ŽALOSTNA USODA NEDONOŠENKE

FOTO: 16-mesečna Žana umrla, avstrijski zdravnik krivi slovenske

Objavljeno 06. april 2017 14.38 | Posodobljeno 06. april 2017 14.52 | Piše: Aleš Andlovič

Dunajski pediater kardiolog na sodišču o zdravljenju male Žane Namestnik.

Že upokojena Olga Krajnc se na sodišču zagovarja zaradi malomarnega zdravljenja. Foto: Aleš Andlovič

MARIBOR – Ko sta Suzana Golob in Peter Namestnik pred osmimi leti svojo 16-mesečno hčerko Žano pripeljala v mariborsko bolnišnico, ker je bruhala in imela drisko, si niti predstavljati nista mogla, da se bo zgodba končala tragično. Deklico je v oskrbo s sumom, da gre za okužbo z rotavirusom, prevzela pediatrinja Olga Krajnc; zdaj že upokojena 69-letna zdravnica se na mariborskem okrajnem sodišču zagovarja zaradi malomarnega zdravljenja. Mala Žana je namreč še isto noč, ko so jo sprejeli, prenehala dihati, dva dneva pozneje je umrla.

Dolgih osem let sodni mlini iščejo krivca za smrt Žane Namestnik. Sprva je kazalo, da bodo na zatožno klop poleg zdravnice sedle tudi medicinske sestre, a je moralo tožilstvo odstopiti od njihovega pregona, potem ko jim po mnenju nekaterih ni bilo moč naprtiti odgovornosti, četudi je izredni strokovni nadzor v mariborskem kliničnem centru ugotovil velike pomanjkljivosti pri organizaciji dela na pediatrični kliniki. Da bi se tudi medicinske sestre morale zagovarjati na sodišču zaradi smrti male Žane, je minuli teden na obravnavi posredno poudarjal tudi priznani avstrijski pediater kardiolog Peter Voitl.

Suzana Golob, mama pokojne Žane, je na sodišču poudarjala, da je tiste noči okrog 3. ure potipala svojo hčerko, ta je bila precej hladna. Ker je nekaj minut pozneje slišala, da težko diha in hrope, je na pomoč poklicala medicinsko sestro. Ta je Žano sprva opazovala, nato jo je dvignila v naročje in jo ihtavo odnesla iz sobe. Ker je bilo v sobi temno, so sestre šele na osvetljenem hodniku videle, da je deklica že modra okrog ust.

Izgubljene minute

Strokovnjak z Dunaja, ki je izvedeniško mnenje izdelal za pravdni postopek, v katerem so starši od mariborskega UKC iztožili dobrih 53.000 evrov odškodnine, je zaradi ravnanja medicinskih sester ogorčen. Prepričan je, da je osebje s prenašanjem Žane na intenzivni oddelek izgubilo dragocenih 15 minut. »Oživljanje bi se moralo začeti že v sobi,« je na mariborskem sodišču poudarjal Voitl.

A to je bil le del očitkov slovenskim zdravnikom. Tako Olga Krajnc kot tudi slovenski izvedenci medicinske fakultete v Ljubljani poskušajo krivdo zvaliti na medicinske sestre, češ da bi morale dežurno zdravnico obvestiti o spremembi dekličinega stanja, česar pa niso storile. Slovenski strokovnjaki so sodnico Sonjo Krajnc prepričevali tudi, da je bila terapija, ki jo je zdravnica predpisala, ustrezna in da torej vzrok smrti ni bila dehidracija. Na te navedbe je avstrijski pediater le odkimaval z glavo. Dunajčan je prepričan, da bi imelo zdravljenje Žane Namestnik z veliko verjetnostjo drugačen razplet, če bi ji takoj po sprejemu v mariborsko bolnišnico začeli pravilno dovajati tekočino, saj bi preprečili hudo dehidracijo, ki je bila po njegovem mnenju eden od ključnih dejavnikov za smrtonosni možganski edem. Teorijo, da bi rotavirus pri njej direktno vplival na možgane, je zavrgel: »Malo verjetno, kajti to se dogaja le v otrokovi starosti do treh mesecev.«

Peter Voitl je prepričan, da bi bilo treba glede na to, da je bila Žana neodzivna, zaspana in bleda, ko jo je mati pripeljala v bolnišnico, njeno stanje še posebno skrbno spremljati. To teorijo je podkrepil z dejstvom, da je bila deklica spočeta z umetno oploditvijo, nedonošenka, dvojčica in je imela težave s pridobivanjem teže (pri 16 mesecih je tehtala vsega 7400 gramov).

Predlog odvetnika Francija Matoza, ki v tem postopku zastopa interese staršev pokojne Žane, da bi sodnica izločila slovensko izvedensko mnenje, pa se je izjalovil. Odvetnikovi argumenti, češ da so člani komisije, ki je pripravila izvedensko mnenje, podobno kot obtožena Olga Krajnc člani slovenskega zdravniškega združenja in tamkajšnje pediatrične sekcije, niso bili dovolj za izločitev. Tako je sodnica Sonja Krajnc določila, da se bodo slovenski strokovnjaki in avstrijski kardiolog prihodnji mesec soočili na sodišču. Ker ni pričakovati, da bi kdor koli odstopil od svojih načel, se bo moralo sodišče najbrž odločiti, komu bo bolj verjelo: Slovencem ali Avstrijcem. 

Deli s prijatelji