CARINA

FOTO: Tihotapili tudi lobanje primatov

Objavljeno 09. december 2012 17.15 | Posodobljeno 09. december 2012 17.12 | Piše: Aleksander Brudar

Slovenski cariniki najpogosteje zasežejo ponaredke ročnih ur priznanih blagovnih znamk in viagre, pa še marsikaj nenavadnega.

Marca so cariniki iz Luke Koper 
v enem izmed zabojnikov s Filipinov našli živalske lobanje, ki pripadajo zaščitenim živalskim vrstam. Foto: CURS

Samo lani so cariniki zasegli 37 ogroženih ptic in 200 primerkov živali, rastlin in predmetov, ki so zaščiteni po konvenciji o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami. Leto pred tem so zasegli 114 takih zaščitenih predmetov, 402 kilograma morskih datljev in 140 ogroženih ptic, kažejo statistike Carinske uprave RS.

Poti se spreminjajo

Precej več je bilo pošiljk, v katerih so bili ponarejeni izdelki znanih blagovnih znamk. Še leta 2010 je bilo zadržanih 1,59 milijona takih izdelkov, lani pa je ta številka narasla na 18,9 milijona. Kot so povedali na carinski upravi, največ ponaredkov odkrijejo v Luki Koper, a opažajo, da se poti tihotapljenja spreminjajo, saj ponaredke odkrijejo tudi na drugih lokacijah. Med zaseženimi izdelki je bilo poleg cigaret največ praznih zgoščenk, devedejev, nakita, parfumov, baterij, ur in igrač.

Originalne beneške maske

Carinski mobilni oddelki so na avtocestni povezavi, ki vodi z Madžarskega v Italijo, večkrat zasegli pošiljke beneških mask. »Kaj takega bi mogoče pričakovali v pošiljkah iz Benetk v druge države, ne pa obratno,« pravijo na carinski upravi.

Ko cariniki zasežejo ponarejeno blago in če nosilec blagovne znamke zahteva uničenje, naročnik blaga ostane brez njega, pojasnjujejo na carini. Kupec ponarejenega izdelka ni kaznovan, če seveda ne upoštevamo, da so mu blago, ki ga je plačal, odvzeli in uničili. »Carinska uprava kupcem, predvsem tistim, ki naročajo prek spleta, svetuje, naj bodo previdni. Še posebno v tistih primerih, ko je cena izdelka precej nižja kot v prosti prodaji. To skoraj brez izjeme nakazuje, da z blagom ni vse v redu,« je povedala tiskovna predstavnica carinske uprave Sabina Langus Boc. Še posebno previdni naj bodo pri nakupu zdravil, dodaja, saj so ponaredki običajno brez pravega učinka, nekateri pa so celo škodljivi za zdravje. Lani so zasegli 3516 kosov ponarejenih zdravil – večinoma tistih za zdravljenje erekcije, ki jih naročajo prek spleta. Ponarejena zdravila najpogosteje prihajajo iz Indije.

Prek Slovenije na Balkan

V Slovenijo večina ponaredkov pride v zabojnikih z ladjami in prek pošte, večinoma s Kitajskega in iz Hongkonga. Blago, ki prispe v koprsko pristanišče, je najpogosteje namenjeno prejemnikom v Sloveniji in drugih državah EU (Slovaška, Češka, Madžarska, Avstrija), vse več pa je blaga z naslovniki v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.

 

Deli s prijatelji