NERAZISKANO

Družinski obračun
 še kar brez epiloga

Objavljeno 08. januar 2013 11.28 | Posodobljeno 08. januar 2013 11.30 | Piše: Vojko Zakrajšek

Januarja 1999 je bil pri šoli v Polju umorjen 47-letni Franc Svetek.

Franc Svetek (foto: arhiv).

LJUBLJANA – V ponedeljek, 25. januarja 1999, je na dvorišču Osnovne šole Polje pri Ljubljani mrtev obležal 47-letni Franc Svetek, doma iz bližnjih Slap. Pokončali so ga streli iz zasede. 14 let po umoru Franca Svetka, ki so ga pokosili streli na robu Ljubljane, zločinsko dejanje še vedno ni pojasnjeno. Čeprav naj bi šlo za družinski obračun, kakršne kriminalisti praviloma zelo hitro raziščejo, se je v primeru Svetek nekje zataknilo; po dolgih letih je znana le neizpodbitna resnica, namreč da je Franca nekdo umoril. Z enim strelom v prsi in s petimi v hrbet. Znano dejstvo je tudi, da je policija po preiskavi pokazala na osumljenca in ga tudi ovadila, zato prizadeti svojci upravičeno pričakujejo, da pristojni organi, torej tožilstvo in sodišče, končno dajo odgovor na 14 let staro vprašanje, naj končno odločijo o usodi kazenske ovadbe za umor ali pa naj kdo javno prizna, da je primer Svetek končan. Ostaja le grenak priokus, pristojni organi očitno niso opravili svojega dela.

Truplo so našle čistilke

Usodnega januarja 1999 zvečer so čistilke Osnovne šole Polje, ki so končevale svoje delo, pred šolo našle na tleh ležečega moškega. Nedaleč stran je stal avto s prižganim motorjem in prižganimi lučmi; avto so poznali vsi, njegov lastnik je bil Franc Svetek, kmet iz bližnjih Slap. V šolo je vsak večer hodil po ostanke hrane (pomije) za prašiče. Negiben moški, za katerega so sprva mislili, da ga je morda kap, in ki ga sprva niso prepoznali, je bil Franc Svetek. Šolski hišnik je takoj poklical policijo in reševalce, ti pa so na kraju dogodka ugotovili, da je Svetek mrtev. Odkrili so tudi vzrok smrti; neznani storilec je vanj sprožil več strelov, enega v prsi, pet v hrbet. Preiskovalci niso našli morilskega orožja, storilec je za seboj kar dobro počistil, saj je pobral in odnesel tudi prazne tulce izstreljenih nabojev.

Kriminalisti pa se vendarle niso znašli pred popolno praznino; o Francu Svetku in o grožnjah, ki jih je bil deležen dlje, so bili večkrat obveščeni. Svetek je namreč živel v nenehnem strahu zaradi sporov z nekdanjo ženo in dvema sinovoma iz tega zakona. Ko se je nekaj let pred tragičnim dogodkom ločil in si ustvaril novo družino – v času umora je njegov najmlajši otrok dopolnil komaj eno leto –, se je z novo življenjsko sopotnico naselil v neposredni bližini domače hiše. Spori z nekdanjo družino so se stopnjevali, opozorilom, da vse skupaj lahko pripelje do zločina, pa očitno ni verjel nihče. Razen Svetka, ki je leto in pol pred usodnim dogodkom že preživel hude telesne poškodbe, ko ga je starejši sin s kolom udaril po glavi. Takrat izrečene besede so napovedovale še hujši obračun, zato je Franc Svetek najel celo zasebnega varnostnika, zaradi strahu pa se je za dlje odselil iz Slap. Ko je menil, da so se razmere umirile, se je vrnil, to pa se je zanj izkazalo za usodno.

Vse tri pridržane so izpustili

Tisti večer, ko se je zgodil umor, so kriminalisti takoj ukrepali in nekaj ur po streljanju v prostore za pridržanje pripeljali tri ljudi – nekdanjo Svetkovo ženo in oba sinova. Zaradi utemeljenega suma, da bi storilec lahko uničil sledi kaznivega dejanja in zaradi preverjanja alibijev, so takrat sporočili z ljubljanske policijske uprave. Vse tri pridržane so po izteku 48-urnega roka izpustili, mesec dni po zločinu pa so kriminalisti na tožilstvo vložili ovadbo zoper neznanega storilca. Govorice pa so šle medtem svojo pot. Mnogi, ki so poznali družinske razmere in njihove razprtije, so bili prepričani, da morilca ni treba iskati prav daleč, nekateri so povsem nedvoumno pokazali na enega od sinov.

Na osumljence je pokazal tudi Svetkov varnostnik, ki je poznal tako rekoč vse podrobnosti o dogajanju v sprti družini. Svetek mu je popolnoma zaupal, toda varnostnik ga ni mogel spremljati na vsakem koraku. Usodnega dne zvečer, morda samo pol ure pred umorom, je pri zasebnem varnostniku nekajkrat pozvonil telefon, javil se ni nihče. Poznejše sklepanje, da je storilec verjetno preverjal, kje je Svetkov varuh, je bilo najbrž pravilno. Pol ure po teh skrivnostnih klicih je bil Svetek mrtev.

Preiskava se je močno zavlekla, saj ni bilo trdnih dokazov

Šele decembra istega leta je s PU Ljubljana na tožilstvo prispelo poročilo kot dopolnitev kazenske ovadbe za umor, v njem pa se je pojavilo ime mlajšega sina, rojenega leta 1975. Pred približno dvema letoma smo izvedeli, da je tožilstvo po dolgih letih le vložilo obtožnico zoper znano osebo, vendar je bil postopek iz nam neznanih razlogov ustavljen, pozneje pa naj bi bil po pritožbi obtoženčeve odvetnice dokončno zavrnjen. Razlogi za tako dolg in na koncu zavrnjen postopek zoper obtoženo osebo niso znani, tega ne znajo pojasniti niti sorodniki umorjenega Franca Svetka. Slišati je bilo govorice, da v preiskavi vendarle niso našli dovolj dokazov o domnevni sinovi vpletenosti v umor, zato naj bi bila ovadba zavržena. Kakor koli, Svetkova smrt po dolgem času še ni pojasnjena, čeprav je, kot rečeno, policija že davno opravila svoje delo. Šest natančno merjenih strelov je utrnilo življenje, ki ga z nobeno sodbo ni mogoče vrniti.

Se je torej zataknilo pri kriminalistični preiskavi?

Na PU Ljubljana so zagotovili, da so svoje delo korektno opravili. Glede na to, da Svetkov morilec ostaja neznan, sledi vprašanje, kdo bi lahko zagrešil zločin. A kot smo neuradno izvedeli, Svetkovega morilca že dolgo ne iščejo več. Kdo je torej moril v Polju januarja 1999? Bo primer ostal neraziskan kot kakšen mafijski umor, čeprav so takrat vsi zatrjevali, da gre pravzaprav za nezahtevno zadevo? Za »navaden« družinski obračun!

Deli s prijatelji