KRIVI SAMI?

FOTO: Prvi napad medveda v Kamniški Bistrici

Objavljeno 31. maj 2017 14.30 | Posodobljeno 31. maj 2017 14.30 | Piše: Špela Ankele

Na čebelnjaku Čebelarskega društva Kamnik kosmatinec povzročil za 1500 evrov škode. Po podatkih zavoda za gozdove na območju Kamniško-Savinjskih Alp do štirje medvedi.

Medved se je lotil čebelnjaka le nekaj deset korakov od apartmajskih hiš. Foto: Špela Ankele

KAMNIŠKA BISTRICA – Ta teden je medved obiskal čebelnjak v dolini Kamniške Bistrice. Tam čebelnjak, ki je pravzaprav prva slovenska plemenilna postaja za vzrejo matic kranjske sivke, stoji že skoraj 90 let. Kamniški čebelarji so nam včeraj povedali, da tod medved še nikoli prej ni delal škode. Tokrat pa je od 32 panjev uničil tri in s tem, po njihovi grobi oceni, povzročil za 1500 evrov škode.

Čebelnjak, ki je last Čebelarskega društva Kamnik, ima to sezono v najemu Milan Starovasnik. V ponedeljek je najemniku in oskrbniku plemenilne postaje pomagal okolico pospraviti kolega Ivan Zameljen, ki nam je včeraj dopoldne dejal: »Ko sva pospravljala, so bile čebele razdražene. Bila sva zaščitena, a so kljub temu žgale kot nore.«

Segel tri metre visoko

Kot je povedal predsednik kamniških čebelarjev Štefan Virjent, ki je tudi lovec, je medved pač iskal hrano: »Medved je oportunist. Če smo neprevidni pri odlaganju smeti ali če puščamo hrano v naravi, bo to našel. Med je zanj hrana in ne gre mu zameriti, da je hrano iskal.« 
Kot sklepa, je bil precej velik, saj je s šapo dosegel zgornje panje, ki so nameščeni kakšne tri metre visoko. Po njegovi oceni bi bil lahko kosmatinec, ki je rovaril le nekaj deset korakov od prvih apartmajskih hiš, težak kakšnih 150 kilogramov.

Na zavodu za gozdove, pod katerega spada dolina Kamniške Bistrice, pa niso želeli ugibati o tem, koliko naj bi tehtal. »Sklepanje o velikosti je nehvaležno oziroma nemogoče. Za to moramo dobiti zelo lep odtis, da ugotovimo širino tace in katera taca je. Tudi če to vemo, je lahko razpon mase po naših podatkih precej velik, tako da takih ocen ne dajemo. Bolj se zanesemo na poročanje lovcev, ki medveda vidijo v naravi. Žal tovrstnih poročil trenutno nimamo,« je pojasnil Viktor Miklavčič, vodja ljubljanske enote Zavoda za gozdove Slovenije.

Čebelnjak zaščitili
Od ponedeljka čebelnjak v Kamniški Bistrici ščiti sirena. Ta se sproži, ko senzorji v bližini zaznajo gibanje. A kamniški čebelarji že razmišljajo, da bi matice kranjske sivke še bolj zavarovali. »V načrtu imamo postavitev električnega pastirja ali namestitev jeklenih mrež s kovinskimi nosilci,« je pojasnil Štefan Virjent, predsednik Čebelarskega društva Kamnik.

Držite se uhojenih poti

Na širšem območju Kamniško-Savinjskih Alp se zadržuje nekaj medvedov. Domačini vedo povedati, da naj bi enega minuli teden videli v bližini čebelnjaka za vzrejo matic, manjši naj bi kolovratil po Menini planini, tretji pa naj bi bil opažen nekje v okolici.

Tudi na zavodu za gozdove ugotavljajo podobno, saj naj bi se po njihovih podatkih tod potikala vsaj dva in največ štirje medvedi. Viktor Miklavčič še doda: »Zadnja informacija je o škodi na krmilnici za divjad pred dvanajstimi dnevi v Logarski dolini.« 
Na območju, ki ga pokriva ljubljanska enota zavoda za gozdove, so medvedje od marca štirikrat obiskali čebelnjake – trikrat na prehodnem območju od Ivančne Gorice do Kamniške Bistrice, kjer se pojavljajo vse pogosteje, enkrat pa je medosned odtise pustil na čebelnjaku v Iški.

Kako je predsednik videl medveda
Predsednik kamniških čebelarjev in lovec Štefan Virjent rad pove zgodbo o tem, kako je mami medvedki zrl v oči. Takole jo je povzel včeraj, ko smo stali nekaj metrov od kraja, ki ga je pred dnevi obiskal kosmatinec: »Ne tukaj, ampak v Kočevju se mi je medvedka približala na vsega par metrov. Že od daleč sem videl tri črne stvari, pa sem sprva mislil, da so divje svinje. Postavil sem se ob drevo in zadržal puško ob sebi. Medtem ko gresta mladička bolj naokoli, mi pride medvedka čisto blizu. Ni se ustrašila. Tako blizu je bila, da sem zavonjal njen zadah, in ta ni bil nič kaj prijeten. Pa je ugotovila, da ji ne želim škodovati, in je šla mimo. Medved je pametnejši od ljudi.«

Naj zato tistim, ki bi jih zamikalo iskanje borovnic na odročnih krajih ali raziskovanje brezpotnih gozdov v dolini Kamniške Bistrice, položimo na srce opozorilo, ki ga je za konec še zapisal vodja ljubljanskega zavoda za gozdove: »Obiskovalcem priporočamo, da se držijo ustaljenih, markiranih poti, da zmanjšajo možnost srečanja z medvedom.«

Deli s prijatelji