POSLOVNEŽ

Eksmaneken mora vrniti utajeni davek

Objavljeno 13. marec 2012 09.49 | Posodobljeno 13. marec 2012 09.49 | Piše: Boštjan Celec

Jurij Schollmayer je pogojno obsojen na leto dni zapora zaradi utaje davkov.

»Poznamo izgovore na račun računovodij, a odgovorni so direktorji,« je sodnik zabrusil Schollmayerju. Foto: Jure Eržen

LJUBLJANA – Če bi bil na vrhu danes, bi se ga zagotovo oprijel vzdevek tajkun. Toda v časih njegovega največjega poslovnega vzpona te oznake (ki je zaradi nekaterih primerkov dobila zelo negativni prizvok) še nismo uporabljali. Bolj nam je bila domača beseda japi, kar je Jurij Schollmayer nedvomno bil. Po manekenski karieri se je bliskovito povzpel med medijsko najrazvpitejše poslovneže, zaslovel je tudi z ustanovitvijo trgovske verige Big Bang.

Včeraj smo ga lahko srečali na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer ga je kazenski sodnik Srečko Škerbec pogojno poslal za zapahe, saj mu je izrekel kazen leto dni zapora s preizkusno dobo treh let.

Očitke na svoj račun zanikal

Sodili so mu zaradi obtožb, da je storil kaznivo dejanje davčne utaje. Po navedbah tožilstva je bilo to storjeno v njegovem podjetju BeBe, ki je medtem že šlo v franže. Schollmayer je pri obračunu davka na dodano vrednost upošteval račun za storitev, ki sploh ni bila opravljena, ter tako neupravičeno uveljavljal odbitek vstopnega DDV v višini 57.724 evrov, poleg tega naj bi se družba BeBe izognila plačilu davka od dohodka pravnih oseb v višini več kot 210.000 evrov.

Kajpak je Schollmayer že v zagovoru očitke na svoj račun zanikal, vztrajal je, da ima čisto vest in da je za vodenje knjig skrbela računovodkinja. Na njegovo roko je šlo tudi pričanje sodne izvedenke finančne stroke Jelene Marinko, saj je ocenila, da v omenjenem primeru sploh ni šlo za utajo davčnih obveznosti, temveč za nestrokovno vodenje poslovnih knjig.

Dacarjem mora vrniti 135.000 evrov

Toda tričlanski kazenski senat ni verjel ne njemu ne sodni izvedenki, pač pa tožilstvu, zato ga je spoznal za krivega. »Naši obtoženci se radi izgovarjajo na računovodje, in to ste storili tudi vi. 'Nismo znali, nismo vedeli, zaupali smo jim, mislili smo, da delajo pošteno.' Ni res, računovodje nikoli ne delajo sami od sebe, ampak vselej po navodilih direktorja. To pa ste v podjetju BeBe bili vi. Pri našem odločanju tudi mnenju izvedenke, da je šlo za napako, nismo sledili. Pa tudi sicer je ugotavljanje dejanskega stanja stvar sodišča, ne pa izvedencev,« s Schollmayerjem ni bil nič kaj nežen sodnik Škerbec, ko mu je poleg pogojnega zapora ukazal še, da mora na račun dacarjev v letu dni nakazati 135.119,83 evra utajenega davka, v treh mesecih od pravnomočne sodbe pa plačati še 10 tisočakov kazni.

Cifra o utajenem davku je nižja od tiste, o kateri je govorilo pravobranilstvo, zato ker je senat pri izreku izpustil del očitkov, ki se nanašajo na poslovanje odvisne družbe Olimpia, d. o. o., saj je ugotovil, da država pri tem ni bila oškodovana. Gre kajpak za žogobrcarski klub, ki se počasi vrača na pota stare slave, potem ko je, nedolgo zatem, ko se je poskušal prav Schollmayer igrati mecena članskega moštva, zabredel v še globlje in nerešljive dolgove ter pristal v vaški ligi.

Včerajšnja sodba sicer še ni pravnomočna, zagotovo pa se bodo nanjo pritožili vsi: obramba iz odvetniške pisarne Matoz, tožilstvo in pravobranilstvo.

Deli s prijatelji