NARAŠČAJ MATERE IZ PEKLA

FOTO: Mati Arine je rodila, odvetnica bi jo dala v varno hišo

Objavljeno 21. marec 2017 19.21 | Posodobljeno 21. marec 2017 19.20 | Piše: Boštjan Celec

Jeseničanka Sanda Alibabić iz ječe v porodnišnico, v petek je povila sina.

KRANJ, LJUBLJANA – Sanda Alibabić je pred enim mesecem, enako pa je že prej storil njen partner in soobtoženi Mirzan Jakupi, zavrnila očitke, da je zakrivila grozovito smrt svoje dveletne hčerke Arine. Ker pa so jo pred kranjsko okrožno kazensko sodnico Mileno Turuk iz pripora privedli v visoki nosečnosti, je bila odločitev sodnice popolnoma logična: »Rok poroda je blizu. Lahko se zgodi kadar koli, zato bomo pred nadaljevanjem postopka počakali na porod.« Alibabićeva je sicer ravno danes imela predvideni rok poroda, a je že v petek rodila fantka, z novorojenčkom pa sta še vedno v ljubljanski porodnišnici.

V varno hišo?

Primer je več kot nenavaden in kdo ve, ali sta se slovensko pravosodje in sociala že kdaj morala ukvarjati s podobnim. Alibabićeva je namreč obtožena zelo hudega kaznivega dejanja na škodo enega od svojih otrok, zdaj pa je torej rodila petega. Kako naprej? Ena od skrajnih možnosti bi bila odločitev pristojnega Centra za socialno delo Jesenice, da je za otročiča (za zdaj) najbolje, da se ga odda v posvojitev. Vendar pa, tako je na predobravnavnem naroku odvetnica Alibabićeve Darja Roblek opozorila na domnevno nedolžnosti, »ne vemo, ali je sploh kar koli napačnega storila. Vzgojila je še tri otroke in vsi so povedali, da je imela mama lep odnos do njih. Ni razloga, da bi že vnaprej rekli, da bo nekaj narobe.«

Po petkovem porodu Alibabićeve smo se pogovarjali z odvetnico, ta sicer s klientko še ni govorila, po njenih informacijah pa naj bi porod potekal brez posebnosti. In medtem ko so torej eni prepričani, da bi bilo za vse najbolje, če otroka Alibabićevi odvzamejo, pa odvetnica pravi, da zakon o izvrševanju kazenskih sankcij omogoča tudi enoletno bivanje otroka z materjo, vendar pa pravilnik o izvrševanju pripora sploh ne določa, kako ravnati v tako specifičnih primerih. »Porod je torej mimo, zato so podani vsi pogoji, da bom še danes na sodišče vložila predlog za odpravo pripora oziroma za nadomestitev tega ukrepa s hišnim priporom. Resnici na ljubo nimata kam, zato bom predlagala njuno namestitev v varno hišo,« nam je včeraj povedala Roblekova.

Kdaj se bo sojenje Alibabićevi in Jakupiju začelo, odvetnica ne more napovedati, sodnica Turukova pa je že na predobravnavnem naroku dala jasno vedeti: »Ko bomo po porodu razpolagali z zdravstvenimi podatki matere in otroka, bomo razmišljali naprej. Sprejeli bomo tudi ustrezne ukrepe za zaščito otroka, nikakor pa ne mislite, da bomo imeli otroka na sodniškem hodniku.« Z njo se strinja tudi Roblekova: »Res je zadeva priporna, a v takih primerih ne moreš kar riniti na vrat na nos. Že zaradi dojenja bo treba počakati in na to, da se vzpostavi neki red z otrokom.«

Možnosti o tem, kakšne bodo odločitve pristojnih v kočljivem primeru, je kar več. Ena od njih pa je torej zapisana tudi v zakonu o izvrševanju kazenskih sankcij, ki določa, da sme otrok pri materi v zaporu na njeno zahtevo ostati do dopolnjenega prvega leta starosti oziroma tudi do drugega, če bi mati v tem času prestala kazen ali če to zahtevajo posebni zdravstveni, socialni ali drugi razlogi.

