UNIČEN KOCBEKOV DOM

FOTO: Kuhala petrolej in požgala planinski dom

Objavljeno 23. oktober 2017 13.22 | Posodobljeno 23. oktober 2017 13.24 | Piše: Mojca Marot

Ogenj povsem uničil pravkar obnovljeni Kocbekov dom na Korošici. Poljska planinka mislila, da je v plastenki voda, in pristavila za čaj.

Gasilci so bili tokrat povsem nemočni, ogenj so lahko le nemo opazovali. Foto: PGD Luče

KOROŠICA – Kocbekovega doma na Korošici, poimenovan je bil po Franu Kocbeku, pobudniku in organizatorju slovenskega planinstva v Kamniško-Savinjskih Alpah, od petka zvečer ni več. Vsaj ne takšnega, kakršnega so številni planinci in gorniki poznali. Dom na nadmorski višini 1808 metrov so prizadevni člani Planinskega društva Celje Matica zadnje desetletje postopoma obnavljali, obnova pa je piko na i dobila pred kratkim, ko so končali nove sanitarije in na streho montirali manjšo sončno elektrarno. Spomladi bi morali imeti uradno odprtje, namesto tega pa bodo spet zavihali rokave. In to zaradi požara, ki je dom povsem uničil.

V koči le mama z otrokoma

O požaru so bili na upravi za zaščito in reševanje obveščeni ob 18.36, na Korošico pa je helikopter najprej pripeljal gasilce iz Kamnika in Kamniške Bistrice ter zatem še iz Luč. Tudi večino celjskih in kamniških gorskih reševalcev z opremo so morali na Korošico pripeljati s helikopterjem policije, saj je dostop do doma mogoč le peš. Najhitreje, v dveh urah, se do Korošice pride iz smeri Luč, po gozdni cesti na planino Podvežak. Kot je povedala Milena Trbulin, tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje, so bili ob izbruhu požara v domu 41-letna državljanka Poljske, ki sicer stanuje na območju Zadra na Hrvaškem, z njo pa sta bila še njena mladoletna sinova. »Vsi trije so se nastanili v tako imenovani zimski sobi koče, ki je obiskovalcem na voljo vse dni v letu, in tam so nameravali prespati,« je povedala Trbulinova.

Ko je ženska v sobi našla plastenko s prozorno tekočino, jo je, v dobri veri, da je v njej voda, prelila v lonec in jo začela greti na plinskem štedilniku, da bi pripravila čaj, takrat pa se je tekočina vžgala – izkazalo se je, da je bil v plastenki petrolej. »Enainštiridesetletnico je ogenj poškodoval po obrazu, vratu, prsnem košu in rokah. Plinski štedilnik je nemudoma ugasnila, vnetljivo tekočino poskušala odstraniti iz objekta, pri tem pa se je del te polil po tleh in ogenj je v hipu zajel celoten prostor. Vsi trije so se uspešno rešili iz gorečega prostora, v nadaljevanju pa so jih s helikopterjem odpeljali v bolnišnico. Poleg 41-letne obiskovalke je bil pri tem lažje poškodovan eden od njenih sinov,« je povedala Trbulinova. Dodala je, da je škode, po prvi oceni, za okoli 300.000 evrov. Ker obstaja sum, da je obiskovalka ravnala malomarno, ji grozi ovadba zaradi povzročitve splošne nevarnosti.

Na sestanku v soboto smo se že dogovorili, da bomo dela začeli takoj, ko bo mogoče. Pri tem bomo začeli vseslovensko planinsko akcijo, da bi zbrali kar največ prostovoljnih prispevkov

