OBTOŽNA KLOP

Dokazi odkrivajo tančico z resnice

Objavljeno 29. marec 2013 15.28 | Posodobljeno 29. marec 2013 15.30 | Piše: Iztok Umer

Nadaljujejo sojenje obtoženi odvetnici in stečajni upraviteljici Suzaani Gale.

Sojenje odvetnici Suzaani Gale za sprejemanje podkupnine, njenemu sodelavcu Sebastjanu Čagranu iz Radelj in njegovi sestri Andreji Terpotec za pomoč pri kaznivem dejanju.

KOPER – Branje listinskih dokazov (uradnega zapisnika policije, zapisnika ustne ovadbe, prepisov posnetkov tajnega delovanja, opazovanja in sledenja itd.) v nadaljevanju sojenja proti obtoženi ljubljanski odvetnici in stečajni upraviteljici Suzaani Gale in soobtoženima Sebastjanu Čarganu in Andreji Trpotec odkriva številne podrobnosti o tem, zakaj se je omenjena trojica znašla na zatožni klopi koprskega okrožnega sodišča. Prvima dvema očitajo kaznivo dejanje jemanja podkupnine, tretjeobtoženi Trpotčevi pa pomoč pri omenjenem kaznivem dejanju.

Sodišče je včeraj zaslišalo koprskega podjetnika Ratka Mandiča, pri katerem se je pred podano kazensko ovadbo oglasil Dejan Škerlič in mu potožil, da ima velike težave s svojim podjetjem v stečaju, da mu je bila dodeljena stečajna upraviteljica, za katero pa je na srečanju v Kopru 21. januarja 2009 dobil občutek, da ga izsiljuje, in mu zavrtel na mobitel posnet pogovor z obtoženo odvetnico in Čagranom. Mandič mu je po poslušanju posnetka omenil, da bi se na njegovem mestu obrnil na policijo, saj naj bi bil tudi sam žrtev podobnega izsiljevanja, zato je poklical kriminalista koprske uprave. »V tega kriminalista sem imel zaradi mojega primera veliko zaupanje. Omenil sem mu, da je prijatelj v podobnih težavah, in se je takoj odzval. Ko je kriminalist prispel, sem ju pustil sama. Podrobnosti se zdaj ne spominjam«, je dejal Mandič.

S prirejeno bilanco naj bi ga rešila

Pri branju podane ustne kazenske ovadbe je Škerlič med drugim omenil, da je na prvem srečanju s stečajno upraviteljico v Ljubljani Galetova dejala, da je pripravljena s prirejeno začetno stečajno bilanco prikriti njegov dolg do lastnega podjetja, s tako bilanco naj bi ga rešila. Približno en teden pozneje mu je Čagran v Koper prinesel osnutek prirejene otvoritvene stečajne bilance, v katerem ni bilo zavedenega kredita do lastnega podjetja, pri tem pa mu je Čagran dejal, naj privoli v odvetničine zahteve, in dodal, da »če se bo z njo zaratil« je tudi z njim konec.

S prebrane dokazne listine sledi, da je Škerlič 6. februarja 2009 od koprskega kriminalista prejel kuverto z 20.000 evri z označenimi bankovci po sto in dvesto evrov in jih še istega dne odnesel v Ljubljano v pisarno odvetnice Galetove. Istega dne so kriminalisti na podlagi odredbe o tajnem opazovanju sledili Čagranu, ki se je iz Kopra odpeljal v Ljubljano, namenjen je bil v pisarno Galetove. Nekaj po 10. uri je Škerlič pozvonil na zvonec njene pisarne. Ko se je predstavil, ga je tajnica spustila v pisarniške prostore. Odvetnica ga je še enkrat oštela, zakaj je prikrival določene podatke, pri njej je bil Čagran. Potem ko mu je izročila izvod podpisane in žigosane otvoritvene stečajne bilance, ji je na mizo položil rumeno kuverto z 20.000 evri in jo vprašal, ali bo preštela denar. Odvrnila je, da ne, in s prstom pokazala na Čagrana. Ta ga je začel šteti. Po končanem štetju ga je Škerlič vprašal, ali je vse v redu; Čagran mu je potrdil in s kuverto odšel v sosednjo pisarno. V nadaljnjem pogovoru z odvetnico so v prostore vdrli kriminalisti.

Deli s prijatelji