GOSPODARSKI KRIMINAL

Finančna preiskava: nepravilnosti pri prodaji materiala slovenskim bolnišnicam

Objavljeno 18. maj 2015 22.01 | Posodobljeno 18. maj 2015 22.06 | Piše: S. U.

Finančna uprava RS je v okviru finančne preiskave za 27 fizičnih oseb pridobila podatke o nenapovedanih dohodkih v višini 1,158.235 evrov.

LJUBLJANA – Finančna uprava RS je v preiskavi dveh slovenskih družb, ki se ukvarjata s prodajo medicinskega materiala, ter društva in dveh avstrijskih družb ugotovila nepravilnosti pri obdavčitvi fizičnih in pravnih oseb. Na podlagi preiskave so jim naložili plačilo dodatnih davkov v višini skoraj 700.000 evrov, obvestili pa so tudi pristojne institucije.

Kot so sporočili iz Finančne uprave RS (Furs), sta se družbi ukvarjali s prodajo medicinskega materiala, farmacevtskih izdelkov in medicinskih potrebščin slovenskim bolnišnicam. Povezani družbi v Avstriji po ugotovitvah avstrijskih davčnih oblasti nista opravljali dejavnosti v Avstriji. Upravljavsko in kapitalsko povezani slovenski družbi sta prek povezanih družb v Avstriji lastnikom, svojim zaposlenim in drugim fizičnim osebam v obdobju od leta 2009 do 2013 izplačali dohodke.

Fizične osebe finančni upravi teh dohodkov niso napovedale, prav tako niso sporočile, da imajo odprte račune v tujini. Finančna uprava RS je v okviru finančne preiskave za 27 fizičnih oseb pridobila podatke o nenapovedanih dohodkih v višini 1,158.235 evrov.

Furs istočasno opravil postopek inšpekcijskega nadzora

Istočasno je Furs pri obeh slovenskih družbah opravil postopek inšpekcijskega nadzora, v katerem je ugotovil nepravilnosti predvsem pri uveljavljanju odbitka DDV na podlagi navideznih storitev in navidezne dobave blaga ter s področja davka od dohodkov pravnih oseb v skupni višini 604.116 evrov.

V finančni preiskavi so ugotovili še, da je društvo, ki ne opravlja bolnišnične in zunajbolnišnične zdravstvene oskrbe in z njo neposredno povezane dejavnosti, v obračunih DDV od januarja 2010 do septembra 2014 uveljavljalo odbitek DDV od nabave blaga in storitev, predvsem od investicij v kliniko in pripadajočo opremo, čeprav te ni zaračunalo javnemu zavodu, ki so mu bile nabave namenjene. Pri zavezancu je na tej osnovi nastala obveznost iz naslova DDV v višini 81.214 evrov.

Tovrstna dejanja pomenijo kazniva ravnanja, zato je Furs o svojih ugotovitvah obvestil pristojne institucije.

Deli s prijatelji