RDEČI PETELIN

FOTO: Požar pustošil pri vinarju Isteniču

Objavljeno 26. januar 2017 08.06 | Posodobljeno 26. januar 2017 08.13 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Zgorela je celotna mansarda, uspelo pa jim je obvarovati srednjo etažo in klet.

Iz poslopja se je vil črn dim. Foto: Suzana Vahtarić

STARA VAS – V ponedeljek nekaj pred dvanajsto uro dopoldne je zagorel poslovno-stanovanjski objekt znane družine Istenič z Bizeljskega, ki se že skoraj pol stoletja ukvarja s peninani in vsako leto pošlje na trg več kot 150.000 steklenic prestižne pijače. Za proizvodnjo in hlajenje pijače uporabljajo CO2 in kurilno olje, zato je ogenj, ki je bušnil skozi streho stanovanjskega objekta, povzročil velik preplah. Gasilci brežiške gasilske zveze so takoj poklicali na pomoč Poklicno gasilsko enoto Krško, ki je posebej usposobljena in izurjena za delo z nevarnimi in vnetljivimi snovmi. Sedem poklicnih gasilcev iz Krškega je s petimi vozili takoj odhitelo na kraj požara in se pridružilo 48 brežiškim prostovoljnim gasilcem iz društev Bizeljsko, Stara vas, Župelevec, Pišece, Brežice, Kapele in Dečno selo. Ti so bili na prizorišču požara s trinajstimi vozili.

Obvarovali sosednji poslopji

Kot je povedal Rudi Vrščaj, vodja intervencije krških poklicnih gasilcev, so se bali najhujšega, saj bi lahko kaj eksplodiralo, vendar se to na srečo ni zgodilo. »S štirimi notranjimi in štirimi zunanjimi udari in z združenimi močmi nam je gasilcem uspelo pogasiti požar in pred ognjenimi zublji obvarovati sosednji stavbi,« je povedal Vrščaj. 
Na srečo izpusta plina ni bilo, iz objekta so nepoškodovane odnesli tudi tri plinske jeklenke. Vrščaj je potrdil, da je zgorela celotna mansarda, uspelo pa jim je obvarovati srednjo etažo in klet. Poudaril je, da sta jim bili pri gašenju v veliko pomoč brežiška in krška avtolestev.

O vzroku še ne morejo govoriti, to bo pokazala preiskava, vedo pa, da je začelo goreti v spodnjem delu, kjer je imajo spravljen traktor. Na Policijski upravi Novo mesto so povedali, da v velikem požaru nihče ni bil poškodovan, nastala pa je velika materialna škoda.


Penine Istenič

Janez in Mihaela Istenič sta svojo prvo penino po klasični metodi naredila leta 1968 in jo poimenovala po hčerki Barbari, zdaj pa je njihovo družinsko podjetje med vodilnimi slovenskimi proizvajalci penin. Isteničevi so bili prvi zasebni proizvajalci penin po klasični metodi še v obdobju nekdanje Jugoslavije. Pozneje so to dejavnost razvili tudi v uspešno obliko vinskega turizma, ki jo negujejo še danes. Veliko pozornost namenjajo kulturi pitja penin, z okoli 200.000 steklenicami na leto so vodilna hiša po količini in kakovosti penin na Bizeljskem in med vodilnimi v Sloveniji, direktor družinskega podjetja je Barbarin brat Miha Istenič.

 

Deli s prijatelji