PAZITE!

FOTO: Tolpa na Cipru ponareja slovenske dokumente

Objavljeno 26. oktober 2016 11.16 | Posodobljeno 26. oktober 2016 12.34 | Piše: Lovro Kastelic

Srbski par izdeloval in prodajal osebne izkaznice in vozniška dovoljenja. Na sled so jima prišli, ko je prometna policija ustavila 23-letno Srbkinjo.

Na Cipru so odkrili združbo, ki se je izdajala za Slovence! Foto: in-cyprus

PAFOS, BEOGRAD, LJUBLJANA – Slovenk in Slovencev ni le dva milijona in še nekaj, marveč jih je vselej še nekaj sto več! In če tega dodatka statistika ne zaznava, ga toliko raje – varnostni organi. Kot na primer združbo, ki se je že pred časom znašla na Cipru.

Zgodilo se je namreč, da je ciprska policija v Pafosu, na jugovzhodnem delu tega otoka, že avgusta dodobra zožala svoj obroč preiskovanja. Že prej so jo motile neredke in organizirane mreže ilegalcev, ki so se želeli infiltrirati v pisano ciprsko družbo in ki so imeli pri sebi – lažne in ponarejene dokumente.

Lažni Slovenci

Da so na pravi poti, so menda spoznali – po golem naključju. Oziroma po tistem, ko je prometna policija nenadoma zaustavila 23-letno Srbkinjo. »Dokumente, prosim!« so ji modro veleli. Dekle se ni prav nič branilo. A kaj ko je policist nenadoma opazil, da drži nekam sumljivo plastiko. Izkazalo se je, da je šlo za ponarejene in lažne – slovenske dokumente!

In ker se je to dekle izdajalo za Slovenko, pa to še zdaleč ni bila (pri sebi je imela namreč popolno kolekcijo, od osebne izkaznice do vozniškega dovoljenja), so že naslednji dan potrkali – na njena vrata. Pravzaprav so kar vdrli, poročajo ciprski kronisti, in od nje še enkrat zahtevali – dokumente, prosim! Ko so tudi dokončno spoznali, da je dekle po rodu iz Srbije in da s Slovenijo nima prav nobene zveze!

Ne domov, temveč v naš zapor!

Konec marca 2010 so kronisti poročali, da so v češki Ostravi razkrinkali eno največjih evropskih tolp za ponarejanje osebnih dokumentov. Ugotovili so, da je bil glavni ponarejevalec Albanec, njegova šefica in organizatorka poslov pa Čehinja. Da so zaradi tega priprli še Britanca in Romuna. Saj so med preiskavo našli kar 300 ponarejenih čeških potnih listov pa še 100 drugih osebnih dokumentov ter na ducate matičnih listov, vsak od teh dokumentov bi na črnem trgu stal – od 1000 do 2000 evrov. Na Češko, smo izvedeli, pa zaradi podobnih nečednosti že dolgo ne sme več niti Moldavijec Alexandru Caraus. In četudi bi hotel tja, ne bi mogel, saj so ga pred natančno tremi leti prijeli že naši policisti. V njegovi potovalki so odkrili 131 osebnih izkaznic z različnimi osebnimi podatki in serijskimi številkami, potni list, prenosni računalnik, multifunkcijsko napravo, več kot 50 kosov zaščitne folije, napravo za plastificiranje, skener s tiskalnikom, deset mobilnih telefonov ter dobrih 14.000 evrov. Caraus zaradi ponarejanja osebnih dokumentov in pranja denarja potem ni šel domov, ampak naravnost v slovenski zapor. Tam bo moral zdržati še dve leti.

Zato so jo med zaslišanjem le še dodatno privili, tako da je, kot je sporočil predstavnik tamkajšnje policije Nikos Tsiapis, punca le spregovorila. »In pač priznala, da je lažno identiteto kupila od svojih...« Pravzaprav je izdala vse, tudi to, da jih je kupila od nekega srbskega para.

