NA DEKLICI NAJ BI UGAŠALI CIGARETE

FOTO: Pol leta po smrti male Arine je obraz očima takšen

Objavljeno 04. februar 2017 08.55 | Posodobljeno 04. februar 2017 08.58 | Piše: Boštjan Fon

Mirzan Jakupi, očim brutalno pretepene malčice, pravi, da ni storil nič napačnega.

Mirzan Jakupi je bil varovan kot predsednik ZDA. Foto: Boštjan Fon

KRANJ – Čeprav to, kar naj bi zagrešila Sanda Alibabić in njen partner Mirzan Jakupi, po pravni opredelitvi ne spada v svet umorov, gre nedvomno za najokrutnejši zločin. Na Slovenskem Javorniku so kriminalisti na začetku julija lani naleteli na grozljivo zgodbo, ki se je končala na pokopališču Blejska Dobrava pri Jesenicah. Še ne triletno Arino Kardašević so položili v prerani grobek. Kot se je izvedelo kmalu po odkritju, je deklica trpela in nato umrla v strašnih mukah. Kriminalisti so pri svojem delu odkrivali srh vzbujajoče podrobnosti, ženska, ki jo je rodila, in njen partner naj bi dveletno deklico mučila več mesecev. Pristojni center za socialno delo na Jesenicah je po odkritju trdil, da informacij o zanemarjanju ni imel. Takoj so oba pospravili v pripor. Poškodbe na deklici niso bile takšne narave, kot je trdila Alibabićeva ob prvem klicu na pomoč, prav ona je namreč iz službe klicala reševalce, pred tem ji je Jakupi sporočil, da z otrokom nekaj ni v redu. Otroček je bil surovo pretepan, nemara tudi mučen, čeprav je bilo ob prvem obvestilu povedano, da naj bi Arina padla na radiator.

Na sodišče skozi zadnji vhod

Varnostni ukrepi, ki so veljali na kranjskem sodišču še pred privedbo obtoženih, so bili izjemno strogi. Da se obdolženca pospremi na sodišče skozi zadnji vhod, ni navada, prav tako ne, da je novinarjem prepovedano snemati, na vhodu so varnostniki skrbno pregledali vse predstavnike javnosti. Izkazalo se je, da se bo v razpravni dvorani pojavil le Mirzan Jakupi, makedonski državljan albanskih korenin, rojen v Tetovu. Sande Alibabić niso pripeljali, saj naj bi večer pred narokom doživela tako hude zdravstvene težave, da ga ni bila sposobna spremljati. Sodišče je zato odredilo izvedenca, ki bo ugotovil stanje obdolžene. Ali gre za zdravstvene težave, ker naj bi bila Alibabićeva noseča, in to prav z Jakupijem, se ne ve. Po neuradnih informacijah je zanosila tik pred odkritjem grozljivega dejanja v njunem stanovanju poleti 2016.

Na deklici naj bi ugašali cigarete

Železarsko mesto je dolgo premlevalo zgodbo o Arini. Za vrati skromnega stanovanja na Slovenskem Javorniku, vzhodnem predelu Jesenic, je drobcena deklica trpela nepredstavljive muke, nihče, niti najbližji sosedje, pa o tem niso vedeli popolnoma nič. Reševalci, ki so prišli ponjo po klicu mamice, da naj bi deklica padla na radiator, so se trudili obdržati pri življenju hudo poškodovano Arino, ob tem so bili zgroženi. Takoj je bilo namreč jasno, da se je z detetom že dlje grozljivo ravnalo. Izkazalo se je, da so Arino dlje pretepali in mučili, na njej so menda ugašali cigarete, bila je podhranjena. Takoj so poklicali kriminaliste. Deklico so s helikopterjem iz jeseniške bolnišnice prepeljali v Ljubljano. Po dveh dnevih v kliničnem centru, ob vsej najnežnejši oskrbi, kar je bila na voljo, in ko sta bila oče deklice Senad Kardašević ter babica Sadiha Alibabić le nekaj kilometrov oddaljena od Ljubljane, na poti k njej, se je Arinina življenjska nit dokončno pretrgala. »Otrok je dlje bival v neprimernih razmerah. V zdravstveno ustanovo je bil sprejet s številnimi poškodbami. Poškodbe na različnih delih telesa so glede na dosedanje ugotovitve nastale v obdobju zadnjih nekaj mesecev, ko sta za otroka skrbela osumljenca,« so razkrili na PU Kranj. Obtožnica za Alibabićevo in Jakupija je bila vložena zaradi kaznivih dejanj zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, šestih kaznivih dejanj povzročitve lahke telesne poškodbe ter kaznivih dejanj povzročitve hude telesne poškodbe, povzročitve posebno hude telesne poškodbe in povzročitve posebno hude telesne poškodbe, ki je vodila v smrt žrtve. 

Triintridesetletni avtomehanik, ki je delal v kranjskem gumarskem podjetju, ločen in oče dveh otrok, je ob simultanem prevajanju v albanski jezik poslušal besede sodnice Milene Turuk, med drugim pravni pouk, in potem dejal, da mu nekaj podrobnosti v obtožnici ni jasnih: »Pravzaprav ne razumem, kakšni bodo postopki, če krivde ne priznam.« Sodnica mu je potrpežljivo razložila celoten postopek in mu med drugim povedala, da je priznanje krivde nepreklicno: »Če na predobravnavnem naroku krivdo priznate, je pozneje ne morete več preklicati.«

Sodišče prosi, naj se poglobi v zadevo

Tožilstvo, ki ga je zastopala tožilka Tina Lesar, kaznovalnega predloga za priznanje krivde ni predstavilo, saj ni prišlo do sodelovanja z obtoženim. Sledilo je glavno vprašanje na predobravnavnem naroku: »Mirzan Jakupi, ali priznate krivdo?« Jakupi, deloval je izjemno mirno, je odgovoril: »Ne.« Po nekaj stavkih sodnice je Jakupi nato še dodal: »Jaz ne vidim, da bi sam storil karkoli napačnega.« Predlogom o postavitvi izvedencev medicinske stroke, njihove ugotovitve bodo eden od temeljev sodnega postopka, ni nasprotovalo tožilstvo niti odvetnik Damjan Pavlin, ki je bil Jakupiju postavljen po uradni dolžnosti.

Preden so obdolženega ob najvišjih varnostnih ukrepih odpeljali nazaj v pripor, je pred sodnico nakazal, da se bo partnerska naveza med njim in Alibabićevo očitno skrhala. Vsak na svoj način se bosta borila za čim milejšo kazen. Tudi tako, da bosta drug na drugega valila krivdo za smrt male Arine? Mirzan Jakupi je dejal: »Prosil bi sodišče, naj se poglobi v zadevo in pride dejanskemu stanju do dna.« 

Deli s prijatelji