa sta gledališčnikom povzročila še za približno 3200 evrov materialne škode. Ker je nočno dogajanje posnela nadzorna kamera, so policisti predrznežema že kmalu stopili na prste. Poleg tega so pred leti v gledališče vlomili ravno takrat, ko so zvestim ljubiteljem odrskih desk prodajali abonmaje, spet tretjič pa je nekdo vdrl v pisarno tajništva in hotel težko železno blagajno odpeljati kar s – samokolnico!

Deli s prijatelji