ARETIRAL GA JE IN JIH POKLICAL, DA SO GA PRETEPLI

FOTO: Policist kradel heroin in jemal podkupnino?!

Objavljeno 08. februar 2017 13.39 | Posodobljeno 08. februar 2017 13.45 | Piše: Boštjan Celec

Gregor Makovec je v nekaj mesecih zagrešil kopico kaznivih dejanj, trdi tožilstvo.

Partnerja v zasebnem in nekoč tudi v policijskem življenju sta skupaj na zatožni klopi. Foto: Marko Feist

LJUBLJANA – Še preden so sploh začeli razčiščevati obtožbo in iskati odgovor na vprašanje, ali je bil zdaj že nekdanji uslužbenec Policijske postaje Domžale, 36-letni Gregor Makovec, eden najbolj pokvarjenih, če ne celo najbolj pokvarjen policist v zgodovini slovenske policije, je za nepričakovani uvod v včerajšnji začetek sojenja poskrbela odvetnica Sabina Šuštar. Zastopa Ljubljančana Armina Vezirovića, z dramatičnim tonom pa je nagovorila okrožno kazensko sodnico Vladislavo Lunder: »Prosim za takojšnjo izključitev javnosti, saj je ogroženo življenje mojega klienta!«

Vedel je, da v Tušu ni alarma

Ta je sicer v obtožbi omenjen le v enem od sedmih kaznivih dejanj, ki naj bi jih sam ali skupaj s pajdaši zagrešil Makovec. Zgodilo naj bi se novembra 2014, ko naj bi Zoran Kusić sporočil Makovcu, da mu lahko dobavi uspavala dormicum po evro za tabletko, ta pa naj bi mu odvrnil, da jih lahko na črnem trgu proda za dva evra in pol. Kusić naj bi nato policistu izročil 160 dormicumov (če so na črnem trgu, spadajo v skupino prepovedanih drog), ta pa naj bi jih dal Veziroviću, ki naj bi jih ponujal odvisnikom na Metelkovi. Kusić je sicer na predobravnavnem naroku kot edini priznal krivdo, da je sodeloval pri kaznivem dejanju preprodajanja drog, obsojen pa je bil na pogojno zaporno kazen.

Preostali očitki specializirane tožilke Sonje Breznik pa torej govorijo o Makovcu in še nekaterih drugih sostorilcih, ki pa v tem postopku ne sedijo na zatožni klopi. Poleg Vezirovića in Makovca je na njej le še 29-letna Barbara Šuštar, prav tako nekdanja domžalska policistka, sicer pa Makovčeva partnerica v zasebnem življenju.

Obtožena je storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Makovec naj bi se namreč septembra 2014 s svojim znancem Zoranom dogovoril, da bo ravno prek nje uredil obravnavanje fingirane prometne nesreče na Dobenem, Šuštarjeva je sestavila zapisnik, da se je Zoran s svojim mini cooperjem zaletel v drevo in da mu je nastalo za štiri tisočake škode. S pomočjo tega zapisnika o nesreči, ki pa naj se v resnici ne bi zgodila oziroma so že nekaj mesecev prej poškodovano vozilo preprosto porinili s ceste, da se je zaletelo še v drevo, je Zoran pri zavarovalnici Generali uveljavljal odškodninski zahtevek. Za uslugo pa naj bi Makovcu odštel okrog 200 evrov in ta je obtožen še kaznivega dejanja jemanja podkupnine.

Skrivnostno naj bi mu zvonil domofon, vrstili naj bi se nočni klici na njegov telefon, z one
strani pa naj bi bilo slišati le dihanje.

Na eni od hišnih preiskav naj bi Makovec zasegel 22 zavitkov heroina in si enega prilastil, v njem naj bi bilo najmanj 0,8 grama droge (protipravna prilastitev stvari ob preiskavi), odvisnikoma Damirju in Sanu pa naj bi izročil nekaj heroina (omogočanje uživanja prepovedanih drog).