Gasilskih aparatov niso uporabili

Med tistimi, ki so se na Korošico takoj po obvestilu o nesreči odpravili peš, je bil Aleš Kovač, član celjske gorske reševalne službe. »Po mojih informacijah so se ženska in otroci iz goreče sobe rešili bosi, vsi so se nadihali dima. Ženska je na srečo takoj poklicala na številko 112 in prosila za pomoč,« nam pove Kovač. Dodal je, da naših gora menda ne pozna, na Korošico se je podala prvič. Vso noč in še v soboto ves dan so bili tam gasilci pa tudi kriminalisti, ki so še opravljali ogled in ugotavljali vzrok te nenavadne nesreče, ki sta jo očitno povzročili neprevidnost in nepremišljenost, saj je bil petrolej v originalni embalaži z vsemi ustreznimi oznakami in napisi. »Mi smo drugi dan še dežurali, da ne bi kdo nepooblaščen poskušal vstopiti v objekt, saj bi se lahko še kaj porušilo. Od doma so ostale le gole stene, ki so v osnovi kamnite, in pločevina, s katero so bile obdane, kar je bilo znotraj lesenega, je zgorelo,« nam pove Tomaž Funtek, poveljnik PGD Luče. Kot je še dejal, ognja niso mogli gasiti, ker ni bilo vode, niti niso imeli na voljo nobene tehnike, niti cisterne. To je bilo po eni strani dobro, saj tako ni bilo kemične reakcije med vodo in apnencem, kar bi povzročilo eksplozijo, po drugi pa slabo, saj so lahko le stali in nemo opazovali ognjene zublje. »To je bila za nas res nenavadna intervencija. Odstranili pa smo vse plinske jeklenke in pred ognjem obvarovali strojno postajo, drva in agregat,« še pove Funtek. Poljakinja ni uporabila nobenega gasilnega aparata, da bi sama poskušala z njimi kaj pogasiti, čeprav so bili v objektu najmanj trije.

Moreče sanje dve noči poprej

O tem, kako so iz objekta metali plinske jeklenke in kako se je helikopter nekam zataknil in se ni mogel premakniti, pa se je, kako ironično, le noč pred tem sanjalo oskrbnici doma na Korošici Mojci Perbil, sicer Oplotničanki, ki je v dolino odšla isti dan, ko se je zgodila ta nenavadna nesreča, le da že v dopoldanskih urah. S poljsko družino se je celo še srečala pri Mlinarjevih, kjer so prevzeli ključ sobe. »V četrtek me je ta gospa, ki je govorila hrvaško, poklicala, jaz pa sem ji razložila, kje dobi ključ. In okoli treh popoldne v petek smo se pri Mlinarjevih še srečali,« nam pove Perbilova, ki se je v dolino napotila po koncu svoje štirinajste sezone. Še pred tem je vse izklopila, na Korošico so zvozili še vsa drva. Kot je dejala, se ji zdi najbolj nenavadno, da je ženska zamenjala petrolej za vodo, saj je bilo na 20-litrski originalni plastenki natančno napisano, da je notri petrolej, in bi to morala, ker razume hrvaško, razbrati. Namenjen je bil za pečko v sobi, za gretje v mrzlih zimskih nočeh.

Člani celjskega planinskega društva Matica so odločeni, da se bodo že spomladi lotili ponovne obnove. »Na sestanku v soboto smo se že dogovorili, da bomo dela začeli takoj, ko bo mogoče. Pri tem bomo začeli vseslovensko planinsko akcijo, da bi zbrali kar največ prostovoljnih prispevkov. Denar bomo zbirali tudi na posebej za to odprtem transakcijskem računu.«
»Zadnjih deset let smo dom postopoma obnavljali. Zdaj je bil res lep. Pa je šlo vse v nič,« je žalostna Perbilova, a hkrati poudari, da je trmasta Štajerka in še bik po horoskopu. Kar pomeni, da tisto, kar si naloži, izpelje. Seveda pri tem ne bo sama, upa na pomoč številnih ljudi, ki jim je mar za naše planine in gore.

Pogorela tudi prva koča

Po podatkih Planinske zveze Slovenije je prvo kočo na Korošici leta 1876 postavilo Nemško-avstrijsko planinsko društvo, vendar je pet let pozneje pogorela, naslednje leto so zgradili novo. Savinjska podružnica SPD je po svoji ustanovitvi na bližnji Molički planini zgradila svojo planinsko kočo in jo odprla leta 1894; poimenovali so jo po Franu Kocbeku (1863–1930), takratnemu načelniku podružnice. Po prvi svetovni vojni je nemško kočo prevzela savinjska podružnica SPD, kočo na Molički planini pa je predala Ferijalni zvezi. Leta 1929 so kočo na Korošici nadzidali in obnovili; odprtje je bilo 17. avgusta 1930. Poimenovali so jo Kocbekov dom, v spomin na prvega načelnika savinjske podružnice SPD. Pozneje so dom prezidali in povečali, preurejenega pa odprli 15. septembra 1935. PD Celje ga je večkrat popravljalo, večjo adaptacijo so opravili v letih 1969–1973, odprtje je bilo septembra 1973.

 

 

Deli s prijatelji