ZASEGLI SEDEM NEPREMIČNIN

Država se lahko obriše pod nosom za Tošićeve štiri milijone evrov in pol

Objavljeno 06. november 2017 09.00 | Posodobljeno 06. november 2017 09.00 | Piše: Gordana Stojiljković

V tožbi države proti balkanskemu bojevniku zasegli sedem nepremičnin in več kot dva milijona evrov.

Dragan Tošić je izgubil sedem nepremičnin in več kot dva milijona evrov. Foto: Igor Zaplatil

LJUBLJANA – »Kot je razvidno iz sodbe, je Draganu Tošiću uspelo 79,5-odstotno dokazati, da je njegovo premoženje zakonito,« nam informacijo, da je sodišče končno presodilo v tožbi, ki se je začela že leta 2014, pojasni Gašper Drnovšek, odvetnik iz Čeferinovih vrst, ki je na gospodarskem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča zastopal domnevnega slovenskega narkokralja Dragana Tošića. Kot je znano, je specializirano državno tožilstvo (SDT) na podlagi zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Zopni) zoper Tošića, njegovo ženo Meri in njeno podjetje Fundator ter Tošićevega znanca vložilo tožbo in Tošiću blokiralo za 1,62 milijona evrov nepremičnin in več kot milijon evrov na bančnem računu. S tožbo so zahtevali še odvzem dobrih štirih milijonov evrov v gotovini. Finančna preiskava je namreč pokazala, da naj bi si pridobil za skoraj sedem milijonov evrov spornega premoženja, ki naj bi izviralo iz pečanja z mamili.

»Sodbo je sodišče odpravilo v ponedeljek, a dokler nimamo povratnice, da so jo stranke v postopku prevzele, vam je ne moremo posredovati,« je povedala tiskovna predstavnica okrožnega sodišča Mateja Jazbec. »Odločitev sodišča smo prejeli, a ker je dolga kar 152 strani, je vsebinsko ne morem komentirati,« pojasni Tošićev pooblaščenec. Je pa naštel, kaj vse je po tej odločbi Tošić izgubil in kaj obdržal.


4,6 milijona Draganu Tošiću za zdaj ne bodo odvzeli.

Sodišče je ugodilo zahtevku SDT v določenem delu, in sicer je presodilo, da Tošić ni mogel dokazati, da je premoženje, s katerim je prišel do hiše v Luciji ter Kavarne 13 in Kavarne Rog, pridobil zakonito. Tošić tudi ni mogel dokazati, da je legalno prišel do sredstev na računu, ki mu ga je država zasegla, in sicer gre za dva zneska, eden je 951.000 evrov, drugi 357.000 evrov. Sodišče je ugodilo zahtevku SDT tudi v delu, ki zadeva družinsko hišo, in sicer je presodilo, da za 61 odstotkov družinske hiše ni dokazil, da denar izvira iz legalnih sredstev.

Je pa, pravi Drnovšek, sodišče zavrnilo zahtevek specializiranega tožilstva v delu, ki se nanaša na 39 odstotkov družinske hiše v Bizoviku, nekaj zemlje v Bizoviku, lokal na Rimski v Ljubljani in tudi zahtevek za plačilo štirih milijonov in 649.000 evrov. Ker je tožilstvo že med postopkom umaknilo zahtevek za lokal Le Petit Cafe, je sodišče v tem delu le uradno ustavilo postopek. »Ker je sodba resnično dolga, lahko za zdaj rečem le, da obstaja velika verjetnost, da se bomo pritožili,« še dodaja Drnovšek.

»SDT je vložilo zoper Dragana Tošića in z njim povezane osebe, Meri Tošić, Mišo Vlaisavljević in Fundator, civilno tožbo na podlagi zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Po zaključeni obravnavi je sodišče 29. septembra 2017 izdalo sodbo, s katero je tožencem odvzelo sedem nepremičnin in zavarovana denarna sredstva na računih, v skupni višini 2,278.427 evrov,« pojasnjujejo na SDT.

Tožilci so s sodbo zadovoljni v delu, kjer je tožencem odvzela premoženje nezakonitega izvora: nepremičnine in denarna sredstva. »V delu, kjer je tožilstvo zahtevalo plačilo zneska 4,6 mio evrov, sodišče pa tožbenemu zahtevku ni ugodilo, bo tožilstvo vložilo pritožbo. 4,6 mio evrov predstavlja namreč ugotovljeno premoženje nezakonitega izvora, s katerim je Dragan Tošić razpolagal, zato je SDT zahteval plačilo takšnega zneska v korist države. Rezultat finančne preiskave, na podlagi katere je bila vložena tožba, je pokazal nezakonito premoženje v višini 6,956.053,00 evra. Delež odvzetih nepremičnin in denarnih sredstev skupaj predstavlja vrednost 2,278.427,04 evra,« pojasnjujejo na SDT.

Preostalo nezakonito pridobljeno premoženje v znesku 4,6 milijona evrov je premoženje, s katerim je Dragan Tošić razpolagal, pa ga nima več, ker ga je denimo porabil ali prenesel na koga drugega, je prepričano tožilstvo. Ker je s tem premoženjem razpolagal, je tožilstvo zahtevalo ta znesek v obliki naložitve v poplačilo. 


Balkanski bojevnik znova na sodišču

Aprila lani, dobra tri leta in štiri mesece po koncu prvega, se je začelo ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Namesto 17 je na zatožni klopi 15 obtoženih; Anes Selman je namreč še vedno v Bosni, kamor je pobegnil po koncu prvega sojenja, zoper Zdenko Kondić pa je bila obtožba umaknjena. Specializirano tožilstvo Draganu Tošiću očita, da je skupaj s srbskim kokainskim kraljem Darkom Šarićem (lani so ga v Srbiji nepravnomočno obsodili na 20 let) in še nekaterimi tujimi organizatorji v letih 2008 in 2009 iz Južne Amerike in Republike Južne Afrike tihotapil drogo v Italijo.

 

Deli s prijatelji