STRMOGLAVLJENJE

FOTO: To se dogaja na prizorišču grozljive letalske nesreče

Objavljeno 14. julij 2016 17.43 | Posodobljeno 14. julij 2016 17.43 | Piše: STA, T. B.

Letalo je bilo ob prihodu reševalnih služb že popolnoma uničeno.

AJDOVŠČINA, PREDMEJA – Regijski štab civilne zaščite je kmalu po prejemu informacije, da je letalo zginilo z radarjev, poklical občan in javil, da na Predmeji gori letalo. Na kraj so napotili reševalne službe, gasilce in policijo, je za STA potrdil poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač. Letalo je bilo ob prihodu reševalnih služb že popolnoma uničeno.

Strmoglavljenja ni preživel nihče

Prve informacije so nakazovale, da so bile na letalu tri osebe oziroma dve, po zadnjih podatkih Policijske uprave (PU) Nova Gorica pa so v letalu umrle štiri osebe. Letalo ameriških registrskih oznak je bilo na poti iz Benetk proti Leipzigu. Pilot je pred strmoglavljenjem Kontroli zračnega prometa Slovenije javil težave z zaledenitvijo. Kmalu za tem so prejeli še klic na pomoč (Mayday), nato pa je letalo izginilo z radarjev, so še pojasnili.

Krive nizke temperature

Letalo Piper 320, kakršno je danes strmoglavilo pri Ajdovščino, je enomotorno propelersko športno letalo, registrirano za šest oseb. Leti lahko do višine 5000 metrov, ni pa primerno za letenje pri nizkih temperaturah, kot so danes nad Slovenijo, je za STA pojasnil predsednik varnostne komisije pri Letalski zvezi Slovenije Miha Repovž. Današnje temperature nad Slovenijo so namreč nizke in na letalih, kot je bil tudi Piper 320, lahko pri temperaturah okoli nič stopinj Celzija pride do zaledenitve. Manjša letala namreč po pojasnilih Repovža nimajo sistemov proti zaledenitvam in lahko letijo le v območju, kjer ne prihaja do zaledenitev. Do slednjih pa lahko prihaja tudi poleti ob ohladitvah, je dodal. Če tako letalo torej pride v območje zaledenitve, se začne na površini kril tvoriti led, krilo se debeli. Led se lahko začne nabirati tudi na propelerju ali horizontalnem stabilizatorju. Vse to pa povzroči zlom vzgona, kar pomeni, da letalo preneha leteti in pade. Vzrok bi po oceni Repovža lahko bile tudi nevihte v kombinaciji z ledom. »Letalo izgubi kontrolo in lahko se zgodi marsikaj,« je dodal.

Preiskava še poteka

Letalo je po podatkih policije strmoglavilo blizu regionalne ceste med naseljema Predmeja in Lokve, približno kilometer od Predmeje. Policisti in kriminalisti z območja PU Nova Gorica so zavarovali kraj nesreče, kjer trenutno poteka intenzivna preiskava, na kraj so prišli tudi gasilci in pripadniki reševalnih služb. O nesreči so policisti obvestili tudi preiskovalno sodnico, pristojno državno tožilstvo in preiskovalca letalskih nesreč iz službe za preiskavo letalskih nesreč in incidentov.

Identiteta žrtev še ni znana.

Več v jutrišnji tiskani izdaji Slovenskih novic.

 

Deli s prijatelji