SOJENJE

Evri Gorenjske banke za polete do Konga

Objavljeno 13. februar 2012 23.00 | Posodobljeno 13. februar 2012 22.08 | Piše: Boštjan Fon

Sojenje francoskemu goljufu, ki je hotel unovčiti ček za pol milijarde €.

Francoz je od novembra lani v priporniški oskrbi (foto: Boštjan Fon).

KRANJ – Upokojenec iz Francije, ki prejema 1500 evrov pokojnine, oče treh otrok, lastnik hiše, počitniške vile in enega avtomobila, je hotel ček, ki ga je imel s seboj, pretvoriti v denar na Gorenjski banki v Kranju. Vendar je bil znesek na čeku na moč nenavaden. Šlo je namreč za debele pol milijarde evrov! 500 milijonov evrov ali, zapisano s številko – 500,000.000 evrov.

Daniela Jeana Clauda Pedeboscqa so naši kriminalisti sredi novembra lani povabili v oskrbo zavodov za prestajanje kazenskih sankcij. Zaradi lisic, ki so škrtnile okoli njegovih zapestij, vabila seveda ni mogel zavrniti. Gospod, ki ga je mogoče po dostopni dokumentaciji najti na poteh v Afriki in Evropi ter vse do Koreje, je septembra lani odprl pri nas račun, prek katerega bi poslej posloval. »Na banki sem jim povedal, da odpiram račun zaradi investicij,« je povedal Francoz, ki za razmere v domovini prejema precej mizerno pokojnino. No, pozneje je povedal, da je ta račun odprlo neko delniško podjetje, tretjič je dejal, da je ta v rokah nekoga drugega, on pa naj bi ga le uporabil za transakcije.

Posli z Adrio Airways

11. oktobra 2011 je v družbi nekaj drugih ljudi poskušal unovčiti omenjeni ček za 500 milijonov evrov in izvesti prenos 20 milijonov evrov na drug račun, odprt pri drugi slovenski banki, Abanki. Na Gorenjski banki so ga opozorili, da morajo pred nakazilom preveriti znesek na čeku pri angleški banki izdajateljici, nato pa so osumljenec in preostali odšli iz banke s prošnjo, naj jih obvestijo, ko bo nakazilo izvedeno. Naša banka ni dobila potrdila, da so omenjena sredstva res na računu banke izdajateljice, hkrati pa je prejela obvestilo, da Barclays banka sploh ni izdala čeka. Policijska uprava Kranj je zato za osumljencem izdala mednarodno tiralico zaradi suma storitve kaznivega dejanja ponarejanja in uporabe ponarejenih vrednotnic ali vrednostnih papirjev. Moškega so prijeli sredi novembra v hotelu v Ljubljani.

»Izrecno poudarjam, da jaz nisem izdal čeka. Preveril sem postopke preveritve čekov, v Sloveniji je enak kot po vsem svetu. Prišel sem na banko in jih prosil, naj preverijo pristnost čeka. Šele ko je ta preverjen, se lahko izvede transakcija. Ček je bil na moje ime in bi ga lahko predložil kateri koli banki v Parizu, Londonu ali Ženevi.« No, zakaj je Francoz prišel v Slovenijo in ga hotel unovčiti pri nas, ostaja skrivnost, saj razloga, zakaj ravno Gorenjska banka, ne pa katera koli v Avstriji, njegovi matični domovini, Finski ali Angliji, ni razkril. »Z mano na banki je bilo še nekaj ljudi. Prišel sem na letališče Brnik, tam so me počakali gospod Bahktyiar, italijanski bančni gospod Buffo, finančni analitik Ciuca in še nekateri drugi. Vsi so videli ček, ki sem ga prejel od Barclays banke, in nobeden od njih ni izrazil dvoma o pristnosti.« Povedal je še, da se ček nanaša na letalsko podjetje Salena, ki naj bi začelo poslovati z našo Adrio Airways. »Ne moreš biti kaznovan ali obtožen, če si upravičenec do zneska, ki je na čeku.« Upokojenec je še dodal, da ni storil nič nezakonitega in ne razume, zakaj je v priporu: »V treh mesecih, kolikor sem v priporu v Sloveniji, nihče ni izgubil denarja, ne Slovenija, ne banka, ne kdo drug. Ne razumem, zakaj sem sploh tukaj. Od unovčitve čeka ne bi imel nobenega posebnega profita, razen nekaj procentov za posredništvo.« Pedeboscq naj bi imel bančne račune na Tahitiju, v Alžiriji in na Mavriciju, a je kategorično zavrnil navedbe iz obtožnice in pojasnil: »Nikoli nisem bil obsojen za noben delikt.« Po naših informacijah je bil Pedeboscq že vpleten v nelegalne finančne akrobacije v domovini in je znan francoski policiji, sploh zaradi transakcij prek podjetja Ice3al, katerega lastniki so nekdanji ali zdajšnji uslužbenci nekaterih tajnih služb, od nekdanje romunske Securitate do izraelskega Mosada.

Nazaj na Povšetovo

»Kdo in kje vam je predložil ček, ki ste ga predložili Gorenjski banki?« ga je vprašalo sodišče, Pedeboscq pa je odgovoril: »Ček mi je izročila Barclays banka v zaprti kuverti prek gospoda Gorgidesa, ki je njihova stranka, v Milanu 7. ali 8. oktobra.« Spet se vprašamo: zakaj Francoz s kompanijo, ki ga je spremljala na naši banki, čeka ni takoj unovčil v kateri dobrostoječi italijanski banki, zakaj je šel z njim pod Alpe? Zaradi investicij neke letalske družbe pri nas, ki bi ustvarila nova delovna mesta na področju nepremičnin in letalstva? Sodišče je hotelo bolj natančne informacije o teh investicijah. Francoz je ustrelil: »Gre za vzpostavitev letalske linije iz Luksemburga v Kinšaso v Kongu. Gre za velikanske investicije, nabavo letal, nabavo tehnologije za izdajo letalskih vozovnic in podobno.« Pa se vprašamo, kaj ima pri tej letalski liniji Slovenija oziroma Gorenjska banka.

Ker se je izkazalo, da sojenja ne bo konec, je obramba predlagala vsaj odpravo pripora za Pedeboscqa. »Ni nastala nobena škoda in ni mogla nastati nobena škoda,« je povedal odvetnik Peter Žnidaršič: »Niti teoretično z njegovim ravnanjem ne more nastati škoda. Predlagam, da se obdolženemu pripor odpravi, in obljublja, da se bo javil na vsak poziv sodišča in se postopku ne bo izmikal.« Tožilstvo je, ker je zagrožena kazen za takšno dejanje od enega do osmih let zapora, temu nasprotovalo, sodišče pa mu je sledilo, tako da gre Francoz spet na Povšetovo, v naslednjih obravnavah pa bodo zaslišali nekaj prič o nenavadni poti pol milijarde evrov, ki se je zataknila na Gorenjski banki.

Deli s prijatelji