Seveda so policisti potrkali tudi na vrata 32-letnega moškega in njegove 30-letne žene, in tudi ta dva sta se izdajala za slovenska državljana, drugače očitno pač ne gre, če doma hraniš tisto, kar so pri njiju odkrili policisti. In našli so specialno napravo ter orodje za ponarejanje tovrstnih dokumentov, s katerimi se da prav fino zaslužiti. Natančneje: zasegli so jima pet naprav, eno za termični tisk, dve za izdelavo osebnih izkaznic, dve za izdelavo vozniških dovoljenj, ob tem pa še 85 zvitkov termopapirja za tiskanje ter 20 praznih in vzorčnih plastičnih kartic. Ter še seznam (ne)izmišljenih slovenskih imen in priimkov!

Srbski par, ki se je izdajal za slovenskega, ob tem pa nezakonito bival na Cipru, so po hitrem postopku prijeli in aretirali. Imeli so dovolj dokazov, saj so pri ženski našli še pet dodatnih praznih plastičnih kartic, pa še ponarejeno kreditno – izdano prav tako na drugo ime.

Možakar je organom zaupal še sledeče: da je od konca leta 2015, ko je tudi prispel na Ciper, s ponarejenimi dokumenti oskrbel še vsaj deset drugih oseb. Ki so tako – nič krivi in dolžni – za določen čas postali kar naši rojaki! »Le zato, da bi se lažje zaposlili,« je 32-letni Srb pokazal, da je v njem tudi kanček viteštva.

Policisti so oni dan zaradi podobnih razlogov prijeli še enega lažnega Slovenca oziroma 34-letnega Srba. In že takrat sumili, da so bili ti štirje pravzaprav samo del večje ponarejevalske tolpe.

Dostojanstveni grešniki

To je bilo v začetku avgusta. Pred dnevi in po dveh mesecih pa so četverico vendarle prignali pred okrožnega sodnika Panikosa Michaelidesa. »Zaradi ponarejanja slovenskih osebnih izkaznic in vozniških dovoljenj!« je vzkliknil. Po hitrem postopku in brez pardona jim je tudi prisodil zaporno kazen – od osmih pa vse tja do petnajstih mesecev, ampak na tri leta pogojne. Tako milo je dosodil tudi zato, poročajo, ker so vsi štirje tako zgledno sodelovali s policisti, svojo krivdo takoj priznali, ena tožena stranka ima doma v Beogradu, denimo, še neozdravljivo bolnega očeta, »dve toženi pa sta ves čas bivanja na Cipru sistematično pošiljali prislužen denar svojim družinam v Srbijo,« je še pojasnil Michaelides. Obtoženci, sporočajo ciprski mediji, so razsodbo sprejeli dostojanstveno.

Nekaj deset primerov

Na slovenski policiji s ciprskim primerom sicer niso seznanjeni. Običajno, kot sporočajo, obravnavajo posamične primere ponarejenih dokumentov, »organiziranih oblik ponarejanja pa v preteklem obdobju pri nas vendarle ne zaznavamo,« smo izvedeli. Največkrat so to ponarejeni in prenarejeni dokumenti, ki jih naši organi odkrijejo (že) na mejnih prehodih ali pa pozneje v notranjosti naše države. Izvemo tudi, da so primer ponarejanja vozniških dovoljenj in potnih listin »nazadnje obravnavali pred več kot 15 leti, pri čemer je šlo za domačo izdelavo vozniških dovoljenj ter za prenarejanje originalnih potnih listin z zamenjavo fotografij na biografski strani«.

Po slovenski zakonodaji bi takšne falote, kot so bili prej omenjeni Srbi, doletela zaporna kazen do dveh let.

In še: na letni ravni obravnavajo do deset oziroma nekaj deset primerov kaznivih dejanj ponarejanja listin, v katerih so bili uporabljeni ponarejeni dokumenti, denimo, potne listine, vozniška dovoljenja … Vsekakor pa budno in ažurno spremljajo še vsa tista zaprosila tujih varnostnih organov, ki jih prejmejo prek uradnih kanalov za mednarodno policijsko sodelovanje, »tudi primere ponarejanja dokumentov, ko se tuji državljani lažno predstavljajo za državljane Republike Slovenije«!
 

Deli s prijatelji