NA ZATOŽNO KLOP

Elanov finančnik pospravil tuj denar v svoj žep

Objavljeno 02. januar 2014 21.55 | Posodobljeno 02. januar 2014 21.57 | Piše: Mitja Felc

Nekdanji Elanov finančnik Pavel Koder spet pred sodnike.

Pavel Koder. Foto: Marjana Hanc

LJUBLJANA – Če bo šlo vse po načrtih okrožne sodnice Andreje Sedej Grčar, bo čez nekaj dni na zatožno klop znova sedel zdaj 79-letni Tržičan Pavel Koder. Tožilstvo je namreč prepričano, da je zlorabil položaj ali pravice pri opravljanju gospodarske dejavnosti. Koder je zaradi tega obsodilno sodbo že slišal, a se višji sodniki z njo niso strinjali, zato so kazenski spis vrnili isti sodnici v ponovno odločanje.

Pavel Koder, ki je bil med drugim tudi razvpiti Elanov finančnik in se ga je večkrat omenjalo pri nenavadnih črnih računih nekdaj paradnega konja te gorenjske družbe, je bil na prvem sojenju spoznan za krivega, da si je kot direktor družb Maygut in Mikona nezakonito prilastil veliko premoženjsko korist. Če na kratko povzamemo očitke iz obtožnice oziroma obsodilne sodbe, si je od 17. aprila do 1. oktobra 1999 kot direktor družbe Maygut, d. o. o., pridobil 273.326 evrov protipravne premoženjske koristi. Med 25. januarjem in 13. aprilom 2001 pa si je kot direktor družbe Mikona, d. o. o., nezakonito prilastil 93.684 evrov.

Vnovično sojenje se je začelo že pred časom, vendar Koder sodne pošte ni dvignil in so ga v hramu pravice zaman čakali. Na predobravnavni narok so prišli le njegov zagovornik Klemen Geršak, okrožni državni tožilec in pooblaščenec oškodovanih družb, odvetnik Mitja Jelenič Novak. Geršak je pojasnil, da z obtoženim niti ni bil v stiku. Sodnici ni preostalo drugega, kakor da Kodru tokrat po sodnem vročevalcu izroči vabilo na sodišče in predobravnavni narok preloži na začetek januarja.

Sodišče je že pred časom ocenilo, da držijo navedbe tožilstva, da je obtoženi računovodkinji naročil, naj izpolni naloge za nakazila z žiroračuna družbe na njegov osebni račun, nekaj denarja (dolarjev, nekdanjih šilingov in nekdanjih tolarjev) pa je dvignil v gotovini. Kot direktor družbe Mikona, d. o. o., registrirane za trgovino s farmacevtskimi izdelki, je z računa podjetja med avgustom 1999 in aprilom 2001 naročil dvig gotovine kot akontacijo potnih stroškov oziroma je dvignil skupaj slabih 200.000 evrov. Družbo Vito, d. o. o., katere prokurist je bil, je med novembrom 2000 in aprilom 2001 oškodoval za 46.753 evrov, ki jih je dvignil z računa v avstrijski banki.

Obtoženi ima grehe iz preteklosti

Zaradi zlorabe položaja ali pravic so ga obsodili na štiri leta zapora, a ima obtoženi Koder še grehe iz preteklosti, zato so mu po preklicani pogojni obsodbi izrekli skupaj pet let zapora. Senat je bil prepričan, da je Koder ves čas nameraval pridobiti protipravno premoženjsko korist. Ker je bil že trikrat pogojno obsojen zaradi ponareditve ali uničenja poslovnih listin oziroma ponarejanja listin, pa kazni očitno niso imele posebnega učinka. Sodišče je oškodovanim podjetjem priznalo tudi premoženjskopravni zahtevek. Obramba se je na obsodilno sodbo pritožila, višji sodniki pa so sodbo razveljavili in sklenili, naj o krivdi še enkrat odloči ista sodnica.

Izvedenec ekonomske stroke je na prvem sojenju pojasnil, da Koder denarja, ki ga je dvignil z dveh avstrijskih računov družb, ni polagal ne pri blagajnah oškodovanih podjetij ne pri blagajni takratne Agencije za plačilni promet, kjer so oškodovana podjetja imela odprte žiroračune. Da je prikazoval uspešnost njihovega poslovanja, pa je izdajal račune družbam, ki niso obstajale. Koder mu je menda poslovanje podjetij vseskozi prikazoval kot uspešno in govoril, da je potreben čas, da bodo vidni rezultati. Ena od zaslišanih prič je o tem prvič podvomila šele januarja 2000, ko je Koder začel zatrjevati, da je denar vložil v zakladne menice Banke Slovenije, in mu v dokaz predložil listine (kot se je pokazalo, ponarejeno zakladno menico). Zaradi številnih nepravilnosti je lastnik Kodra razrešil kot prokurista in direktorja v vseh treh družbah in mu odvzel pooblastila. Koder je očitke zanikal in zatrdil, da ničesar ni vzel brez vednosti in dovoljenja lastnika družb. Svoj prav bo moral zdaj znova dokazati na sodišču, če bo tja le prišel ... 

Deli s prijatelji