GLASEN POK

FOTO: Pilot skupaj s kužkom v smrt

Objavljeno 05. december 2015 12.16 | Posodobljeno 05. december 2015 12.20 | Piše: Špela Ankele

V strmoglavljenju pri Mengšu je v četrtek umrl avstrijski državljan.

Prostovoljni gasilec Stanislav Šimenc. Foto: Špela Ankele

MENGEŠ – »Znočilo se je že, ko sem slišal nenavaden zvok. Zdelo se je, kot da neko manjše letalo nad nami dela lupinge. Dvakrat je bilo slišati tak zvok, nato je vse potihnilo. Žena, ki je bila ta čas na dvorišču, mi je kmalu zatem sporočila, da je slišala pok. Malo pozneje pa je moj gasilski pozivnik že sporočal, da naj bi v okolici Mengša strmoglavilo letalo,« je včeraj dopoldne, med ogledovanjem kraja letalske nesreče, v kateri je življenje izgubil pilot manjšega avstrijskega športnega letala, povedal Stanislav Šimenc. Že šest desetletij je vključen med mengeške prostovoljne gasilce, zato ni čudno, da se je v hladnem in meglenem četrtkovem večeru nemudoma odpravil na teren skupaj z drugimi člani družine, ki gozdove na Gobavici in v njeni okolici poznajo kot lastni žep.

»Z Mengeške koče, ki je blizu našega doma, so do nas prišli prostovoljni gasilci, ki so prav tako prečesavali območje. Vsa naša družina se jim je pridružila. S svetilkami v rokah smo preiskovali teren, na katerem naj bi letalo strmoglavilo,« je nočno iskanje opisal Stanislav Šimenc in dodal, da sta bili ravno njegova hčerka Tadeja in vnukinja Lara v skupini tistih, ki so razbitine našli. Ostanki strmoglavljenega letala so bili raztreščeni nekaj sto metrov proč od prvih hiš na strmem gozdnatem območju, ki se že pregiba proti Marijinemu hribu. Ko smo v družbi Stanislava Šimenca jutro po nesreči pogledovali po strmem gozdnatem terenu, je bilo na vrhovih dreves videti ostanke letalske opreme. Proti vrhu hriba je bilo opaziti razbito krilo, medtem ko so se kabina, motor in tudi nesrečni pilot menda ustavili dobrih sto metrov globlje v dolini. Tisti, ki so četrtkovo iskanje spremljali, so vedeli povedati tudi, da so ob pilotovem truplu našli še mrtvega kužka črne barve.

Po naših podatkih naj bi letalo strmoglavilo okoli 19. ure, prvi reševalci pa so na razbitine športnega letala piper PA28R-201 arrow III naleteli nekaj čez 21. uro. Sledilo je še intenzivno nočno iskanje pogrešanega pilota. Po neuradnih podatkih so ga našli kako uro pozneje. Žal mu niso mogli več pomagati.

Nekaj po 22. uri se je se je na pozivnikih številnih reševalcev, ki so se vključili v obsežno iskalno akcijo, izpisalo žalostno besedilo, da je akcija preklicana. Na teren so se v četrtek zvečer poleg prostovoljnih gasilcev, policistov in gorskih reševalcev podali tudi člani Enote reševalnih psov Slovenije. Vodja enote Tilen Škraba, ki smo ga na Pristavi prestregli ravno ob koncu akcije, nam je pojasnil, da se je na območju Mengša zbralo več kot dvajset njihovih članov.

Kot rečeno, so v četrtek zvečer širok teren na širšem mengeškem območju pregledovali številni prostovoljni gasilci. Tomaž Žargi, poveljnik PGD Mengeš, je pojasnil: »Pri iskanju pogrešanega letala je sodelovalo več kot 160 gasilcev iz mengeške gasilske zveze, na terenu so bili tudi gasilci iz Vodic, Kamnika in Komende. Iskanje je bilo oteženo zaradi noči in megle kot tudi zaradi strmega in gozdnega terena.«

Včeraj dopoldne so o letalski nesreči poročali z ljubljanske policijske uprave. Kot so pojasnili, jih je kontrola zračnega prometa v četrtek okoli 19. ure obvestila, da je bilo usmerjano manjše zračno letalo, ki je strmoglavilo nekje na območju Mengša: »Po do zdaj zbranih podatkih je bilo ugotovljeno, da je strmoglavilo manjše potniško štirisedežno letalo piper aircraft, ki je letelo na relaciji Dunaj–Ljubljana (letališče Brnik). Nekaj pred 19. uro je priletelo na območje Mengša, kjer je pilot kontroli zračnega prometa sporočil o težavah, nato pa z letalom strmoglavil po strmem gozdnatem območju v bližini kraja Pristava. Na krovu naj bi bil samo pilot, državljan Avstrije.«

Kot nam je uspelo izvedeti, so policisti območje letalske nesreče zapustili pozno ponoči, in sicer v prvih petkovih urah. Vrnili so se nekaj ur pozneje, ko se je nad Mengšem zdanilo. Teren so si ogledali skupaj s preiskovalcem iz sektorja za preiskovanje letalskih nesreč, ki deluje pod okriljem ministrstva za promet in infrastrukturo. »Okoliščine in vzrok strmoglavljenja letala še preiskujejo,« so včeraj dopoldne še sporočili z ljubljanske policijske uprave. 

Deli s prijatelji