KDO JE KRIV?

FOTO: Na delu niso požigalci, 
osumljeni klošarji

Objavljeno 03. oktober 2016 15.30 | Posodobljeno 03. oktober 2016 15.30 | Piše: Aleš Andlovič

Trije požari zapuščenih objektov v zadnjih 14 dneh na mariborskem območju. Na delu niso serijski požigalci, vse pa kaže v povsem drugo smer.

Uničenje na Puchovi. Foto: Aleš Andlovič.

MARIBOR – Potem ko je v Mariboru v samo 14 dneh trikrat zagorelo v zapuščenih stavbah, se je med prebivalci drugega največjega slovenskega mesta začela razširjati panika. Govorice so postajale še glasnejše, potem ko je v ponedeljkovi noči zagorelo še v zapuščeni hiši pod Jožefovo cerkvijo. Kako tudi ne, ko pa so spomini na požigalsko tolpo, ki je imela Maribor in okolico v strahu pred devetimi leti, še vedno sveži. Takrat so trije pripadniki mariborskega PGD zanetili ducat požarov, med drugim tudi trgovino Maxina, stavbo nekdanje psihiatrije na Pohorskem dvoru, vrtne hiše v skladišču trgovine Baumax in zabojnika za smeti na Ruški cesti.

Trojica, od katerih je bil le eden polnoleten, je povzročila za dobrih 750.000 evrov škode. Tako vrtoglavih zneskov tokratni požari niso povzročili, a imajo kljub vsemu vsaj dva skupna imenovalca. Konec tedna je zvečer iz še neznanega vzroka zagorelo Nad Izvirki ob Dravi, minuli petek je gorel industrijski objekt ob Puchovi ulici na Pobrežju, še nekaj dni prej pa se je kadilo ob mariborskem zabaviščnem centru Pekarna. Prvi skupni imenovalec vseh treh požarov je, da so bili objekti uradno zapuščeni in da naj v njih ne bi prebival nihče. A smo izvedeli, da obstaja še druga skupna točka – brezdomci. Izvedeli smo, da naj bi se v vseh objektih tik pred izbruhom ognjenih zubljev gibali ljudje, ki nimajo strehe nad glavo.

Škoda ni tako velika

Kot je sporočil tiskovni predstavnik PU Maribor, so ugotovili, da materialna škoda ni tako visoka, kot so sprva domnevali, in da znaša približno 20.000 evrov. Ob ogledu kraja požara niso mogli z zanesljivostjo ugotoviti vzroka požara. Kriminalistični tehniki niso mogli ne potrditi in ne ovreči možnosti, da ga je povzročila dotrajana električna napeljava, niti katerega drugega vzroka. Do zdaj tudi niso bili ugotovljeni elementi požiga. Policisti in kriminalisti nadaljujejo preiskavo. Policisti so ugotovili, da so se v objektih na Puchovi ulici skrivali in lovili otroci. Vsaka informacija, ki bi pripeljala do razjasnitve teh požarov, je dobrodošla. Občani lahko pomagajo s klicem na tel. 113 ali 080- 12-00.

»Za prvi požar pri Pekarni smo podali le poročilo na državno tožilstvo, saj sploh ni nastala znatna materialna škoda. Za petkov požar ob Puchovi cesti domnevamo, da bi lahko šlo za požig. Za zadnji požar pa vzrok še ni znan. Zaradi gašenja in visokih temperatur ogled kraja požara še ni bil možen. Materialna škoda po prvih ugotovitvah znaša okoli 50.000 evrov,« je pojasnil Miran Šadl z mariborske policijske uprave. Zgorelo je celotno ostrešje dvonadstropnega objekta, dimenzije približno 20 x 8 m, ter del opreme v notranjosti. Tiskovni predstavnik mariborskih mož v modrem je natolcevanje, da bi lahko bili na delu požigalci, ki bi namerno uničevali, zavrnil: »Doslej nič ne kaže v to smer. Vse kaže v drugo smer.«

Katera naj bi to bila, je jasno. Izvedeli smo, da so se v garaži pri Pekarni, iz katere se je začel širiti požar, pogosto zbirali brezdomci. Tudi pri zapuščenem industrijskem objektu na Puchovi so očividci, tik preden so na pomoč poklicali gasilce, videli neznance, ki so se zadrževali v objektu. Kdo bi lahko bil kriv za ponedeljkov požar v starejši hiši ob Dravi, pa gre le ugibati. »Hiša je stara sto let. Sumijo, da bi lahko zagorelo zaradi dotrajane električne napeljave,« nam je dejal eden od domačinov, ki prebivajo v sosednji hiši. Izvedeli smo, da naj bi gasilci naleteli na zaklenjena vrata, ko so prispeli na pomoč. Poklicali so jih očividci, ki so videli, da se iz notranjosti hiše vali gost dim. Težko je verjeti, da bi kdo podtaknil požar in zatem še zaklenil vrata za seboj.

Scenarija izpred devetih let, ko so v mestu pod Pohorjem celo razmišljali o uvedbi ljudskih straž, se ne gre bati. Si je pa treba priznati, da je v nekoč močnem industrijskem mestu vse več ljudi, ki živijo na robu preživetja, in da je veliko takšnih, ki so hote ali nehote ostali brez strehe nad glavo in zdaj svoj topli dom iščejo tudi pod mostom. 

Deli s prijatelji