NA POGREBU TUDI PREDSEDNIK

FOTO: Junaka Nejca (20) ni več, Franc prehitel »nemoralno« ponudbo

Objavljeno 20. februar 2017 10.52 | Posodobljeno 20. februar 2017 11.03 | Piše: Aleš Andlovič

Pri odpravljanju posledic žledoloma je Nejc Mesarič svojo predanost plačal z življenjem. Policisti so ovadili tri, a na zatožni klopi je le 59-letni Franc Kešpert, ki krivdo zanika.

Lidiji in Matjažu Mesariču je sojenje znova odprlo stare rane. Foto: Oste Bakal

MARIBOR – Pred dnevi so minila natančno tri leta od tragične nesreče ob odpravljanju posledic žledoloma, ki je februarja 2014 prizadel Slovenijo. Na mariborskem sodišču so se staršem tagično preminulega Nejca Mesariča, Lidiji in Matjažu Mesariču, znova odprle stare rane. Še zlasti ko sta iz ust obtoženega 59-letnega Franca Kešperta slišala: »Nisem kriv.« Delovodja Elektra Maribor je vse možnosti, da bi se v zameno za priznanje krivde pogodil o višini kazni, zavrnil, še preden je okrožnemu državnemu tožilcu Simonu Grahorniku uspelo predstaviti obtožnico in predstaviti »nemoralno« ponudbo.

Sodnici Andreji Lukeš tako ni preostalo drugega, kot da je za sredino aprila razpisala začetek glavne obravnave zaradi ogrožanja varnosti pri delu. Do takrat pa bo treba počakati, kaj natančno tožilstvo očita obtoženemu Kešpertu. Tožilec Grahornik je bil včeraj skop s podatki, a smo izvedeli, da naj bi obtožba temeljila na tem, da delavci tedaj sploh ne bi smeli biti na kraju tragedije, saj sploh naj ne bi imeli dovoljenja za sanacijo.

Da je bil 20-letni Ptujčan Nejc Mesarič res vseslovenski junak, ki je požrtvovalno pomagal ljudem, ko je led polomil drevje in podiral električne daljnovode, dokazuje tudi to, da se je njegovega pogreba udeležil celo predsednik Borut Pahor. Na tisoče Slovencev je bilo takrat ujetih v svojih domovih, marsikdo je ostal brez električne energije. Četudi je bil 20-letnik komaj dva meseca zaposlen pri ptujskem gradbenem podjetniku, se je brez razmišljanja podal pomagat ljudem. Tistega usodnega dne je bil skupaj s sodelavci na terenu že od sedme ure zjutraj. Četudi bi že morali končati delo, so jih pozno popoldne poklicali še na pomoč v zaselek Rep blizu Tinja nad Slovensko Bistrico.

Na pohorske strmine se je že spustila tema, a so se z delavci mariborskega Elektra odpravili v gozd, kjer so na tleh ležali potrgani električni vodniki.

Daljnovod, od katerega je bila odvisna oskrba z elektriko Tinja in okoliških zaselkov, je bil zasut s padlimi vejami. Nejc se je s sodelavci brez obotavljanja lotil dela. Na tleh naj bi ležala dva električna vodnika, tretji je visel kakšnega pol metra nad tlemi. V njem ni bilo električnega toka, saj so se vsi prisotni dotikali kabla. Vsega nekaj sekund zatem, ko ga je v roke prijel Nejc, da bi ga dvignil čez podrto vejo, pa je se zgodilo. Po navedbah prič se je pod njegovimi nogami iskrilo, zublji so švigali tudi dvajset in več metrov naokrog.

Odstopili od pregona

Nesrečo je obtoženi Franc Kešpert, ki je deloval kot delovodja na terenu, takoj po tragediji pokomentiral z besedami: »Bil sem v grapi, tam sem delal, ko sem zaslišal krike. Stekel sem gor in pod fantovimi nogami videl ogenj. V nekem trenutku je namreč prišla elektrika, in to je bilo za fanta usodno.« Zaradi zastoja srca je Nejc umrl takoj po silovitem udaru elektrike. »Razmere so bile zares nemogoče. Mobilni telefoni tam niso delali, tudi s CB-postajo niso bili opremljeni. Tempo je bil zares ubijalski, saj ves dan niti za malico niso imeli časa. Hočem odgovore na vprašanja, kdo je po vodniku spustil električni tok in zakaj,« nam je razmere, v katerih so delali, pojasnil podjetnik Jože Ferčec, pri katerem je bil zaposlen Nejc Mesarič. In odgovore so dobili. Že dobre tri mesece po nesreči so mariborski kriminalisti končali preiskavo in proti dvema fizičnima osebama in pravni osebi podali kazenske ovadbe. Izvedeli smo, da je bil ob Francu Kešpertu ovaden še vodja vzdrževanja pri Elektro Maribor na slovenskobistriškem območju Marjan Orešič in kot pravna oseba Elektro Maribor. Toda na presenečenje vseh je na zatožno klop sedel le Kešpert, medtem ko je tožilstvo od pregona Orešiča in Elektra Maribor odstopilo.

Pet svetovnih prvenstev

Nejc Mesarič je veljal za enega najbolj nadarjenih športnih ribičev v Sloveniji. »Petkrat je sodeloval na svetovnih prvenstvih. Ribištvo je bilo njegovo življenje. Sicer je bil po izobrazbi okoljevarstveni tehnik, a se ni odločil za študij, ampak za službo, četudi za pomožnega delavca,« nam je o pokojnem sinu razlagal oče Matjaž. Nejc in dve leti mlajši brat Aleks Mesarič sta spadala v vrh slovenskega športnega ribolova. Ekipo Ribiške družine Ptuj sta popeljala v A-ligo, najelitnejše slovensko tekmovanje v športnem ribolovu. »Aleks je bil zmagovalec lige, Nejc je zasedel deseto mesto,« se spominja predsednik Ribiške družine Ptuj Zvonko Petek.

Prav to je včeraj močno zmotilo tudi Matjaža Mesariča, očeta pokojnega Nejca. Iz njegovih ust je bilo slišati nekaj pikrih na račun tožilstva, saj je Mesarič prepričan, da je Marjanu Orešiču pripisati večji del krivde za smrt njegovega sina kot pa Kešpertu. Ne nazadnje je bil Kešpert sam na terenu in je pomagal pri odpravljanju posledic žleda, za nameček pa je po nesreči poskušal oživljati Nejca Mesariča. 
Neuradno smo izvedeli, da iz zbranih dokazov izhaja, da naj bi bil prav Orešič tisti, ki naj bi elektriko prehitro spustil v obtok. Matjaž Mesarič je na koncu vendarle dejal, da obtoženemu Francu Kešpertu očita le to, da ni poskrbel za fantovo varnost, kot bi moral. »Umrl pa je zgolj zato, ker je z mobilnim telefonom delavcem osvetljeval pot na delovišču,« je sklenil Matjaž Mesarič. 
 

Deli s prijatelji