PANIKA

FOTO: Krmar padel 
v vodo, čoln 
treščil v brod

Objavljeno 24. junij 2015 10.00 | Posodobljeno 24. junij 2015 10.00 | Piše: Oste Bakal

Na mednarodnem spustu po reki Muri se je zgodila prva nesreča v 13 letih.

Med postankom v Petanjcih, madžarska zastava se vije s čolna v ozadju. Foto: Oste Bakal

BELTINCI – V nedeljo pozno popoldne se je v Dekanovcu na Hrvaškem končal dvodnevni, že 13. mednarodni spust po reki Muri, ki se je že v soboto zjutraj začel v avstrijskem Cmureku. Zaradi višje in nekoliko deroče Mure se je tokratnega spusta na približno 120-kilometrski razdalji udeležilo manj čolnov kot po navadi. Okoli 150 udeležencev iz Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije se je podalo na pot s 35 plovili, predvsem gumenjaki, kajaki in kanuji, a tudi s starimi čolni, imenovanimi tudi murske ladje. Žal se je prvič v 13 letih pripetila nesreča. 
Po uradnih policijskih poročilih se je okrog 16.50 na reki Muri v Melincih zgodila nesreča s čolnom. Med spustom je gumijasti čoln zadel v brod, zaradi česar so vsi iz čolna padli v vodo. Iz reke so jih rešili prisotni na obrežju, tri so odpeljali v murskosoboško bolnišnico, kjer sta dva ostala na zdravljenju. Okoliščine nesreče policisti še preiskujejo.

Plovila so imela v Melincih postanek za kosilo. A pred tem jih je presenetil naliv in vsi so začeli panično pristajati. Z madžarskega gumenjaka je padel krmar, tako da je plovilo nadaljevalo nenadzorovano in treščilo v brod, privezan k obali. Ob trčenju je šest oseb z madžarskega čolna, dva moška in štiri ženske, popadalo v vodo. Večini, med njimi je bila tudi županja madžarske občine Muraszemenye ob tromeji, je uspelo izplavati, eno žensko pa je odneslo in so utapljajočo se na breg potegnili reševalci ter jo uspešno oživljali. Po naših podatkih je ponesrečenka še v rakičanski bolnišnici, moškega, ki je bil po dogodku v šoku, pa naj bi že izpustili. Kot nam je povedal predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije in vodja koordinacijskega odbora spusta Karel Lipič, sta nesrečo povzročila vremenska ujma in splet drugih nepredvidljivih okoliščin. »Na srečo se je vse končalo dokaj srečno, tako da smo lahko nadaljevali. Tako kot vedno smo za vse poskrbeli. Predvsem so vsi udeleženci morali imeti oblečen rešilni jopič, kar je tudi preprečilo tragedijo pri Melincih. Zraven sta bili dve poklicni reševalni ekipi; trije reševalci so bili spredaj in trije zadaj. Brez njih in pred prihodom reševalcev iz Murske Sobote bi gotovo lahko bilo hudo,« nam je povedal Lipič in dodal, da so bili tokrat v spremstvu hrvaški reševalci, kar da je v takšnih primerih mednarodnih prireditev dogovorjeno in dovoljeno.

Madžarski udeleženci so iz solidarnosti do ponesrečenih rojakov v nedeljo zjutraj spust zapustili, drugi pa so ga nadaljevali in končali po načrtih. 

Deli s prijatelji