DRAMA PREPOZNAVNE SLOVENKE

FOTO: Pred pošto v obraz boksnil nesojeno notranjo ministrico

Objavljeno 04. december 2016 15.34 | Posodobljeno 04. december 2016 15.43 | Piše: Boštjan Celec

Polonci Dobrajc je S. K. večkrat zagrozil s smrtjo in jo boksnil v obraz.

V najlepšem mestu na svetu ni varna niti kandidatka za notranjo ministrico. Foto: Mavric Pivk

LJUBLJANA – V zadnjih 13 letih je bil 45-letni S. K. že kar 22-krat hospitaliziran na psihiatriji. Do tam zaposlenih naj bi bil večkrat agresiven in žaljiv, v zvezi z njim naj bi imeli celo take težave, da denimo niso mogli najti organizacije, v kateri bi lahko v zameno za plačilo globe opravil 240 ur nalog v splošno korist. Ali bo imela pred njim končno mir, se najverjetneje še vedno sprašuje tudi Polonca Dobrajc, trikratna poslanka državnega zbora, sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja pa se ji je le za las izmuznil stolček ministrice za notranje zadeve v Drnovškovi vladi. Poleg nje pa se S. K. še kako dobro spominjajo v ljubljanski sodni palači, v kateri je poskrbel za precej hrupen začetek leta 2015.

Razglasili so ga
 za neprištevnega

V zadevi Dobrajc proti njemu poteka postopek na okrajnem sodišču v Ljubljani, organi pregona storilcev kaznivih dejanj mu očitajo, da je od spomladi 2013 do konca januarja 2014 z njo grdo ravnal, jo s silo ali grožnjo z neposrednim napadom na življenje ali telo preganjal, ji omejeval in jemal svobodo gibanja; zaradi nasilništva je zagrožena kazen do dveh let zapora. Najverjetneje pa se bo S. K. izvlekel z ukrepom obveznega psihiatričnega zdravljenja, saj je bil po naših informacijah razglašen za neprištevnega.

Nekdanjo poslanko naj bi torej vzel na piko spomladi 2013 in odtlej naj se niti eno od njunih srečanj ne bi razpletlo miroljubno. Začelo se je sredi prestolnice pred stavbo Metalke, kjer je Dobrajčeva na terasi lokala srebala pijačo, ko naj bi se nenadoma postavil pred njo, začel vpiti in ji groziti, da jo bo že dobil, z njo obračunal in jo pretepel, prestrašena ženska pa je v strahu zbežala proti svojemu domu ter si nekoliko oddahnila šele, ko je za seboj zaklenila vrata. S hitrimi koraki se je v varno zavetje doma zatekla tudi nekega jesenskega dne tega leta. S. K. je zagledala na Miklošičevi cesti, spet naj bi vpil nanjo in ji pretil. Kam drugam kot domov po najkrajši poti pa je Dobrajčevo pot odnesla, ko sta se znova srečala proti koncu leta, za seboj pa je slišala njegove besede, da jo bo pospravil.

Konec prvega meseca leta 2014 pa je bilo Dobrajčevi neprijetnih srečanj s S. K. očitno le dovolj. Potem ko naj bi jo 29. januarja pred pošto na Slovenski cesti napadel in jo z desnico tako močno boksnil v obraz, da se ji je kar stemnilo pred očmi, je odšla na policijo in ga prijavila. A še preden je možem postave uspelo ukrepati proti nasilnežu, ga je srečala še naslednji dan pri Kompasu na Pražakovi, zakričal je, da jo bo ubil in da bo zaradi tega pač dobil odločbo za 300 evrov. Po ugotovitvah policistov je S. K., preden je 29. januarja pred pošto boksnil Dobrajčevo, razgrajal tudi v poštni poslovalnici, tam naj bi razbil tipkovnico. Potem ko se je Dobrajčevi po udarcu prenehalo temniti in je zbežala proti domu oziroma policiji, pa naj bi S. K. stopil do v bližini stoječe Tatjane F. in ji iz ust potegnil prižgano cigareto ter si jo zataknil za uho. Tatjana je pogumno prižgala še eno cigareto, nakar jo je ozmerjal, izpulil tudi to smotko in si jo zataknil za drugo uho.

Naj pokličejo policiste in psihiatra

Kdo ve, koliko postopkov poteka proti S. K., vendar pa mu v neki drugi zadevi na okrajnem sodišču sodijo tudi zaradi očitka, ker naj bi februarja 2015 na bencinskem servisu OMV na Tržaški cesti v landroverja natočil za dobrih 13 evrov dizla, nato pa se odpeljal, ne da bi plačal. Temu sojenju so na zadnji obravnavi, ki je bila v začetku tega meseca, pridružili še dva kazenska postopka (vsebina očitkov na njegov račun v teh nam ni znana), je pa sodnica na podlagi domneve o umiku predloga za pregon s strani oškodovanca napovedala izdajo sklepa o ustavitvi kazenskega postopka v škodo okrožnega sodišča v Ljubljani.

Bilo je 2. januarja 2015, ko je sodiščni varnostnik Renato C. opazil, da S. K. nekaj minut pred osmo uro zvečer vstopa v sodno palačo. Ko ga je ustavil pred rentgensko napravo, naj bi S. K. odvrgel nakupovalne vreče in od njega glasno zahteval, naj pokliče policijo in psihiatra, medtem pa stopil do rentgena ter z njega vrgel dva računalniška zaslona, na tla pa pometal še nekaj drugih predmetov vključno z ročnim detektorjem kovin. Zaslona odtlej nista več delovala, neuporaben pa je postal tudi detektor, saj je imel odtrgan varnostni pokrovček za baterijo, poškodovano baterijo, na servisu pa so ugotovili, da je poškodovano tudi ohišje in integrirano vezje brezkontaktnega polnilnega indukcijskega elementa.

Predsednik okrožnega sodišča Marjan Pogačnik je prijavil za 1020,74 evra materialne škode.

Zakaj pa se predstavnik okrožnega sodišča sploh ni pojavil na obravnavi proti S. K., čeprav je bil nanjo vabljen, nam je pojasnila uradna govorka okrožnega sodišča Mateja Jazbec: »Gre za zadevo, ki se vodi pred okrajnim sodiščem in v kateri je okrožno sodišče v vlogi oškodovanca. Predstavnik sodišča, ki bi moral biti prisoten na obravnavi 2. novembra kot priča, se obravnave ni mogel udeležiti, sodišču pa je bilo naknadno poslano opravičilo in izjava, da premoženjskopravnega zahtevka okrožno sodišče ne uveljavlja. Nastalo škodo je namreč povrnila zavarovalnica.« 

Deli s prijatelji