NAD PREMOŽENJE CERKVENEGA DOSTOJANSTVENIKA

Duhovniku bi vzeli tudi chevroleta in hišo

Objavljeno 14. avgust 2017 21.56 | Posodobljeno 18. avgust 2017 22.16 | Piše: Boštjan Celec

Tožilstvo nad premoženje srbskega cerkvenega dostojanstvenika.

Paroha je kazensko ovadil njegov stanovski kolega Željko Lubarda. Foto: Blaž Samec

LJUBLJANA –Potem ko je bil paroh Srbske pravoslavne cerkve v Ljubljani Peran Bošković spoznan za krivega razmetavanja cerkvenega denarja za svoje potrebe, se je specializirano tožilstvo nanj spravilo še z eno tožbo. Po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Zopni) mu preti, da mu bodo odvzeli za več sto tisoč evrov premoženja, ki naj bi ga pridobil na sporen način.

Obsojen na šest mesecev

V kazenskem postopku se je Bošković znašel, ko ga je v imenu ljubljanske cerkvene občine ovadil njegov stanovski kolega Željko Lubarda. Po maratonskem postopku na okrožnem sodišču so ga spoznali za krivega, da je zasebne račune plačeval z računa Cerkve v obdobju od januarja 2007 do decembra 2011; dobrih devet tisoč evrov za dopolnilno zavarovanje paroha in njegovih družinskih članov; dobrih dva tisoč evrov za račune za telefon, 9390 evrov za življenjsko zavarovanje pri Triglavu, dobrih tisoč evrov za kabelsko TV ter več kot 10.000 evrov za mobitel.
Obsojen je na pogojno kazen šestih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let, vrniti mora tudi protipravno pridobljeno premoženjsko korist, vsega skupaj 32.535 evrov.
Je pa bil Bošković oproščen v delu obtožbe, ki ga je bremenila zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti med gradnjo pastoralnega centra v Ljubljani. Okrožna kazenska sodnica Mojca Kocjančič je oprostilni del sodbe obrazložila z besedami, da Cerkev pastoralnega centra ni gradila, temveč je gradnjo naročila. So ga pa po njenem mnenju res gradili na neobičajen način, saj gradnje ni izvajala družba, temveč so gradili prostovoljci, izvajalci pa so bili tudi verniki Cerkve.

V tožbi sta se kot povezani osebi znašla tudi Boškovićev sin Goran in hči Gordana.

 


Tudi iz očitka, da naj bi si Bošković z denarjem oziroma materialom, namenjenem centru, postavljal družinsko hišo v Gameljnah, naposled ni bilo nič.

Istrsko darilo za hčer

Še pred to sodbo je tožilstvo po končani finančni preiskavi zoper njega v začetku junija letos vložilo tožbo po Zopniju. Okrožno sodišče v Ljubljani je pred dnevi v oklicu o začetku postopka odvzema premoženja nezakonitega izvora ugodilo predlogu tožeče stranke, da se mu do pravnomočnosti odločitve prepove obremeniti tudi nepremičnino v Gameljnah v vrednosti 140.778,72 evra. V zemljiški knjigi izbrskamo podatek, da je na podlagi zadnjih sklepov okrožnega in višjega sodišča zaznamba odtujitve in bremenitve podaljšana za šest mesecev in velja do 20. novembra 2017.
V tožbi sta se sicer kot povezani osebi znašla tudi Boškovićeva sin in hči. Nepojasnjen naj bi bil torej izvor več sto tisoč evrov vrednega premoženja, ki ga tožilstvo hoče odvzeti kot nezakonito pridobljeno.

32.535 evrov mora paroh plačati po kazenski sodbi.


V tožbi najdemo zemljišče v Umagu, avto chevrolet aveo 1,4, vrednostne papirje pri banki BKS, in sicer delnice družb Dunav osiguranje, Agrobanka Beograd in Politika, a. d., Beograd, denarna sredstva na transakcijskem računu (1500 evrov), drugo parohovo premoženje v vrednosti skoraj 160 tisočakov ter premoženje njegovega sina Gorana v vrednosti dobrih 138.000 evrov. Parohova hči Gordana se je v tožbi znašla kot lastnica nepremičnine v Umagu, vredne 85.000 evrov, ki jo je Bošković pred šestimi leti nanjo prenesel z darilno pogodbo. 



 


Vzeli, kar je zaslužil s hašišem

Specializirano tožilstvo je doslej vložilo 21 tožb po Zopniju. Nazadnje je ljubljansko okrožno sodišče izdalo zamudno sodbo, s katero je Jožefu Edvardu Francetiču odvzelo za 61 tisočakov imetja. Zaslužil naj bi jih z nezakonitimi posli z mamili, domnevno s hašišem in konopljo. Tožilstvo je v tožbi terjalo mercedes benz CLK 200, denar, ki ga ima na bančnem računu v KBM, ter denar, zasežen med hišno preiskavo. Poleg sodbe v zadevi Francetič pa sta prvostopenjski epilog dobila še dva postopka, sodišče je odvzelo premoženje Alešu Bračku in Marti Kaiser ter z njima povezanima podjetjema Legitimus in Novota (za 1,68 milijona evrov) ter Borisu Janežiču (za dobrega pol milijona evrov).




 

Deli s prijatelji