Arina ni padla po stopnicah

Toda le malo je verjetno, da bi Alibabićeva v tako kratkem času prestala kazen, predpogoj pa kajpak je, da ji tožilci na sodnem procesu sploh dokažejo krivdo. Preti ji namreč obsodba na dolgoletni zapor, saj ju obtožba z Jakupijem bremeni povzročitve posebno hude telesne poškodbe s smrtno posledico, posebno hude telesne poškodbe, hude telesne poškodbe, šest lahkih telesnih poškodb in surovega ravnanja. Samo zaradi najhujšega očitka na njun račun je zagroženih do kar 15 let zaporne kazni.

Zgodba o smrti male Arine je od številnih tragedij, ki so leta 2016 pretresle Slovenijo, zagotovo najbolj prizadela javnost, o njej so poročala tudi tuja občila. Že prve ugotovitve preiskovalcev zločinov so bile naravnost strašljive. »Otrok je dlje bival v neprimernih razmerah. V zdravstveno ustanovo je bil sprejet s številnimi poškodbami. Poškodbe na različnih delih telesa so glede na dozdajšnje ugotovitve nastale v obdobju zadnjih nekaj mesecev, ko sta za otroka skrbela osumljenca,« so poročali s Policijske uprave Kranj, še veliko več kot besede pa je povedala fotografija, ki jo je na spletu objavil Arinin oče. Prikazuje dekliča, ki tik pred smrtjo leži priključen na aparate v ljubljanskem kliničnem centru. Pripis se je glasil: »To je delo šiptarskega separatista in njegove nove žene.« Pri tem je mislil na Jakupija in Alibabićevo, ki je bila ob razkritju pretresljive zgodbe o Arini že nekaj časa noseča.

Zdravniki so med punčkino obdukcijo odkrili številne poškodbe, dveletnica pa je bila po prepričanju organov pregona žrtev hudega mučenja in pretepanja, bila naj bi zanemarjena in podhranjena, imela naj bi zlomljene kosti, govor je bil celo o tem, da so na njej ugašali cigarete. Ko ni več kazala znakov življenja, naj bi njena mati poklicala reševalce z izgovorom, da je hči padla po stopnicah. Iz jeseniške bolnišnice so Arino s helikopterjem prepeljali v ljubljanski klinični center, kjer pa je po dveh dneh oziroma 4. julija 2016 umrla.

Tožilka Tina Lesar po vložitvi obtožbe ni pripravila kaznovalnega predloga, saj ni imela indicev, da bi bila obtožena pripravljena priznati krivdo. Imela je prav. V začetku februarja so namreč na kranjskem sodišču izpeljali predobravnavni narok za Jakupija. Sodničino vprašanje se je glasilo: »Mirzan Jakupi, ali priznate krivdo?« Odvrnil je: »Ne. Jaz ne vidim, da bi storil kar koli napačnega. Prosil bi sodišče, naj se poglobi v zadevo in pride dejanskemu stanju do dna.« Petnajstega februarja pa so na sodišče privedli tudi nosečo Sando Alibabić. Na vprašanje, ali priznava krivdo, je komaj slišno odgovorila: »Ne priznam.« Ne priznava niti enega od dejstev, ki so zapisana v obtožnici.


Naj se najprej okrepi

Na kranjskem okrožnem sodišču so nam potrdili, da je Sanda Alibabić v petek rodila otroka. »Glede datuma glavne obravnave pa vam v tem trenutku tega še ne moremo sporočiti, ker obtožena potrebuje še nekaj dni po porodu, da se okrepi,« je na naše vprašanje odgovorila predsednica sodišča Janja Roblek
 

 

Deli s prijatelji