MILIJON NA RAČUNU

FOTO: Melanijo naj bi udaril, da je krvavela, zdaj na tiralici

Objavljeno 05. junij 2017 15.55 | Posodobljeno 05. junij 2017 15.56 | Piše: Boštjan Celec

Danijel Praštalo in Sead Suljanović obtožena poskusa izsiljevanja.

Za oškodovanko Melanijo Stropnik so razpisali tiralico. Foto: zaslonska slika

LJUBLJANA – Melanija Stropnik je v nekdaj popularnem ljubljanskem lokalu Flex skrbela za nabavo pijače in inventarja pa tudi za plače in sodelovanje z varnostno družbo Vip Varovanje. Lokal je imel Aleksander Ajdišek, ker pa se Stropnikova že nekaj dni ni pojavila v službi, je ta potrkal na njena domača vrata za Bežigradom, saj naj bi dobil informacijo, da dolgujejo Vip Varovanju.

Prosim, pokličite policijo

Začel naj bi jo spraševati o denarju, od nje naj bi zahteval pojasnilo, ali in koliko dolgujejo varnostnikom, grozil naj bi ji in jo celo udaril, da je zakrvavela. Od nje naj bi zahteval, naj mu pove, koliko denarja ima, pa naj bi mu ta odvrnila, da na svojem računu v velenjski banki okrogel milijon tolarjev (4172 evrov). Od nje naj bi nato zahteval, da sama poravna dolg. In potem se je začela zgodba, v katero sta sodeč po obtožbi vpletena tudi nekdanji Vipov varnostnik na črno Sead Suljanović (z drugim varnostnikom tega podjetja Davidom Bukovcem je odsedel osemletno zaporno kazen zaradi usodnega pretepa Gorazda Čamernika pred lokalom Global) in operativni šef Vip Varovanja Danijel Praštalo.

Nekajkrat so Ajdiška, Praštala in Suljanovića že poskušali spraviti na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča, a vsakič se zaplete predvsem zato, ker odgovorni ne morejo najti oškodovanke, zaradi katere je trojica obtožena kaznivega dejanja poskusa izsiljevanja. Veliko vprašanje pa je, ali in sploh kdaj bodo 57-letno Stropnikovo zvabili v ljubljansko sodno palačo, že pred leti je namreč izpuhtela v neznano, postala je tudi obraz z mednarodne tiralice in oseba, ki jo Slovenija išče z evropskim pripornim nalogom. V neki drugi zgodbi naj bi tudi sama grešila proti zakonu, na slovensko zatožno klop bi jo radi posadil zaradi goljufije.

Ko naj bi torej Stropnikova Ajdišku rekla, da ima na banki milijon, naj bi jo ta skupaj s Suljanovićem spravil v beemveja, za volanom katerega je sedel Praštalo. Odpeljali so se proti Velenju, iz mobilnega telefona pa naj bi ji vzeli sim-kartico, da ne bi mogla poklicati na pomoč. Ko so vstopili v poslovalnico NLB, je Stropnikovi uspelo na papir zapisati nekaj besed in ga izročiti uslužbenki. Pisalo je: »Prosim, pokličite policijo, izsiljujejo me.« Bančnica jo je uslišala, možje postave so trojico aretirali.

Praštalo ima težave v Keniji

Od domnevnega dogodka je sicer minilo komaj verjetnih 14 let, po obtožbi naj bi se namreč zgodil 13. marca 2003, a se sodni mlini vse do danes skoraj niso premaknili z mrtve točke. Oškodovanka je neznano kje, spis so si izmenjevali sodniki, leta 2013 je ljubljanski okrožni kazenski sodnik Gorazd Fabjančič celo zaslišal obtožence, odtlej se znova ni zgodilo nič do maja 2017, ko je obravnavo razpisala sodnica Sinja Božičnik.

Spet so zasliševali obtožence, krivdo so po vrsti zanikali. Ajdišek je dejal, da se je res oglasil na domu Stropnikove in jo pobaral, ali res dolgujejo Vip Varovanju – dolg naj bi znašal med 800.000 in milijon tolarji. Trdi pa, da groženj in nasilja ni bilo. »V življenju nisem nikogar pretepel, še najmanj žensko.«

Praštalo je že v zagovoru leta 2013 rekel, da Vip Varovanje za varovanje Flexa dlje ni prejemalo plačila. Tistega marčnega dne naj bi ga poklical kolega iz podjetja in ga prosil, naj Ajdiška pelje v Velenje. Stropnikova naj bi šla v avto prostovoljno, Praštalo pa ni opazil, da bi se kogar koli bala. Tudi Suljanović vztraja, da Stropnikove ne bi nikoli izsiljeval, poznal jo je namreč kot gost Flexa in dobro sta se razumela.

Nadaljevanje sodnega procesa je predvideno za konec avgusta, toda kaj ko oškodovanka niti kazenske ovadbe ni podpisala, prav tako je niso zaslišali v preiskavi, kaj šele na glavni obravnavi, prav njeno pričevanje pa je ključno za razplet tega primera. Ko je bila leta 2011 za njo že razpisana tiralica, so jo sicer pri nas legitimirali policisti, a je niso pridržali. Povedala jim je, da ima po novem stalni naslov v Srbiji. Njenim slovenskim dokumentom je medtem že zdavnaj potekla veljavnost, za nove pa ni zaprosila. Pojavile so se govorice, da živi med Gano in Nigerijo, kjer se ukvarja s preprodajanjem zlata, a vprašanje je, ali so resnične.

Praštalov odvetnik Milan Krstić je vzrojil, potem ko je zaman poskušal prepričati tožilko, naj vendarle umakne obtožbo. »Na naslednjo obravnavo naj pride generalni državni tožilec in nam pojasni smisel tega postopka. Nerazumljiva je trma tožilstva, da na vsak način vztraja pri obtožnici.«

Njegov klient, ki se je po izbruhu afere Global iz Slovenije preselil na črno celino, naj bi imel namreč prav zaradi tega primera nemalo težav. Pri svojem delu v kenijskem Nairobiju (osebno varovanje diplomatskih predstavnikov) naj bi bil omejen, ker je v kazenskem postopku, ne more potovati v vsako državo, v vodo je padla priložnost, da bi dobil posel v ZDA. In tudi nižjo plačo naj bi imel zaradi te 14 let stare zadeve, kot bi jo imel sicer; na mesec zasluži 5000 evrov.

Deli s prijatelji