PREVIDNO

Enajst vlomilcev ima na vesti vsaj 70 vlomov

Objavljeno 25. maj 2015 23.09 | Posodobljeno 25. maj 2015 23.09 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Policisti so preiskali serijo 28 vlomov v zidanice na Trški gori in v okolici.

France Božičnik pravi, da so se pred odprtjem meje ropi zlatarn in bank ustavili na območjih Samoborja, Zaprešiča, Zagreba in Splita. (Foto: Tanja Jakše Gazvoda)

NOVO MESTO – Prijetja enajstih vlomilcev, ki imajo na vesti vsaj 70 vlomov na Dolenjskem in v Beli krajini, kažejo, da bi lahko bil ta del Slovenije z vstopom Hrvaške na schengensko območje še bolj na udaru kriminalcev iz sosednjih republik. »Na takšno varnostno problematiko se bo policija prilagodila, vsekakor bo povečala nadzor tako na mejnem območju kot tudi v notranjosti države. Praksa namreč kaže, da je največ teh dejanj storjenih ravno v bližini avtocest, da lahko storilci čim prej zapustijo ozemlje Slovenije,« je včeraj na novinarski konferenci dejal France Božičnik, prvi mož dolenjskih kriminalistov.

Dejstvo je, da so se nekatera kazniva dejanja, zlasti ropi zlatarn in bank, ustavili na območjih Samoborja, Zaprešiča, Zagreba in Splita, meja pa je bila ovira, da storilci niso prišli na naše območje. A zadnje čase je aktivnih več mobilnih kriminalnih združb, ki pridejo sem, izvršijo kazniva dejanja in se hitro umaknejo iz države.

Resda so na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju letos obravnavali za četrtino manj premoženjske kriminalitete, manj je vlomov v hiše in avtomobile, več pa v vikende, a kljub temu takšno dejanje pri žrtvah vloma povzroči izjemno neprijetna čustva, tudi občutek varnosti je omajan. Razveseljivo je dejstvo, da je raziskanih kar 40 odstotkov vseh vlomov, kar je občutno nad slovenskim povprečjem, samo letos so jih policisti in kriminalisti Policijske uprave Novo mesto raziskali kar 70. Tako so na začetku leta prijeli 29-letnega Srba, ki ima na vesti vsaj 10 vlomov v hiše na območju Novega mesta, Trebnjega, Črnomlja, Metlike in Dolenjskih Toplic, v objekte pa je s silo vstopal skozi balkonska vrata ali okna. Povzročil je za skoraj 20.000 evrov škode. Trenutno je zaprt v Avstriji, prav tako zaradi vlomov.

Konec aprila so policisti stopili na prste 34-letnemu Srbu, ki mu lahko pripišejo vsaj 14 vlomov v hiše, stanovanja v blokih in poslovne prostore. Povzročil je za najmanj 15.000 evrov škode, aretiran pa je bil v Avstriji, ko je vlomil v frizerski salon. Dvaintridesetletnik iz Kočevja, ki je zdaj v hišnem priporu, je vlamljal v rezervoarje avtomobilov in kradel gorivo. Dva Hrvata, moški in ženska, sta vlomila v vsaj šest hiš na območju Novega mesta in Trebnjega, v tuja domovanja pa sta vstopala sredi belega dne. Imela sta zanimivo taktiko: sprehajala sta se po ulicah, pozvonila sta, in če je kdo odprl vrata, sta vprašala za pot, sicer pa sta vedela, da ni nikogar doma. Tadva sta bila na sodišču že obsojena, a le na pogojno kazen. Konec aprila so policisti na meji prijeli dva državljana Bosne in Hercegovine, ki sta vlomila v poslovni objekt v Novem mestu in odnesla 38 mobilnih telefonov ter dva avtoradia.

Na Trški gori
na delu Dolenjci

Preiskana je tudi serija vlomov v zidanice na območju vinorodnih goric Trške gore in Kamenske gore z začetka aprila. Kar v 28 zidanic je bilo vlomljeno, predrzni tatiči pa so odnašali tehniko, bakrene kotle za žganjekuho, podaljške, jedilni pribor, izginili so hidravlična preša, več kosilnic, hrana, alkohol, posode za gorivo … V enem od vinskih hramov so celo odprli vse pipe sodov, da je kar 2500 litrov vina steklo po vinogradu. Ob ogledu so kriminalisti zavarovali večje število sledi, sledile so hišne preiskave, pri katerih so nekaj nakradenega našli, veliko ukradenih stvari pa so vlomilci preprosto odvrgli in so jih policisti našli pri pregledu okolice. Dejanja so osumljeni štirje Romi iz našega največjega romskega naselja Brezje, stari pa so od 17 do 35 let, med njimi je ena ženska. Vsi so na prostosti, ker ni bilo razlogov za priprtje, saj še nimajo kriminalne preteklosti, so pa očitno imeli mentorja, ki jih je uvajal v kriminalno dejavnost.

Božičnik ocenjuje, da so uspehi na področju preiskovanja premoženjske kriminalitete predvsem odsev dobrega sodelovanja z občani, ki policiste obveščajo o sumljivih osebah, in pristopa policistov ter kriminalistov k preiskavi kaznivih dejanj – tukaj gre predvsem za kakovost zbiranja obvestil in ogledov krajev kaznivih dejanj, izvajanje hišnih preiskav, odrejanje pridržanj ter privedbe osumljencev.

Deli s prijatelji