Decembra 2014 naj bi kot domžalski policist odvzel prostost občanu Janezu, ga vklenil v lisice, nato pa na kraj aretacije poklical znanca Enesa in mu dovolil, da aretiranca nabunka ter mu izreče nekaj grozilnih stavkov. V tej zgodbi je Makovec obtožen zlorabe uradnega položaja, v še eni pa še enega jemanja podkupnine, ki naj bi mu jo ponujal znanec Edin. Ta se je s pajdaši namenil vlomiti v trgovino Tuš na Dobu pri Domžalah, Makovčeva naloga naj bi bila logistična; prek radijskih zvez naj bi spremljal aktivnosti svojih domžalskih kolegov in bi moral v primeru, da bo na kraj kaznivega dejanja velike tatvine napotena patrulja, o tem takoj obvestiti Edina, da bi lahko vlomilci pravočasno zbežali.

Ideja o vlomu v Tuš naj bi bila prav Makovčeva, ki je v tej trgovini pred časom obravnaval vlom, zato je vedel, da nima alarma, da pa je v pisarni sef, običajno poln denarja, ključ je v predalu mize. Vlomilci in tatovi pa so ukradli le nekaj škatlic cigaret, saj, tako Edin Makovcu po telefonu, sefa niso mogli odpreti, čeprav so našli ključe. »Al đaba. Nismo mogli sefa odpret, nema boga. Vzel smo čike i gas.«

Prišli so trije zamaskiranci

Vsa ta kazniva dejanja naj bi torej policist Makovec zagrešil v le nekaj mesecih službovanja na PP Domžale, kamor so ga kot strokovnjaka s področja prepovedanih drog premestili s PP Ljubljana Moste. Kot par so mu dodelili še enega policista in temu je bilo Makovčevih metod dela kmalu dovolj. Prijavil ga je nadrejenim, ti so preiskavo prepustili tožilcem oddelka za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili, ti pa so se odločili za tajno opazovanje, prisluškovali so Makovčevim telefonskim pogovorom ter naposled spisali obtožbo, ki ga lahko za kar nekaj let popelje za zapahe.

Makovec in Šuštarjeva se na začetku sojenja nista hotela zagovarjati, nekaj kratkih stavkov je v svoj zagovor povedal le 33-letni Vezirović, obremenil pa je prav tistega domžalskega policista, ki je prijavil domnevne Makovčeve nečednosti. »On je bil namreč tisti, ki mi je v resnici dal škatlico apaurinov in mi dejal, da mi jih lahko priskrbi še več. Makovec mi ni nikoli dal niti ene tabletke, mi je pa denarno pomagal, ko sem bil v stiski. Enkrat mi je dal 190 evrov, kupil mi je tudi superge, vračal sem mu. In jaz nisem nikoli prodal niti ene tabletke.«

Zakaj se torej Vezirović tako boji za svoje življenje, da je prek odvetnice zahteval, naj bo javnost s sojenja izključena? Trdi, da ima same težave, odkar so se podatki o njegovi identiteti pojavili v javnosti. Skrivnostno naj bi mu zvonil domofon, vrstili naj bi se nočni klici na njegov stacionarni telefon, z one strani pa naj bi bilo slišati le dihanje. »Preveril sem na 1188, ti klici so bili iz javnih govorilnic.«

Obkolili so ga zamaskiranci

Nekega dne naj bi ga obkolili trije zamaskiranci, skozi izreze naj bi videl le njihove oči, sodeč po njihovem govoru pa naj bi bili z albanskega jezikovnega območja. Če smo ga razumeli prav, so se hoteli z njim pogovoriti ravno v zvezi z Makovcem, saj naj bi Vezirovića nenadoma sumili, da je sodeloval s tem policistom, ko je ta kot moščanski policist opravljal preiskave na Fužinah. »Kar pa sploh ni res!« pravi Vezirović, ki je bojda tako prestrašen, da si groženj – da naj se, če se bo izkazalo, da je koga izdajal, raje kar sam vrže s šestega nadstropja, v katerem zares živi, sicer bodo že oni poskrbeli zanj z bombo pod avtomobilom – ni upal prijaviti policistom.

Tričlanski senat se je umaknil na posvet, sodnica Lundrova pa je nato sprejela salomonsko rešitev. Sojenja kajpak ni zaprla za javnost, bodo pa očitno Vezirovićeve trditve poskušali preveriti. »Danes ne dovolim njegovega fotografiranja.« Prihodnji teden, ko bo na sojenju pričal ravno Makovčev par s PP Domžale, pa bo senat znova odločal, »ali bomo javnost izločili, ali jo bomo delno izločili, ali pa je sploh ne bomo«.

Deli s prijatelji