BREZ VESTI

Duševno motene okradli za tone mesa in sadja

Objavljeno 13. julij 2017 22.05 | Posodobljeno 13. julij 2017 22.19 | Piše: Aleš Andlovič

Zavod za usposabljanje, delo in varstvo v Dornavi oškodovan za 46.000 evrov. Računovodkinja Darinka Kelenc in vodja kuhinje Marija Florjanič krivdo zanikata.

Lažni zrezek v nastajanju.

PTUJ – Takoj po izbruhu afere Sadje v zavodu za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja v Dornavi sta tamkajšnjo službo morali zapustiti glavna računovodkinja Darinka Kelenc in vodja kuhinje Marija Florjanič. Nekdanji delavki v zavodu sta včeraj znova sedli na zatožno klop ptujskega sodišča, obtožnica pa ju bremeni zlorabe položaja, saj naj bi zavod s čezmernim naročevanjem sadja oškodovali za 46.490 evrov. Za tovrstna kazniva dejanja pa je zagrožena kazen od treh mesecev pa do petih let zapora. Obe sta na predobravnavnih narokih ponujeno kazen v zameno za priznanje zavrnili in se izrekli, da nista krivi.

Afero je odkrila Ida Jurgec, ki je od dolgoletnega direktorja Milenka Rosića prevzela vajeti zavoda. Nova direktorica je sprva doživela upor zaposlenih, saj so ti na medijske hiše pošiljali anonimna pisma in tožili, da zavod spominja na koncentracijsko taborišče. A se je izkazalo, da zajec tiči v drugem grmu. Tako je Idi Jurgec v oči padel račun za plačilo 12,5 tone sadja in zelenjave. Takšno količino naj bi varovanci doma pojedli v enem samem mesecu. Kljub temu da v zavodu skrbijo za 350 otrok, mladostnikov in odraslih z zmerno, težjo ali celo težko motnjo v duševnem razvoju, pa teh enormnih količin vendarle niso mogli pojesti, saj bi vsak od varovancev moral zaužiti v nekem obdobju celo 1,7 kilograma sadja na dan. In to vse poleg normalnih preostalih obrokov. Zato je direktorica začela zadevo raziskovati in v preiskavo vključila tudi policiste.

Ni normativov
Obtoženi se včeraj nista zagovarjali, a sta si pustili odprta vrata. »Zagovarjala se bom, ampak pozneje, med dokaznim postopkom,« je sodnici Katji Kolarič razlagala Darinka Kelenc. Zatem pa je dolgo, več kot dve uri govorila izvedenka živilske stroke Tatjana Kruder. Na široko je razlagala, da normativov o porabi hrane v Sloveniji nimamo ne uzakonjenih ne sprejetih, a kot primer navedla, da so normativi zapisani v srednješolskem učbeniku. »In tega mora poznati vsak, ki se v srednji šoli izšola za kuharja,« je bila prepričljiva Kruderjeva in nadaljevala plastično: »Če dobimo na obisk 10 ljudi, moramo vedeti, ali potrebujemo 100 kilogramov mesa ali samo dva kilograma.« Sicer je izvedenka Tatjana Kruder pregledala vse sklope živil, ki so jih naročali v zavodu v Dornavi, a je anomalije pri količinah našla le pri mesu in mesnih izdelkih ter sadju. Tako je bilo v spornem letu 2010 naročenih sedem ton več mesa in mesnih izdelkov kot v običajnih letih. Še veliko hujša pa je številka pri sadju, saj je bilo naročenih kar 90 ton sadja več kot leto pozneje. Izvedenka je sklenila: »Naročeno je bilo toliko sadja in zelenjave, da ga v zavodu niso bili sposobni niti skladiščiti, kaj šele pojesti.«

Deli s prijatelji